Vesti
Politika
Vladu cepa odnos prema Evropi
13.02.2008. 12:00
Izvor: Blic
Vladu cepa odnos prema Evropi
Sledeća kriza uslediće onoga trenutka kada na dnevni red dođe potpisivanje sporazuma o pridruživanju sa Briselom. S obzirom na nepomirljive razlike DSS i DS oko evropskih integracija u slučaju nezavisnosti Kosova, izvesnije je očekivati vanredne parlamentarne izbore nego dogovor, pa sporazum lidera DS i DSS iz sadašnje perspektive više treba gledati kao kupovinu vremena pred izbore, nego smirivanje strasti u vladajućoj koaliciji.
Izvori „Blica“ bliski Vladi Srbije poručuju da će nastavak integracija Srbije morati da sačeka razvoj situacije posle proglašenja nezavisnosti Kosova.
- Brisel trenutno ne želi da istovremeno poteže pitanje nezavisnosti i daljih evropskih integracija - kaže naš izvor iz Vlade.
Drugi sagovornik „Blica“ potvrđuje i da sporazum o asocijaciji i pridruživanju EU neće biti ponuđen Srbiji, niti potpisan pre proglašenja nezavisnosti Kosova. Serž Bremerc, glavni haški tužilac, nije potvrdio svoj dolazak u Beograd 17. ili 18. februara i najverovatnije će tu posetu odgoditi.
- Čeka se reakcija Beograda nakon proglašenja nezavisnosti Kosova i stabilizacija političkih prilika u Srbiji. Besmislena bi bila ponuda EU Srbiji da potpiše sporazum ukoliko se unapred sumnja da će ona najverovatnije biti odbijena - tvrdi sagovornik „Blica“.

Poništavanje unapred
Dok demokrate poručuju da dogovor znači da nema odustajanja od evropskih integracija, iz Koštuničine stranke poručuju da rasprava o putu ka EU sada nije na dnevnom redu, jer treba sačekati konačan status Kosova. Iako nije spominjao EU, premijer Srbije juče je ocenio da se „Srbija najodlučnije oduprla svim spoljnim pritiscima, ucenama i nuđenjima olakšica i nagrada da na bilo koji način opravda pravno nasilje i postane saučesnik u brutalnom kršenju Povelje Ujedinjenih nacija i Rezolucije 1244“.
„Time smo sačuvali najvažnije: da samo i isključivo Srbija po međunarodnom pravu i svim zakonima polaže pravo da joj pripada Kosovo, bez obzira na protivpravna proglašenja i naknadna priznanja jednostrane nezavisnosti“, kazao je premijer.
Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je juče da sve državne institucije sada imaju najvažniji cilj da uoči proglašenja jednostrane nezavisnosti Kosova ispolje puno državno i nacionalno jedinstvo u odbrani pokrajine.
- Doneli smo odluku da Vlada Srbije već u četvrtak unapred poništi sve protivpravne akte o jednostranom proglašenju ove lažne države na tlu Srbije. Nećemo dopustiti ni čas da postoji takva tvorevina, već ona mora biti pravno poništena istog trena kada pod vođstvom osuđenih terorista bude nelegalno proglašena - kazao je Koštunica.

Tadić: Budimo svi odgovorniji
Međutim, predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je Srbija evropska i demokratska zemlja koja nikoga ne ugrožava i koja dostojanstveno i mirno brani svoj suverenitet i teritorijalni integritet. „Srbiji je mesto u Evropi i naš put je evropski. Neću odustati od borbe za interese građana i od borbe za očuvanje Kosova. Država mora jedinstveno i odgovorno da postupa kada je u pitanju odbrana njenog integriteta i suvereniteta. Samo Srbija u Evropskoj uniji može da brani svoje Kosovo“, rekao je predsednik Tadić. Predsednik Tadić je pozvao sve državne funkcionere i lidere svih stranaka u Srbiji da povodom najava jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije pristupaju odgovornije nego do sada.
Šef poslanika DS Nada Kolundžija ocenila je da saopštenje državnog vrha Srbije „potvrđuje spremnost državnih organa da pokažu odgovornost u trenutku kada je na Kosovu i Metohiji u pripremi scenario koji je negativan po interese Srbije“. Ona smatra da je to u skladu sa onim što je DS predlagao kao rešenje: da se nastavi zajednička državna politika vezana za očuvanje teritorijalnog integriteta, ali da se istovremeno ne ugrozi evropska perspektiva Srbije.