Vesti
Društvo i ekonomija
Vlasnici preduzeća još veća nepoznanica22.01.2008. 12:00
Izvor: Glas Javnosti

Objedinjeni podaci o svim akcionarima su veoma važni za postojeće, ali i potencijalne investitore koji mogu sa prilično egzaktnom računicom da planiraju poslovne poteze, bilo da kupuju ili prodaju akcije. Nije naodmet videti i da li će im suvlasnici biti povezana lica najvećih deset, ili možda „tašna-mašna“ firme kriminalaca.
Milko Štimac, predsednik Komisije za hartije od vrednosti, kaže da su odmah kontaktirali Ministarstvo finansija tražeći objašnjenje zašto se smanjuje pravo na potpunu javnost podataka o vlasničkoj strukturi akcionarskih društava. - U Ministarstvu finansija su razumeli naše primedbe i verujem da će biti uvažene - kaže Štimac.
Sa druge strane, stavovi brokera su različiti kada je reč o vlasničkoj transparentnosti. U većini brokerskih kuća upozoravaju da je i sada veoma često nemoguće saznati ko su akcionari preduzeća čije deonice investitor želi da kupi jer se tajnost podrazumeva kod kastodi banaka ili „of-šor“ kompanija i da bi dalje sužavanje transparentnosti u ovoj oblasti bilo loše za privlačenje novih investitora na Beogradskoj berzi. Oni smatraju da mora da se obezbedi što veća javnost podataka, a ne da se postojeća prava investitora smanjuju. To je posebno važno u narednom periodu kada se očekuje trgovina akcijama NIS-a, „Telekoma“ i ostalih javnih preduzeća jer bi moglo da se desi da ostanu nepoznati deoničari strateških kompanija u Srbiji.
Nenad Gujaničić iz „Sinteza invest“, brokerske kuće, ističe, međutim, da potpuna transparentnost vlasničke strukture ne postoji u zemljama u okruženju i da se zato sadašnje zakonsko rešenje u Srbiji tretira kao privremeno. - Kada je to uvedeno kod nas, bilo je protivnika zato što to ne odgovara velikim investicionim ulagačima pošto, čim se obelodani da su ušli u jednu kompaniju, raste tražnja, a time i cena tih akcija, što remeti njihove poslovne planove sa uvećanjem vlasništva - objašnjava Gujaničić. U kompanijama sa velikom tržišnom kapitalizacijom od preko 100 miliona evra, a takvih nije malo, krupni su i akcionari posle deset najvećih, pa ne stoji ni konstatacija da je važno znati samo deset najkrupnijih. Sa druge strane, upravo je ta činjenica razlog više za krupne igrače da se, podvlači Gujaničić, u Centralnom registru stavi crta posle deset najvećih deoničara.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…