Vesti
Politika
Rešenje u trouglu Tadić - Koštunica - Nikolić
11.02.2008. 20:00
Izvor: Danas
Rešenje u trouglu Tadić - Koštunica - Nikolić
Danas se očekuju konsultacije o deblokadi institucija i načinima izlaska iz političke krize u Srbiji
Izlaz iz političke krize u kojoj se Srbija našla zbog različitih stavova unutar vladajuće koalicije o tome kako odgovoriti na očekivano proglašenje nezavisnosti Kosova i slanje misije EU u Pokrajinu, mogao bi da se nazre nakon današnjih konsultacija kod predsednika Republike Borisa Tadića i predsednika Skupštine Olivera Dulića. U razgovor o mogućem izlasku iz krize uključen je i zamenik predsednika najjače opozicione stranke - SRS Tomislav Nikolić.
Pre puta u Minhen na 44. međunarodnu konferenciju o bezbednosti, predsednik Tadić je najavio da će odmah po povratku, pozvati premijera Vojislava Koštunicu i predsednika Skupštine Olivera Dulića na razgovor koji bi trebalo da dovede do deblokade institucija. "Novonastala politička situacija nesumnjivo zahteva najveću moguću odgovornost i ozbiljnost svih nosilaca najviših državnih funkcija, kao i stabilno funkcionisanje svih državnih institucija, i Vlade Republike Srbije i Narodne skupštine Republike Srbije", ocenio je Tadić, koji se u subotu uveče vratio iz Minhena.
Da li će Vlada opstati u sadašnjem obliku, hoće li biti prekomponovana ili će možda rešenje biti pronađeno u raspisivanju vanrednih izbora, dileme su na koje još nema odgovora. Vanredni parlamentarni izbori su jedna od opcija za razrešenje duboke krize u vladajućoj koaliciji, izjavio je Oliver Dulić, koji smatra da će sastanak predsednika i premijera Srbije, Borisa Tadića i Vojislava Koštunice, kome će i on prisustvovati, otkloniti sve dileme i biti presudan za vladajuću koaliciju. Lider Sandžačke demokratske partije i ministar za rad i socijalna pitanja Rasim Ljajić smatra da su šanse da Vlada Srbije opstane sada pola-pola.
Ukoliko aktuelna vlada ne opstane i ne bude formirana nova u okviru sadašnjeg parlamenta, raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora jedino je rešenje. Većina smatra da je najbolje da oni budu 11. maja, kada su i lokalni i pokrajinski izbori. Poslednjih dana, međutim, pojavila se i spekulacija o mogućem raspisivanju izbora za septembar.
On je za utorak najavio i sednicu Saveta za nacionalnu bezbednost. Predsednik Tadić je još u izbornoj noći najavio da će sa Nikolićem razgovarati o bitnim pitanjima, ali je zamenik predsednika SRS odbio razgovor, navodeći da najpre o funkcionisanju vladajuće koalicije treba da razgovaraju predsednici DS i DSS. Zamenik predsednika SRS Nikolić potvrdio je da je poslednjih dana razgovarao s premijerom Koštunicom.
Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić zakazao je za danas ujutro konsultacije sa šefovima poslaničkih grupa, na kojima bi trebalo da se raspravlja o zahtevu za zakazivanje vanredne sednice parlamenta o Kosovu i političkom sporazumu sa Evropskom unijom.
On je prethodno najavio da je spreman da za četvrtak sazove dve sednice Skupštine. Na prvoj bi predsednik Tadić položio zakletvu, a na drugoj, vanrednoj, poslanici bi raspravljali o Kosovu i odgovoru Srbije na ponudu EU o potpisivanju sporazuma. Dulićev predlog biće izvodljiv ukoliko RIK proglasi konačne rezultate predsedničkih izbora posle ponovljenog glasanja na jednom biračkom mestu u okolini Boljevca, zakazanog za 12. februar. Vanrednu sednicu o Kosovu i odgovoru EU zatražio je poslanički klub DSS-NS. U četvrtak će možda zasedati i Vlada, "ukoliko se steknu uslovi", najavili su u DSS.
Većina predstavnika poslaničkih grupa juče je potvrdila da će prisustvovati konsultacijama kod predsednika Skupštine Olivera Dulića. Predstavnici poslaničkih grupa DSS-NS i SRS najavili su da će insistirati na tome da parlament što pre zauzme stav povodom najava da će kosovski Albanci uskoro jednostrano proglasiti nezavisnost Kosova, dok će DS i G17 plus tražiti da se o Pokrajini i odnosu sa EU prvo izjasni Vlada. Šefica poslaničke grupe u Skupštini Srbije DS Nada Kolundžija rekla je da očekuje da se poslaničke grupe usaglase oko toga da svako treba da radi svoj posao u skladu sa Ustavom i da Vlada mora da zauzme mišljenje o važnim državnim pitanjima pre nego što parlament o tome raspravlja.
Članom 123. Ustava predviđeno je da vlada utvrđuje i vodi politiku, predlaže zakone i daje mišljenje o određenim predlozima - rekla je Kolundžija, podsetivši da se dosad više puta dešavalo da se rad parlamenta na zahtev opozicije prekida, kako bi se sačekalo mišljenje Vlade.
Za DS je, prema njenim rečima, bilo prihvatljivo da parlament počne rad svečanom sednicom na kojoj bi predsednik Boris Tadić položio zakletvu, a da posle toga počne sednica o aktuelnim pitanjima. Šefica poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić ocenila je da bi na konsultacijama poslaničke grupe trebalo da usaglase stavove o dve teme, politici prema Kosovu i nastavku evropskih integracija.
Imajući u vidu da su to dva od pet principa koalicionog sporazuma, očekujem da vladajuća koalicija i dalje ima većinu u Skupštini - rekla je Grubješićeva.
Potpredsednik SRS Dragan Todorović rekao je da je vanredna sednica parlamenta već trebalo da bude održana.
Tražimo sednicu parlamenta zbog izvesnosti proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije, kako bi parlament utvrdio pravce delovanja predsednika Republike i vlade u tom slučaju - rekao je Todorović, optužujući DS i G17 plus da zagovaraju potpisivanje političkog sporazuma sa EU kojim bi se na indirektan način priznala nezavisnost Kosova.