Vesti
Društvo i ekonomija
Do šengenskih viza brže i jednostavnije09.01.2008. 12:00
Izvor: Blic
Sporazum o viznim olakšicama koji je za mnoge kategorije građana Srbije formalno stupio na snagu 1. januara, zapravo je zbog praznika i perioda prilagođavanja počeo da funkcioniše juče - kažu za „Blic“ u Konzulatu Nemačke, koji u toku godine obradi oko 70.000 viza. Kako ističu u ovom konzulatu, od svih zahteva pristiglih u 2008, trećinu su predali upravo građani koji spadaju u kategorije kojima su omogućene vizne olakšice.
Olakšan vizni režim koji je stupio na snagu u Srbiji važan je korak zbog proširivanja na 24 zemlje šengenske zone. To znači da su Srbi na putu da ostvare san o lakšem kretanju. Ovo je prvi korak do bezviznog putovanja o kome ćemo, nadam se, razgovore početi ubrzo - rekao je juče u Beogradu ambasador delegacije Evropske komisije Žozep Ljoveras. Olakšice
Olakšice se odnose na dokumenta koja su potrebna za pravdanje svrhe putovanja određenih kategorija stanovništva, dok uslov da se zahtev za vizu uz potrebna dokumenta podnosi lično ostaje neizmenjen.
U pojedinačnim slučajevima, u kojima postoji sumnja u pogledu svrhe putovanja, podnosilac zahteva može biti pozvan u ambasadu ili konzulat na dodatni razgovor. Sporazumom nisu obuhvaćene Velika Britanija i Severna Irska, Irska, Danska, Island i Norveška, kao i Kipar, Bugarska i Rumunija čiji konzulati i dalje izdaju samo nacionalne vize.
Vize za sve ostale zemlje članice EU, umesto dosadašnjih 65 evra, koštaće 35 evra i važe za sve državljane Srbije i sve tipove šengenskih viza - i tranzitne, i vize za kratak boravak, bez obzira na broj ulazaka.
Veliki broj kategorija građana je potpuno izuzet od plaćanja viza, a pozitivna ili negativna odluka o zahtevu za vizu donosi se u roku od 10 kalendarskih dana. Ovaj period može se produžiti do 30 dana kada je potrebno temeljnije ispitivanje, dok u hitnim slučajevima period za donošenje odluke može se skratiti na tri dana ili manje.
U svim ambasadama ili konzulatima postupak izdavanja viza je istovetan, jedina razlika je u tome što su se neke ambasade odlučile da zadrže dosadašnji način predavanja zahteva i dokumenata na svojim šalterima, dok su pojedine države uvele takozvane kol centre putem kojih će građani telefonski predavati svoje zahteve za vize.
Konkretno, u nemačkom konzulatu kažu da ostaju pri starom sistemu zbog ogromnog broja zahteva, dok recimo u italijanskom prelaze na kol centar.
Kategorije kojima je omogućen skraćeni postupak izdavanja viza su članovi zvaničnih delegacija, poslovni ljudi ili predstavnici poslovnih organizacija, vozači koji obavljaju prevozne usluge međunarodnog teretnog i putničkog transporta na teritorije zemalja članica u vozilima registrovanim u Republici Srbiji, članovi posade vozova, hladnjača i lokomotiva koji putuju na teritoriju zemalja članica EU. Tu su zatim novinari, učesnici naučnih, kulturnih i umetničkih aktivnosti, đaci, studenti, postdiplomci i nastavnici u njihovoj pratnji koji putuju na studije ili usavršavanje, programe razmene ili druge školske aktivnosti. Olakšice se odnose i na učesnike međunarodnih sportskih događaja i osobe koje ih prate u profesionalnom svojstvu, učesnike na zvaničnim programima razmene koje organizuju zbratimljene opštine i gradovi.
Olakšice su posebno važne za putovanje - spajanje bliskih rođaka - supružnika, dece (uključujući i usvojenu), roditelja (uključujući staratelje), babe, dede i unuci koji idu u posetu državljanima Srbije koji su legalno nastanjeni na teritoriji zemlje članice. Od lakšeg režima korist će videti i oni koji idu u posetu vojnim i civilnim grobljima, oni koji odlaze na sahrane, bolesnici na lečenje i njihovi pratioci.
Besplatne vize
Od plaćanja vize su oslobođeni članovi zvaničnih delegacija koji učestvuju na sastancima, konsultacijama, pregovorima ili programima razmene, kao i na dešavanjima koja se održavaju na teritoriji zemlje članice u organizaciji međuvladinih organizacija. Tu su zatim članovi nacionalnih i pokrajinskih vlada i parlamenata, Ustavnog suda, učesnici na naučnim, kulturnim i umetničkim aktivnostima, univerzitetu i drugim programima razmene, đaci, studenti, postdiplomski studenti i nastavnici u pratnji koji putuju u svrhu studijskog boravka ili obrazovne obuke, programa razmene, kao i drugih aktivnosti u vezi sa školom. Besplatne vize će dobijati i učesnici na međunarodnim sportskim događajima i lica koja ih prate u profesionalnom svojstvu, zatim učesnici na zvaničnim programima razmene koje organizuju zbratimljene opštine i gradovi. Pogodnost besplatnih viza uživaće i predstavnici organizacija nevladinog sektora koja putuju na sastanke, seminare, programe razmene i kurseve obuke, lica koja su predala dokumenta kojima se dokazuje neophodnost njihovog puta po humanitarnom osnovu, uključujući da prime hitno medicinsko lečenje ili da prisustvuju sahrani bliskog rođaka ili da posete bolesnog rođaka, novinari, vozači koji obavljaju usluge međunarodnog teretnog i putničkog transporta na teritorije zemalja članica u vozilima registrovanim u Republici Srbiji. Tu su članovi posada vozova, hladnjača i lokomotiva koji putuju na teritorije zemalja članica, bliski rođaci, oni koji idu u posetu, a legalno su nastanjeni na teritoriji zemalja članica, predstavnici verskih zajednica koje su registrovane u Republici Srbiji koji redovno putuju u zemlje članice, učesnici međunarodnih dešavanja, penzioneri, deca mlađa od šest godina.
Na vize od dve do pet godina imaju pravo članovi nacionalnih i pokrajinskih vlada i parlamenata, Ustavnog suda i Vrhovnog kasacionog suda. Zahtev za vizu se podnosi u konzularnoj službi šengenske zemlje koja je vaša glavna destinacija i izdaju se na granicama samo u izuzetnim i opravdanim slučajevima. Ukoliko je teško odrediti glavnu destinaciju, prilikom posete nekoliko šengenskih zemalja, treba se obratiti konzulatu zemlje u koju ćete prvo ući u šengenskoj zoni.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…