Vesti
Društvo i ekonomija
Uvozili smo sitan inventar
10.01.2008. 20:00
Izvor: Glas Javnosti
Uvozili smo sitan inventar
U poslednjih dvadeset godina Beograd je dobio samo dva hotela, koji mogu da prate svetski nivo usluga. Jedan od njih je „Holidej in“, smešten nedaleko od Beogradske arene, koji je počeo da radi u decembru prošle godine i koji će, prema već ranije postignutom dogovoru, biti domaćin učesnicima Evrosonga. Pored 140 moderno opremljenih soba; poseduje i sedam konferencijskih sala, pogodnih za prezentacije i prijeme, što ga čini privlačnim za poslovnu klijentelu.
- Srbija je pogodno mesto za razvijanje hotelijerstva jer je ova uslužna delatnost u znatnoj meri propala tokom proteklih godina i sada je opet na početku - kaže direktor Tomas Pavlović. On je naveo da su spora stabilizacija tržišta i bankarskog sistema razlozi zašto Beograd poslednji od svih prestonica u okruženju dobija ovako ekskluzivan hotel.
Tokom samog opremanja hotela Pavlović se suočio sa mnogim problema, pre svega nemogućnošću da u zemlji nabavi konferencijski nameštaj, tepihe, zavese, porcelan, pribor za jelo, sitni inventar, hemijske proizvode, osvetljenje, opremu za bife i kuhinje, kao i elektronsku opremu, pa je morao da je uveze iz inostranstva.
- „Holidej in“ je isti u Nemačkoj, Beogradu i bilo gde na svetu, zbog čega svi oni moraju imati kvalitetnu opremu, koja zadovoljava internacionalne standarde. I to nije nešto što smo sami izmislili. Industrija koja bi mogla da izađe u susret potrebama za opremanje ovakvih objekata u Srbiji već postoji, ali su potrebna dodatna ulaganja. Fabrici stakla iz Paraćina, na primer, fali mašina od nekih 50.000 evra za proizvodnju kvalitetnih čaša. U Beogradu je u poslednje vreme otvoreno dosta restorana i kafića, koji takođe prate svetske tokove usluga, i njihovi vlasnici svoje pare nisu mogli ostaviti našim proizvođačima. Ista slučaj je i sa drugom opremom koju smo morali da kupimo van zemlje. Pošto je hotelijerstvo u Srbiji još u „dečjim cipelama“, moj predlog našim preduzećima je da se bar malo reorganizuju kako bi odgovorili na zahteve ovog „novog“ tržišta - savetuje Pavlović.