Vesti
Politika
Prištini se nudi konfederacija24.06.2006. 12:00
Izvor: Blic
Gost redakcije „Blica“ - Slobodan Vučetić
Donošenje novog ustava Srbije više je pitanje političkog konsenzusa stranaka nego što je proceduralni problem, a ako se stranke dogovore i pokrenu zajedničku kampanju, podrška ustavu na referendumu lako bi bila ostvarena, kaže u intervjuu za „Blic“ Slobodan Vučetić, predsednik Ustavnog suda Srbije. - Postoji samo jedan način za donošenje novog ustava, a to je procedura predviđena važećim Ustavom. To podrazumeva usvajanje predloga ustava dvotrećinskom većinom u Skupštini, posle čega sledi potvrda na referendumu. Ustav se smatra usvojenim ako se za njega izjasni više od polovine upisanih birača. Možda bi prepreka mogao da bude referendum, s obzirom na visok cenzus i veliku apstinenciju birača. Ali, ako bi se postigao konsenzus svih stranaka u Skupštini oko predloga ustava, siguran sam da bi se dobila većina i na referendumu - objašnjava Vučetić.
Ako referendum ne uspe?
- U tom slučaju legitimno rešenje je raspisivanje izbora za ustavotvornu skupštinu. To podrazumeva donošenje zakona o izborima za ustavotvornu skupštinu, svakako kvalifikovanom, dvotrećinskom većinom, koja bi pripremila predlog ustava i odredila način njegovog donošenja i budućih izmena.
Kako rešiti problem učešća kosovskih Albanaca na referendumu?
- To pitanje moguće je rešiti na dva načina. Prvi način podrazumeva da treba ostati formalno pravno na tome da su svi oni u biračkom spisku, pa da više od polovine ukupnog broja birača u Srbiji odlučuje o ustavu. To bi bilo teško, ali ne i nedostižno. Druga varijanta, koja bi morala biti verifikovana posebnim zakonom u Skupštini, podrazumeva da se iz biračkog spiska izostave svi birači koji žive na Kosovu kao teritoriji koja je sada pod međunarodnom upravom, dakle izuzeta iz pravnog sistema Srbije. S tim što bi pravo glasa na referendumu imali oni građani Kosova koji bi, putem neke vrste upitnika, lične izjave o državljanskoj pripadnosti Srbiji kao državi, izrazili želju da glasaju na referendumu. To rešenje zahtevalo bi konsultacije EU.
Srbija u predlogu za Kosmet pokrajini nudi ustav, zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, uključujući i ustavni i vrhovni sud. U čemu bi se onda ogledao suverenitet Srbije?
- U svetu postoji jedinstven stav da pokrajine, kao oblik teritorijalne autonomije, mogu da imaju zakonodavnu i izvršnu vlast, ali ne i sudsku. Sudska vlast je nedeljiva, ona se ne decentralizuje i predstavlja najčvršći izraz suvereniteta države. Rešenje za Kosmet će, po svemu sudeći, opet‚ biti izuzetak od svih do sada u svetu poznatih rešenja. Inače, za status „više od autonomije, a manje od nezavisnosti“ postoje samo dva oblika, a to su status federalne jedinice ili konfederacija. Ovo što predlaže Beograd bio bi faktički, specifičan konfederalni status Kosmeta u okviru Srbije kao regionalne države.
Kako prevazići razlike u dva predloga o definiciji Srbije kao države?
- Rekao bih da Vlada, tačnije DSS kao vodeća stranka koalicije, nesumnjivo ima političku potrebu da se u ustavu istakne državotvorna tradicija srpskog naroda. Spor bi mogao da se prevaziđe tako što bi se u preambuli ustava istakla državotvorna tradicija Srbije kao proizvod viševekovne borbe srpskog naroda za slobodu i državnu nezavisnost, a da se u članu jedan ustava Srbija definiše kao država svih građana koji u njoj žive.
Ustavni sud već godinu i po dana radi bez dvoje sudija. Zašto predsedniku Republike i Skupštini treba toliko vremena da ih imenuju?
- Mislim da su razlozi političke prirode i da je problem u odnosima između Vlade, odnosno njene skupštinske većine i predsednika Republike. Ne verujem da je u pitanju odnos prema Sudu kao instituciji. Nedostatak dvoje sudija veoma otežava rad Suda. Ustavni sud je nedavno uputio pismo predsedniku Republike i zatražio od njega da u najkraćem roku izvrši svoje ustavno pravo i obavezu, to jest da Skupštini uputi predlog kandidata za sudije, a ovih dana ću tražiti i lični razgovor s njim da vidimo na čemu smo.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…