Vesti
Društvo i ekonomija
Struja skuplja pet odsto u prvom kvartalu
03.01.2008. 12:00
Izvor: Tanjug
Struja skuplja pet odsto u prvom kvartalu
Struja će u prvom kvartalu godine verovatno poskupeti izmedju četiri i pet odsto, najavio je ministar finansija Srbije Mirko Cvetković.
"Naše procene su da bi, otprilike, do punog ispravljanja dispariteta cene trebalo da porastu za 10 odsto. Medjutim, ja ne mislim da će to biti i procenat poskupljenja", rekao je Cvetković za dnevni list "Blic".
On je najavio da "u 2008. moramo da uradimo čitav niz strukturnih reformi" i da je projektovana inflacija u čitavoj godini šest odsto.
"Naša procena je da se neće ponoviti situacija sa cenama poljoprivrednih proizvoda zbog suše, takodje mislimo da će cena sirove nafte na svetskom tržištu relativno mirovati na nekih 95 dolara", rekao je Cvetković.
Na pitanje o političkoj stabilnosti i finansijskom tržištu, Cvetković je odgovorio da "postoji politički rizik, bar jedno vreme, možda prvih nekoliko meseci".
"Onda, pošto sam realni optimista, mislim da će sve ići u pravom pravcu i da će ići na dobro", dodao je on.
Ministar finansija je izjavio je da mu ne izgleda da će 2008. godina biti rizična, kako smatraju neki ekonomisti i da, čak i ako se dogode sve negativne stvari, naredna godina ni po čemu ne bi trebalo da bude problematična.
Cvetković je rekao da Srbija u novu godinu ulazi sa rezervom od oko 900 miliona evra, koja je sasvim dovoljna da se pokriju sve obaveze koje bi se mogle imati izvan budžeta u ovoj godini.
On je ukazao i na devizne rezerve od oko 10 milijardi evra, "što otprilike može da pokrije osam-devet meseci uvoza u toku godine".
Ističući da su odnosi države i Narodne banke Srbije vrlo intenzivni, da guverner NBS Radovan Jelašić prisustvuje sednicama vlade, Cvetković je rekao da guverner "mora da objasni javnosti kakva je njegova pozicija, da li podržava politiku Vlade, da li Zakon o Narodnoj banci nalaže podršku".
Prema njegovim rečima, u osnovi je najveći problem kako uspostaviti dobar odnos izmedju nivoa zarada i produktivnosti.
"Nije lako izdržati i ne dozvoliti da zahtevi idu van toga, jer se ekonomska stabilnost onda teško kontroliše", dodao je Cvetković.