Vesti
Društvo i ekonomija
Inflacija utiče na dinarske kredite
01.02.2008. 12:00
Izvor: Blic
Inflacija utiče na dinarske kredite
Razlog zašto su ovolike kamatne stope za dinarske kredite je neizvesna inflacija, pa banke unapred žele da se obezbede od „iznenađenja“. Iako je prošle godine planirano da inflacija bude od 6,5 odsto, 2007. godinu završili smo sa rastom cena od 10,1 odsto. Naravno da banke moraju da zarade - i eto kalkulacije.
Gotovinski dinarski krediti odobravaju se na najduži rok do 24 meseca, dok potrošački i do 60 meseci. Da bi dobili gotovinski ili potrošački dinarski kredit, građani treba da polože depozit od 20 odsto. Pojedine banke umesto depozita zahtevaju učešće u istom iznosu. Treba računati i na administrativan trošak koji se kreće od 1,5 odsto do dva odsto od iznosa zajma.
U „Erste banci“ na dinarski gotovinski kredit mogu da računaju i svi oni građani koji pune 70 godina u momentu dospeća poslednje rate za otplatu zajma i za njih je predviđen i grejs period od tri meseca. „Laiki banka“ u svojoj ponudi ima i kratkoročne i dugoročne dinarske kredite - i to i gotovinske i potrošačke.
Svima koji su zaposleni na neodređeno vreme, penzionerima, vlasnicima preduzetničkih radnji, malih i srednjih preduzeća, „Meridijan banka“ nudi gotovinske kredite od 40.000 do 800.000 dinara, sa rokom otplate od šest meseci do 24 meseca. Klijentima koji primaju platu preko ove banke obračunava se niža kamatna stopa i ona iznosi 22,64 odsto, dok je efektivna kamatna stopa za ostale građane 25,37 odsto. „Unikredit banka“ odobrava gotovinske dinarske kredite u maksimalnom iznosu do 350.000 dinara, za koje je potreban jedan žirant. U varijanti depozita od 20 odsto, efektivna kamatna stopa je 16,39 odsto, dok u varijanti učešća 17,08 odsto.
„Sosijete ženeral banka“ odobrava dinarske kredite za koje nisu potrebni žiranti ni administrativna zabrana.