Vesti
Politika
RIK ponovo odbio zahtev ambasada
18.01.2008. 20:00
Izvor: B92
RIK ponovo odbio zahtev ambasada
To se dogodilo uprkos odluci Vrhovnog suda Srbije da RIK nije ovlašćen da sam o tome odlučuje, već da treba da potvrdi pozitivnu ocenu Vlade Srbije da predstavnici tih dveju ambasada mogu da prate izborni proces. Posle dvoipočasovne rasprave, za takvu odluku glasalo je 14 članova RIK-a iz SRS, DSS, SPS i Reformističke partije, dok je protiv bilo deset članova iz DS, G17 plus i LDP.
RIK je u ponovnom razmatranju odbio prigovor Miloša Adamovića iz Zemuna kojim je predloženo da se poništi ranija odluka komisije doneta 10. januara i odobre svi zahtevi.
Zahtevi posmatrača našli su se na dnevnom redu sednice nakon što je Vrhovni sud Srbije prihvatio žalbu Miloša Adamovića i poništio rešenje RIK-a kojim je odbijen njegov prigovor 11. januara na nepravilnosti u postupku izbora predsednika.
Prigovor je podnet zbog toga što RIK 10. januara nije izdao službena ovlašćenja ambasadama Velike Britanije i SAD za praćenje izbora.
U odluci Vrhovnog suda, u kojoj se navodi da je, kao i pravno tumačenje suda, obavezujuća, ukazano je da RIK nije ovlašćen da slobodno odlučuje o zahtevima posmatrača, nego da izdaje dozvole za praćenje izbora na osnovu mišljenja Vlade Srbije.
Većinom glasova, međutim, RIK je na sednici 16. januara odlučio da ne raspravlja o rešenju Vrhovnog suda Srbije.
Uputstvom o sprovođenju izbora predviđeno je da "pošto pribavi mišljenje nadležnog državnog organa, Republička izborna komisija izdaje službena ovlašćenja stranim posmatračima, na osnovu kojih oni mogu da prate rad organa za sprovođenje izbora".
Nadležni državni organ je Vlada Srbije koje se saglasila da ambasade Velike Britanije i SAD prate izbore, ali se RIK na sednici 10. januara izjašnjavao o tome i nije postignuta većina "za".
"Republička izborna komisija je usvojila predlog da se odobri posmatračima Međuparlamentarne skupštine Zajednice nezavisnih Država i OEBS-a da mogu da prate predsedničke izbore u Srbiji, dok predlog da se odobri posmatračima ambasada Velike Britanije i SAD u Beogradu nije dobio potrebnu većinu glasova", navedeno je u saopštenju RIK-a.
slučaju dvaju posmatrača (SAD i Velike Britanije) nije korišćena pravna logika, pravni argument, a ni pravni propis i doneta je odluka koja nije ni mogla da se donese, rečeno je Beti u RIK-u.
Po odobrenjima RIK-a, 23 posmatrača OEBS-a i tri ZND pratiće izbore, dok još nije odlučeno da li će to biti odobreno delegaciji Slovačke koja je kasno uputila zahtev. Takođe, Komisija se noćas saglasila da posmatrači ruske Državne dume prate izbore ukoliko Vlada Srbije dostavi mišljenje o njihovoj prijavi.
Izbore će pratiti i 3.087 posmatrača Cesida.