Vesti
Društvo i ekonomija
Radovan Jelašić: Iznuđene restriktivnije monetarne mere
07.02.2008. 12:00
Izvor: Danas
Radovan Jelašić: Iznuđene restriktivnije monetarne mere
Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić upozorio je juče da će jedna od posledica pogoršanja ekonomske situacije u Srbiji biti viši nivo restriktivnosti monetarne politike. "Zbog jačanja inflatornih očekivanja, visoke bazne inflacije, fiskalne ekspanzije i porasta zarada u javnom sektoru, Monetarni odbor je, i pored značajnih priliva deviza iz inostranstva, povećao referentnu kamatnu stopu sa 10 na 10,75 odsto", rekao je Jelašić na konferenciji za novinare. To je, prema njegovim rečima, prva mera kojom NBS reaguje da bi sprečila rizike da ovogodišnja bazna inflacija ostane u planiranom rasponu od tri do šest odsto, a koja ne bi trebalo da prouzrokuje porast kamatnih stopa na bankarske kredite. Jelašić je naglasio da reakcija NBS na nepovoljna ekonomska kretanja koja mogu da ugroze projektovanu baznu inflaciju mora da bude primerena i pravovremena. "Samo ono što uradimo u prvoj polovini godine odraziće se na ovogodišnju inflaciju", ukazao je Jelašić i dodao "da bi se cilj bazne inflacije postigao krajem 2008. godine nivo restriktivnosti treba povećati danas".
Prema procenama NBS, na kraju marta će inflacija biti 11,1 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, a očekivani godišnji rast cena koje su pod kontrolom države na kraju prvog tromesečja biće 14,6 odsto. Bazna inflacija na kraju marta biće oko sedam odsto, ali će u četvrtom kvratalu biti vraćena u projektovani raspon od tri do šest odsto.
Na jučerašnjoj konferenciji za novinare saopšteno je da je Narodna banka Srbije započela saradnju sa Poreskom upravom Srbije, kako bi se povećala pouzdanost podataka o iznosu neto redovnih mesečnih prihoda građana. Podatke o primanjima građana banke koriste pri odobravanju kreditnih zahteva njihovih klijenta. "Banke će od sada u svakom trenutku, na osnovu dobijene saglasnosti od klijenata, moći da provere stanje njihovih oporezivih godišnjih prihoda. NBS će zahtevati od banaka da se za deo kreditnog portfelja obavi provera godišnjih prihoda kod Poreske uprave. Po odobrenom kreditu klijent će svake godine, ako to banka od njega bude tražila, dostavljati potvrdu o iznosu plaćenog poreza za prethodnu godinu, koju redovno dobija od poslodavca do 31. januara", istakao je Jelašić.