Vesti
Društvo i ekonomija
Inflacija galopira u prvom tromesečju
09.02.2008. 14:00
Izvor: Glas javnosti
Inflacija galopira u prvom tromesečju
Poskupljenja hrane, prevoza i drugih usluga hvataju zalet
Bazna inflacija, koja zavisi od cena koje se formiraju na slobodnom tržištu krajem prvog tromesečja dostići će oko sedam odsto, upozorio je u četvrtak guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić i obavestio da je zbog toga podignuta referentna kamatna stopa jer centralna banka neće dozvoliti da inflacija pređe planirani okvir od tri do šest odsto. Privrednici, prema anketi Instituta za istraživanje tržišta, već kalkulišu sa inflacijom od devet odsto za ovu godinu, a Vlada Srbije je, da podsetimo predvidela 6,5 odsto. Uz podsećanje da je u 2007. ostvaren cilj NBS da bazna inflacija bude u granicama od četiri do osam odsto, Jelašić je izrazio zabrinutost zbog njenog velikog porasta krajem prošle godine od čitavih 2,2 odsto, što je imalo posredan uticaj i na inflaciju početkom 2008. godine.
U prodavnicama svakodnevno rastu cene, a Komisija za zaštitu konkurencije teško izlazi na kraj u borbi sa monopolistima, pa je podivljala cena mleka, a i uvoza jeftinijeg ulja neće biti kako je najavila država, pa će građani i dalje kupovati po ceni od 111 do114 dinara.
Od 16 osnovnih proizvoda, navedenih u tabeli od 11. januara do juče cene je promenilo čak deset u nekoj od tri trgovinska lanca. Sve cene sa malim izuzetkom su korigovane naviše, a jedino je meso u Rodiću pojeftinilo za 9,5 dinara. Iako je cena žive vage svinja u bescenje rukovodstvu „Merkatora“ i „Maksija“ nije palo napamet da je spuste. Osim ovih proizvoda poskupeli su još francuska salama, špagete, sardina „eva“, jabuke, keks „domaćica“...Nedavno su poskupeli putarina i karte u železničkom prevozu.
Kako se može boriti sa poskupljenjem primer je i susedne Hrvatske. Tamo su juče Udruženja potrošača pozvala građane da počnu sa bojkotom trgovina, odnosno suzdržavanjem od kupovine da bi proizvođače i prodavce primorali na sniženje cena osnovnih životnih namirnica. Osnovni artikli u Hrvatskoj poskupeli su za 50 odsto. U zemlji se ovaj oblik bojkota organizuje prvi put, dok su u nekim evropskim zemljama građani na ovoj način uspeli da nateraju proizvođače i trgovce na snižavanje cena.
- Italijani su se prošlog leta sedam dana suzdržavali od kupovanja testenine, koja je poskupela za 40 odsto, a smanjenje cena na podnošljiv nivo postigli su i Grci nezadovoljni velikim poskupljenjem hrane kada je ova zemlja ušla u EU - rekla je predsednik hrvatskog Udruženja za zaštitu potrošača Vesna Brčić-Stipčević.
U Srbiji za sada nema takve inicijative, a ni učinak na pojeftinjenje Komisije koju je vlada osnovala da analizira cene nije nikakav.