Vesti
Politika
Bori se sam!
25.01.2008. 12:00
Izvor: Blic
Bori se sam!
Na jučerašnjoj sednici predlog DSS o dopuni koalicionog sporazuma nije bio uopšte na dnevnom redu. Međutim, bila je informacija o Kosovu i tada je premijer pokušao da obrazloži tezu da bi Vlada mogla da se odredi i prema misiji EU.
- Članovi DS nisu prihvatili takvu inicijativu, a potom je ministar pravde Dušan Petrović rekao da se ne može raspravljati o nečemu što nije ni prošlo nadležne odbore. Ministar ekonomije Mlađan Dinkić bio je još oštriji i postavio je pitanje u čemu je svrha jednog takvog zaključka. S obzirom na to da nije bilo većine, Koštunica je povukao predlog - tvrdi sagovornik „Blica“ koji je prisustvovao sednici.

Razgovor u Moskvi
Izvor „Blica“ iz DS kaže da se ova stranka neće pismeno obraćati DSS povodom aneksa koalicionog sporazuma, jer je njihov kandidat već rekao šta misli o ponudi koalicionih partnera. Ostaje nejasno da li ovo znači i ozbiljan rascep među koalicionim partnerima. Izvori „Blica“ navode da će prvu priliku da razgovaraju Tadić i Koštunica imati već danas u Moskvi, na marginama potpisivanja energetskog sporazuma sa Rusijom. Međutim, upućeni tvrde da odnosi u Vladi neće biti poremećeni, ali i da će morati da se „peglaju“ posle drugog kruga izbora.
Narodnjaci su prekjuče ponudili Tadiću podršku u drugom krugu izbora uz uslov da bude poništen parafirani sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Srbije sa Evropskom unijom ukoliko EU odluči da pošalje misiju na Kosovo, kao i da to bude i zaključak Vlade Srbije. Kandidat DS za predsednika Srbije tu ponudu je odbio, a juče nije prošla ni na Vladi Srbije. Tadić je odmah po objavljivanju uslova DSS i NS saopštio da neće dozvoliti da mu bilo ko postavlja uslove za podršku u drugom krugu izbora.
- Neka mi niko ne postavlja uslove za podršku u drugom krugu. Spreman sam da učestvujem u ovoj političkoj utakmici do kraja i da se apsolutno žrtvujem za ovu stvar, ali ne dozvoljavam da iko postavlja uslove evropskoj budućnosti Srbije, da postavlja uslove za budućnost naše dece - odgovorio je Tadić preksinoć, na predizbornoj konvenciji u Smederevu. Tadić je „svim demokratskim partijama u Srbiji“ poručio da 3. februara niko nema pravo na lični interes, i da se sve snage koje su bile ujedinjene 5. oktobra 2000. moraju ponovo složiti radi opšteg interesa građana Srbije.
- Mojim petooktobarskim prijateljima kažem: nema između Tome i mene nikoga. Ili dža ili bu, ili crno ili belo, nema međurešenja - rekao je Tadić. - Razmislite za trenutak gde želite da Srbija bude, kako da izgleda. Lako bi bilo da je ovo moja lična stvar, ali ovo je naša zajednička stvar. Ja sam ovde da obezbedim budućnost za sve nas, to je moja uloga, a vi, gospodo, razmislite o sopstvenoj odgovornosti u ovom trenutku i nemojte da mi postavljate nikakve uslove - poručio je Tadić. Kako je istakao, htenja svih najmudrijih Srba u prošlosti bila su sabrana u jednoj ideji - da Srbija mora biti deo Evrope, i da taj put nema alternative.

„Imam više vazduha za trku“
- Niko nema pravo da vređa naše dostojanstvo, kako ovi iz sveta tako i ovi među nama. Nemaju pravo ni oni da vređaju naše dostojanstvo i nadu svakog pojedinačnog čoveka u ovoj zemlji. Mogu da vređaju mene, ja hoću da primim u ime građana sve te uvrede - kazao je Tadić. Prema njegovim rečima, predstojeći drugi krug predsedničkih izbora odlučujući je za Srbiju, jer njena budućnost zavisi od toga koji će od dva kandidata pobediti.
Tadić je drugi krug izbora uporedio sa atletskom trkom na 800 metara u kojoj jedan protivnik pušta drugog da bi ga potom pobedio u završnici.
- Ulazimo u završnicu, u poslednjih sto metara, a on već zna da ja u plućima imam više vazduha. I po vodi sam spreman da trčim da pobedimo - rekao je Tadić.
Portparol Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenović izjavio je juče da nije jasno šta može biti sporno u aneksu koalicionog sporazuma o evropskim integracijama koji je DSS-NS ponudio Demokratskoj stranci.
- Odgovornost za neprihvatanje ponuđenog sporazuma je na DS, a naravno da je njihovo pravo da ne žele da prave zajednički sporazum sa DSS o drugom krugu izbora - rekao je Mladenović. On je ocenio da predlog aneksa sporazuma DSS-NS „Demokratska stranka razume kao uslovljavanje“ za podršku u drugom krugu predsedničkih izbora.
- Ponudili smo sporazum oko jasnog stava o Kosovu i Metohiji i misiji Evropske unije čiji bi dolazak imao za cilj da rasparča Srbiju - kazao je Mladenović. On je dodao da aneks sporazuma „u celosti proizilazi iz rezolucije Skupštine Srbije i predstavlja zaštitu opštih nacionalnih i državnih interesa i neophodnu garanciju srpskom narodu na Kosovu i Metohiji u pogledu zajedničkog čvrstog i principijelnog stava“, ali nije objasnio zašto je te dokumente potrebno dodatno potvrđivati.
Programski direktor CeSID Marko Blagojević ocenio je da će, zbog odluke da odbije ponudu „narodnjačke koalicije“, predsednički kandidat Demokratske stranke Boris Tadić „politički profitirati“ u drugom krugu izbora.
- Izbor koji je Tadić napravio je iz perspektive njegovih političkih interesa logičan, jer su potencijali koji se nalaze na toj strani (proevropski orijentisanih birača) veći nego potencijal koji se nalaze na strani koju on očigledno nije izabrao da uzme u obzir kao svoju ciljnu grupu - rekao je Blagojević agenciji Beta.
Ministri poljoprivrede i ekonomije, Slobodan Milosavljević i Mlađan Dinkić, izrazili su uverenje da Vlada Srbije neće biti ugrožena ukoliko Demokratska stranka Srbije ne podrži Borisa Tadića u drugom krugu izbora. Nakon sednice Vlade, Dinkić je rekao da stranka G17 plus na čijem je čelu nije dobila predlog izmene koalicionog sporazuma, ali da bi taj aneks odbila.
Govoreći o podršci u drugom krugu izbora, ministar Milosavljević je ocenio da je Tadić u prvom mandatu bio predsednik svih građana i da, zbog toga, od građana, a ne od partija, traži podršku na izborima. Milosavljević očekuje da će građani prepoznati Tadićev napor da od Srbije napravi jaku i stabilnu zemlju i da će ga podržati na izborima.