Vesti
Društvo i ekonomija
Skupoćom protiv dima
31.01.2008. 20:00
Izvor: Kurir
Skupoćom protiv dima
Beograd - Srbi ove godine, po svemu sudeći, neće moći da konzumiraju cigarete na radnom mestu, neće više biti taksi vozila za pušače, a ova navika će ih ujedno i sve više koštati, jer je drastično povećanje cena cigareta deo Vladine strategije za borbu protiv pušenja.
Predlogom zakona o zabrani pušenja u zatvorenim prostorijama predviđeno je uvođenje zabrane pušenja na radnom mestu, i to u celoj zgradi, što znači da neće više biti ni posebnih prostorija za pušače, kao do sada. Poslodavac je prema važećem zakonu obavezan da zabrani pušenje u zatvorenoj prostoriji ukoliko je samo jedan zaposleni nepušač, a prema novom predlogu, ni poslodavac neće smeti da zapali cigaretu, kao ni zaposleni, i ukoliko nepušača u prostoriji nema.
Povodom obeležavanja Nacionalnog dana protiv duvanskog dima 31. januara, ministar zdravlja Srbije Tomica Milosavljević najavio je pooštravanje mera koje imaju za cilj smanjenje broja pušača. Prema njegovim rečima, to će se postići pre svega povećanjem cena cigareta putem poreza. Primera radi, prosečna cena kutije cigareta u Srbije je 80 dinara, što je oko jedan evro, dok u nekim zapadnim zemljama paklica cigareta košta i do 10 evra. Ministar je najavio zabranu reklamiranja duvanskih proizvoda, ograničavanjem pušenja u zatvorenim prostorijama i na javnim mestima, promociju zdravog načina života i širenje mreže savetovališta za odvikavanje od pušenja.
U našoj zemlji se u odnosu na 2000. godinu smanjio broj pušača. Istraživanja su pokazala da je u Srbiji 2000. godine pušilo 47,9 odsto muškaraca, dok je 2006. godine taj broj smanjen na 38,1 odsto. Procenat žena pušača se takođe smanjio, pa je tako 2000. godine 33,7 odsto pripadnica ženskog pola konzumiralo cigarete, a 2006. godine ovaj procenat se smanjio na 29,9 odsto.
U Srbiji se postepeno priprema i zakon o zabrani pušenja u zatvorenim prostorijama, kojim se predviđa i postepeno uvođenje zabrane pušenja u restorane, kafane i kafiće. Ipak, do ovakve zabrane, istakao je ministar, treba pre svega raditi na podizanje svesti građana.
Do donošenja tog zakona potrebno je ponavljati u svakoj prilici koliko je štetno izlaganje duvanskom dimu. Zato će Ministarstvo zdravlja ove godine raznim akcijama promovisati zdrav način života i širenje mreže savetovališta za odvikavanje od pušenja - istakao je Milosavljević.
Prof dr Snežana Simić, savetnica ministra zdravlja, ističe da će u predlogu novog zakona biti predviđena zabrana pušenja u svim zatvorenim prostorijama.
Iako je i po postojećem zakonu zabranjeno pušenje u javnom saobraćaju, i dalje možemo videti vozače u gradskom prevozu s upaljenom cigaretom. U vazdušnom saobraćaju pušenje je zabranjeno, dok u železničkom saobraćaju zabranjeno pušenje u svim međunarodnim vozovima srpskih železnica, kao i drugih železničkih uprava koje saobraćaju preko naše zemlje, osim na relaciji Srbija - Crna Gora. Naš predlog je da se i na ovoj relaciji zabrani konzumiranje cigareta naglašava Simićeva.
Direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” Tanja Knežević kaže da u Srbiji 31 odsto lekara puši. Prema podacima Ministarstva zdravlja, skoro dve trećine stanovnika Srbije, odnosno 61,7 odsto, u 2006. je bilo izloženo duvanskom dimu u sopstvenoj kući.