Vesti
Društvo i ekonomija
Kupcu trećina NIS i upravljanje
23.06.2006. 12:00
Izvor: Blic
Šta sadrži predlog za privatizaciju Naftne industrije Srbije
Ukoliko Vlada usvoji predlog privatizacionog savetnika kompanije „Meri Linč“, Naftna industrija Srbije ostaće u većinskom državnom vlasništvu do 2010. godine. Tokom jula biće raspisan tender za prodaju 35 odsto kompanije strateškom partneru s kojim će ugovor biti potpisan do kraja 2006. A dokle god NIS većinski bude državni, po predlogu kompanije „Meri Linč“, i njegov manjinski vlasnik uživaće blagodeti uredbe koja dozvoljava prodaju derivata samo od nafte prerađene u NIS-ovim rafinerijama.

Ocenjujući da su uslovi za privatizaciju više nego dobri jer, zbog visoke cene sirove nafte, naftne kompanije širom sveta ostvaruju rekordne zarade, privatizacioni savetnik zauzeo je izričit stav da se NIS ne prodaje u delovima, već kao jedinstvena kompanija. Ako Vlada to prihvati, definitivno će biti otklonjen strah od brzopotezne prodaje u bescenje prilično izraubovanih srpskih rafinerija.

U odnosu na prošlogodišnji zahtev MMF-a koji je tražio prodaju većinskog paketa, „Meri Linč“ insistira na tome da se NIS privatizuje u tri faze od kojih je prva prodaja manjinskog paketa (35 odsto) strateškom partneru. U prvoj fazi, do 2009. godine, deo vlasništva biće podeljen malim akcionarima, nakon čega bi (2009/2010) ostatak akcija NIS-a konačno dospeo na berzu.

Na pitanje zašto se „Meri Linč“ opredelio za hrvatski model po kom je mađarski MOL postao manjinski vlasnik kompanije INA, a koji nije dao dobre rezultate, sagovornik „Blica“ upućen u detalje predloga privatizacionog savetnika kaže da će strateški partner po ugovoru do 2009. godine u modernizaciju rafinerija i socijalni program morati da uloži znatna sredstva (oko 850 miliona dolara). Zadržavanjem većinskog vlasništva država ima mogućnost kontrole i tek kad utvrdi da su obaveze ispunjene omogućiće strateškom partneru da preko berze dođe do većinskog udela. Treća faza privatizacije usledila bi po ulasku Srbije u EU kroz prodaju preostalog državnog udela preko berze.

Po rečima sagovornika „Blica“, za razliku od uslova pod kojima je MOL postao suvlasnik kompanije INA, kupoprodajnim ugovorom strateški partner NIS-a steći će i značajna upravljačka prava, uključujući i pravo veta, kao i pravo da imenuje većinu članova borda direktora.

- Nelogično je očekivati da neko uloži stotine miliona dolara a da nema mogućnost da kontroliše svoje investicije. Po ovom rešenju, svi su siti - i ova, ali i sledeća vlada koja će takođe od NIS-a ostvarivati znatne privatizacione prihode - tvrdi naš sagovornik.

Na pitanje zašto privatizacioni savetnik predlaže da se produži zabrana uvoza gotovih derivata, a što je vlada produžavanjem trajanja Uredbe o posebnim uslovima i načinu uvoza i prerade nafte do 2010. godine već prihvatila, a sagovornik „Blica“ kaže:

- Kad bi se uredba ukinula, NIS bi pukao. Jer ljudi bi, logično, kupovali kvalitetnije gorivo, dakle kod privatnika. Jedini razlog za produžavanje važenja uredbe jeste modernizacija rafinerija i podizanje kvaliteta goriva.