Vesti
Društvo i ekonomija
Domaća puška M21 i za srpske vojnike
21.12.2007. 20:30
Izvor: Glas Javnosti
Domaća puška M21 i za srpske vojnike
Srpska NATO puška M 21 početkom iduće godine postaće deo naoružanja Vojske Srbije. Time bi i konačno trebalo da se otklone sumnje o pritiscima uvozničkih lobija na odluke najviših državnih organa kada je reč o opremanju srpskih oružanih snaga.
Rade Gromović, vršilac dužnosti direktora fabrike „Zastava oružje“, kaže da su poslednja testiranja potvrdila da puška M 21, poznatija pod nazivom „puška NATO vojnika 21. veka“, zadovoljava sve potrebne kriterijume i da je fabrika spremna da odgovori zahtevima Vojske Srbije. Kragujevačka puška dosad se prodavala samo na inostranom tržištu. Još pre tri godine među prvim naručiocima bile su komšije Makedonci, ali i pripadnici specijalnih jedinica Velike Britanije.
Kragujevačka fabrika „Zastava oružje“ planira u narednoj godini proizvodnju vrednu 30,6 miliona dolara, od čega će 93 odsto biti izvezeno.
- Prvi put fabrika je u situaciji da je plan urađen na osnovu čvrstih porudžbina i zaključenih ugovora za čak sedamdeset pet odsto proizvodnje. Vrednost ugovora za isporuku naoružanja i vojne opreme za zapadnoevropske kupce već sada je 17,4 miliona dolara, a za američki „Remington“ 5,1 milion dolara - izjavio je Rade Gromović, direktor fabrike.
Već dve godine „Zastava oružje“ je oficijelni snabdevač snaga Ujedinjenih nacija, i zaključeni ugovori se pre svega i odnose na opremanje njihovih trupa u regionu Bliskog istoka, što znači da nije reč o novom tržištu.
U 2008. godini „Zastava oružje“ će na svetsko tržište plasirati osim puške M 21, karabine od nerđajućeg čelika različitih kalibara, i kao ekskluzivitet, modifikovani pištolj M88. Pištolj M88 pretrpeo je modifikacije kočnice na mehanizmu, izmene na nišanu i koricama, i biće isporučen na američko tržište u količini od pet stotina komada.
Predsednik države Boris Tadić, prema tvrdnjama zaposlenih u „Zastava oružju“, svojevremeno je sprečio uvoz slične puške za opremanje Vojske Srbije. Tada su govorili da je Tadić ozbiljno „zaratio“ sa „izraelskim“ lobijem, koji već godinama ima nameru da uvede u proizvodnju kragujevačke fabrike i neko od naoružanja iz ove zemlje.
Inženjer Marinko Petrović, rukovodilac tima konstruktora puške M 21 i nekadašnji direktor fabrike „Zastava oružja“, još pre godinu dana je izjavio da je tadašnjem poslovodstvu fabrike više odgovaralo da ovu pušku izvozi po belom svetu i da uporedo prima subvencije od države. On je isticao da su pušci zamerane dve stvari - konstrukciono rešenje (naknadno promenjeno) zadnjeg mehaničkog nišana i pojačnika trzanja za manevarsku municiju. Sve ostale primedbe bile su, prema tvrdnji Marinkovića, isključivo stvar radne nediscipline.
Puška M 21 položila je sve provere, izdržala ekstremne temperature od plus 40 do minus 30, blato, pesak, vodu, pad sa višespratnice. Za otklanjanje zamerki bilo je potrebno skoro dve godine, što je bio i jedan od osnovnih obrazloženja državnih funkcionera da se M 21 ne uvede u naoružanje i srpske vojske.
Ministar odbrane Dragan Šutanovac prilikom posete Kragujevcu, sredinom ove godine, izjavio je da uvođenje puške M 21 u Vojsku Srbije zavisi isključivo od Kragujevčana koji su u obavezi da otklone uočene nedostatke. On je tada i dao garancije da će M 21 biti uvrštena u naoružanje Vojske.