Vesti
Politika
Amerika priprema Srbiju za Kosovo
24.06.2006. 12:00
Izvor: Blic
Šta će Tadiću i Koštunici reći u Vašingtonu
Odvojene posete u kojima će predsednik Boris Tadić i premijer Srbije Vojislav Koštunica sredinom jula u Vašingtonu razgovarati sa američkim državnim sekretarom Kondolizom Rajs deo su pojačane diplomatske aktivnosti međunarodne zajednice pred početak direktnih pregovora o statusu Kosova i Metohije, saznaje „Blic“ u izvorima bliskim predsedniku Srbije.

Na razgovorima u Vašingtonu, kako tvrdi izvor „Blica“, ni predsednik ni premijer ne očekuju da čuju nešto što im već sa američke strane ranije nije jasno poručeno: za Kosmet nema povratka na 1999, a Srbija mora da prihvati novu realnost i da se usredsredi na zaštitu prava Srba u pokrajini.

Pozivnice za prvi razgovor o budućem statusu Kosova biće upućene i premijeru Koštunici i predsedniku Tadiću, a na njima je da odluče ko će na tim razgovorima predstavljati Srbiju, potvrdila je za „Blic“ Hua Đijang, portparol Martija Ahtisarija. Kako je istakla, Ahtisarijev plan je da se u drugoj polovini jula sastanu predstavnici Beograda i Prištine na najvišem nivou i izlože svoje viđenje budućeg statusa Kosova. Sastanak će trajati dan ili dva, ali je još nepoznato mesto gde će se pregovori voditi, kao i tačan datum početka razgovora.

- Planiramo da sastanak na kome će albanski i srpski predstavnici izneti svoje pozicije o statusu Kosova ne traje predugo, ali je moguće da će se slični sastanci održati i posle toga - rekla je Đijang. Ona nije mogla da precizira da li će pregovori o statusu Kosova ličiti na one iz Rambujea, niti gde će se tačno razgovori voditi.

Američki predsednik Džordž Buš, ove nedelje u Beču, rekao je da od Srbije očekuje da poštuje volju većine u pokrajini. Sagovornik „Blica“ isključio je mogućnost da naše zvaničnike u Americi primi i predsednik Buš.

Kako je „Blic“ već pisao, izaslanik za pregovore o statusu Kosmeta Marti Ahtisari u prvoj polovini jula sastaće sa predstavnicima Kontakt grupe, kada će podneti izveštaj o dosadašnjem toku pregovora o tehničkim pitanjima i dobiti odobrenje za početak pregovora o statusu.