Vesti
Politika
Većina podržala rezoluciju
27.12.2007. 12:00
Izvor: Blic
Većina podržala rezoluciju
Za Rezoluciju je glasalo 220, 14 protiv, i tri poslanika je bilo uzdražano. Rezoluciju su podržale stranke vladajuće koalicije (DS, DSS, NS i G17 plus), SRS i SPS, protiv nje su bili LDP, LSV, dok je Savez vojvođanskih Mađara bio uzdržan. Poslanici su usvojili i Izveštaj Državnog pregovaračkog tima o pregovaračkom procesu vođenom od strane "trojke" Kontakt grupe. Za je glasalo 150 poslanika, 19 je bilo protiv, a tri uzdržano.
Skupština, prema ovom predlogu, donosi odluku o proglašavanju vojne neutralnosti Srbije u odnosu na postojeće vojne saveze do eventualnog raspisivanja referenduma na kojem bi se donela konačna odluka o tom pitanju. Rezolucija nalaže da se posebno preispitaju diplomatski i svi drugi odnosi sa državama koje eventualno priznaju nezavisnost Kosova i obavezuje Vladu Srbije da donese konkretan plan mera koje će biti preduzete u svim oblastima njenih nadležnosti u slučaju proglašenja nezavisnosti Kosova.
Skupština u rezoluciji, takođe, utvrđuje da bi „uspostavljanje predložene misije EU za sprovođenje odbačenog Ahtisarijevog plana predstavljalo akt ugrožavanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Republike Srbije“ i traži od vlade da sa EU utvrdi da ta misija ne može doći na teritoriju Srbije, na Kosovo, bez adekvatne odluke Saveta bezbednosti.

Tadić: I kosovo i eu
Obraćajući se poslanicima, predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da je državni pregovarački tim radio dobro, da se zalagao za suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i da, zahvaljujući naporima tima, pregovori o Kosovu i dalje traju.
„Srbija je izašla sa ponudom najšire moguće autonomije, spremna na maksimalan kompromis, ali nije imala saveznika u pregovaračkom timu Prištine“, naglasio je Tadić ali i dodao da Srbija neće odustati od napora da se pronađe dogovorno rešenje. „Srbija nikad neće priznati nezavisnost Kosova i Metohije i tražiće da se rešenje donese u SB UN“, rekao je Tadić. Predsednik se osvrnuo i na pitanje bezbednosti na Kosmetu i rekao ako Kfor ne bude u stanju da zaštiti Srbe i nealbance, ali i sve druge građane pokrajine, da je to spremna da učini Vojska Srbije uz saglasnost svih međunarodnih faktora.
Tadić je poručio da se oba principa - ostanak Kosova u Srbiji i ostanak Srbije na evropskom putu - „moraju ostvariti mudrom politikom, mirnim i diplomatskim sredstvima“.

Koštunica: SAD blokirale pregovore
Premijer Srbije Vojislav Koštunica u svom govoru optužio je SAD da ruše međunarodno pravo zbog vlastitih vojno-bezbednosnih interesa na Kosovu, i uz svesno žrtvovanje državnih i nacionalnih interesa Srbije i životnih interesa kosovskih Albanaca. Obraćajući se poslanicima, Koštunica je istakao da SAD žele da naprave kvazidržavnu tvorevinu u kojoj bi NATO, kako to piše u Aneksu 11 Ahtisarijevog plana, bio „konačan organ“ vlasti u „nezavisnom Kosovu“.
„Problem je, međutim, što pored srpskih i albanskih interesa očigledno nije moguće zadovoljiti i američke interese, a zbog čega SAD sprečavaju kosovske Albance da krenu u susret dogovoru“, rekao je on. „Srbija neće odustati od pronalaženja dogovora, ali još maasnje može odustati od Kosova. Jer mi, ni kao narod, ni kao država nismo slobodni ako Kosovo nije, onako kako to piše u Ustavu, pokrajina unutar Srbije“, rekao je premijer. „U ovom času naša zadnja linija odbrane od nasilja i jednostrane nezavisnosti mora biti snažna rezolucija koju će Skupština usvojiti“, poručio je on. Koštunica je rekao da „dugujemo zahvalnost Rusiji“ i da „svi dobro znamo i to da je Rusija sve ovo vreme bila čvrst i veran saveznik Srbije, braneći principijelno međunarodno pravo i pravo Srbije da joj se ne otima teritorija“.

G17: neprihvatljiva vojna neutralnost
Šef poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić, najavljujući podršku predlogu rezolucije, kazala je da je za tu stranku neprihvatljiv stav o Kosovu u kome se Srbija deklariše kao vojno neutralna država, dok je tačka koja se bavi odnosom Srbije i EU - nejasna. Grubješić je rekla da su za G17 plus evroatlantske integracije neodvojive i da ubrzano integrisanje Srbije u EU nema alternativu. Ona je objasnila da će G17 plus podržati rezoluciju pre svega zbog Srba na Kosovu i Metohiji, kao i onih Srba koji su izbegli iz pokrajine.
Šefovi poslaničkih klubova socijalista i radikala, Ivica Dačić i Tomislav Nikolić, naglasili su da će podržati rezoluciju, ali i izneli niz kritika na račun pregovaračkog tima i vrha države.
Nikolić je, obraćajući se poslanicima, rekao da Tadić i Koštunica duguju objašnjenje šta znači odredba rezolucije da parlament nalaže vladi da međunarodni sporazumi koje Srbija zaključuje, uključujući sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom, moraju biti u funkciji očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije. „Šta to znači u pregovorima sa EU? Da li će vlada doneti odluku da se potpiše sporazum u kome EU neće garantovati da je Kosovo u sastavu Srbije“, upitao je Nikolić.
Balint Pastor, šef poslanika Saveza vojvođanskih Mađara, rekao je da će oni biti uzdržani jer rezolucija, praktično, predlaže prekid diplomatskih odnosa sa zemljama koje priznaju eventualnu nezavisnost Kosova.

LDP: Zatvorena vrata prema evropi
Šef poslaničke grupe LDP Čedomir Jovanović rekao je da će njihovi poslanici glasati protiv rezolucije zato što njen sadržaj ozbiljno ugrožava vitalne interese Srbije i zatvara put ka evroatlantskim integracijama. On je istakao da je rezolucija neiskrena i izraz kompromisa članica vladajuće koalicije, zbog čega je zatražio da se ona povuče, jer se njome može uništiti budućnost Srbije. Obraćajući se predsedniku Tadiću, Jovanović je rekao da veruje da on Srbiji želi najbolje, ali da je napravio grešku zbog toga što podržava ovu rezoluciju.