Vesti
Politika
Vlada pada?
06.02.2008. 20:00
Izvor: Večernje novosti
Vlada pada?
Otvoreni rat između partnera vladajuće koalicije je počeo! Duboki raskol oko odnosa Srbije prema Evropskoj uniji preti da u narednim danima sruši Vladu, većinu u parlamentu i da izazove nove parlamentarne izbore.
Posle odluke Brisela da našoj državi servira istovremeno i štap i šargarepu - i politički sporazum o partnerstvu i misiju za komadanje Srbije - tanko vezivno tkivo između DS i G 17 plus, sa jedne, i DSS i NS, sa druge strane, kao nožem je presečeno.
Tokom vrelog političkog dana u utorak - otvoreno je nekoliko frontova koji praktično prete da uvedu u paralizu i skupštinu i Vladu.
Konkretno: DS i G 17 plus imali su naum da se na sednici Vlade overi potpisivanje političkog sporazuma sa EU, dok su DSS i NS zvanično zatražili da se Skupština najpre o tome izjasni i za to su dobili dovoljnu podršku od SRS i SPS.
Oni su i zvanično zatražili od predsednika parlamenta Olivera Dulića da zakaže vanrednu sednicu i dostavili su mu predlog rezolucije koja treba da se usvoji.
Istovremeno, kako „Novosti“ saznaju, predsednik Vlade Vojislav Koštunica jasno je poručio članovima koalicije da neće zakazivati sednicu Vlade sve dok se ne održi zasedanje parlamenta.
Ukoliko se Vlada do četvrtka ne sastane ili ne održi telefonsku sednicu, kao što se ponadao Božidar Đelić, on neće imati zeleno svetlo da u Briselu stavi svoj potpis u ime naše države na politički sporazum sa EU. Đelića kao potpredsednika, naime, Vlada mora da ovlasti za ovaj potez.
Ali, usled sveopšte panike u Beogradu, i Brisel je počeo da smišlja drugu strategiju. Nezvanično je počela da kruži priča da se datum potpisivanja može pomeriti sa 7. februara.
Previranja su počela već od jutra kada je Koštunica zvanično poručio da je politički sporazum koji je EU ponudila Srbiji - „obmana“:
- Predlog EU da sa Srbijom potpiše politički sporazum, dok EU istovremeno šalje misiju da rasparča našu državu, predstavlja obmanu sa ciljem da Srbija stavljajući svoj potpis na sporazum sa EU zapravo potpiše saglasnost na nezavisnost Kosova i postane prva država koja je indirektno priznala nezavisno Kosovo - navodi se u Koštuničinom saopštenju dostavljenom „Novostima“.
Premijer je ocenio da „Skupština treba odmah da se sastane, pre nego što se proglasi jednostrana nezavisnost Kosova, i da, saglasno Ustavu i usvojenim rezolucijama, donese potrebne odluke o misiji EU i o sporazumu koji je ponudila EU“.
Iz DS su, posle višednevnog entuzijazma za sporazumom sa EU, u utorak „proredili“ izjave. Zvaničnih izjava ministara ili visokih funkcionera iz te stranke gotovo da nije bilo.
Marko Đurišić, predsednik Izvršnog odbora DS, nije bio raspoložen da priča na temu inicijative dela poslanika, niti da odgovori na pitanje da li će poslanici te stranke doći na sednicu Skupštine.
Jasniji su bili Dinkićevi, čiji poslanici nisu stavili „autograme“ za hitni sednicu srpskog parlamenta.
- Politički sporazum sa EU treba da se potpiše, jer garantuje dobrobit građanima - rekla je Snežana Stojanović-Plavšić, zamenik šefa poslničkog kluba G 17.
Zakuvalo se i u skupštini. „Narodnjaci“ su glatko obezbedili potpise radikala i socijalista za vanrednu sednicu. Trebalo im je 84 poslanička potpisa, a za kratko vreme namakli su čak 144 „parafa“. Dakle, imaju dovoljnu većinu da sruše sporazum sa EU i odbace odluku o slanju misije.
- Predali smo oba potpisa, jedan za sazivanje vanredne sednice na kojoj bi se raspravljalo o odnosu EU prema KiM, a drugi za akt koji Skupština treba da donese - otkrio je šef poslaničke grupe SRS Tomislav Nikolić. - Želim da održimo tu sednicu, a voleo bih da ju je Vlada predložila. Bilo bi dobro da su to Tadić i Koštunica uradili zajedno. Jer, ako se Vlada pocepa, pa jedni odluče da potpišu sporazum, a drugi ne, onda će Skupština morati da presudi o mnogim stvarima, možda čak i o vanrednim parlamentarnim izborima.
I socijalisti su za „blic“ zasedanje parlamenta.
- To je logično s obzirom na delikatan trenutak u kojem je Srbija - kaže nam lider SPS Ivica Dačić. - Ako do toga ne dođe, onda je jedini izlaz vlada narodnog jedinstva.
LDP neće podržati inicijativu bloka DSS-NS.
- Spremni smo da učestvujemo na vanrednoj sednici ukoliko je bude, ali možemo da glasamo samo za ratifikaciju političkog sporazuma sa EU - izjavio je poslnik liberala Ivan Andrić.
Šef poslaničkog kluba manjina Balint Pastor kaže da će oni učestvovati na sednici, iako potpisima nisu pomogli njeno sazivanje. Ne bi, kako najavljuje, glasali za obaranje političkog sporazuma koji nudi Brisel.
Laslo Varga, iz kluba vojvođanskih poslanika, rekao nam je da nisu dobili tekst nove rezolucije. On smatra da Skupština ne treba da se izjašnjava o sporazumu sa EU, pošto ne sadrži obaveze Srbije, nego je „neka vrsta pisma o namerama“.