Vesti
Politika
Ne dozvolite cepanje Srbije
19.02.2008. 20:00
Izvor: Danas
Ne dozvolite cepanje Srbije
Predsednik Srbije Boris Tadić je u govoru pred SB UN ocenio da "oduzimanje dela teritorije protiv njene volje jednoj maloj, miroljubivoj i demokratskoj zemlji u Evropi, članici UN, predstavlja istorijsku nepravdu jer se još nije desilo da se jedna legitimna demokratija tako kažnjava". Predstavnicima država koje opravdanje za nezavisnost KIM traže u režimu pokojnog Slobodana Miloševića, Tadić je poručio da je "danas februar 2008. i da Miloševića više nema" i da su "Albanci zahtevali nezavisnost i aktivno radili na otcepljenju od Srbije i decenijama Miloševića". On je podsetio i na "nepravedno bombardovanje Srbije 1999."
Eventualno priznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti KIM, opominje Tadić, "ozakonjuje etničko čišćenje, koje je sprovedeno nad Srbima 1999. posle dolaska Kfora i Unmika na KIM", a "države koje bi priznale takvu nezavisnost srpske pokrajine preuzimaju, istovremeno, i odgovornost za eventualno novo etničko čišćenje Srba, koji su preostali na KIM".
- Nezavisnošću se nagrađuju oni koji su, na početku 21. veka, u Evropi, stvorili srpska geta opasana bodljikavom žicom, okružena topovskim cevima i do zuba naoružanim vojnicima. Nagrada stiže onima koji su učestvovali u segregaciji Srba i onima koji im onemogućavaju prava na slobodu kretanja, koji ih teraju da žive u mraku i stalnom strahu za svoje živote. Svako ko podržava nezavisnost Kosova mora biti svestan da se ovim činom legalizuje pretnja nasiljem kao sredstvo za stvaranje novih država i ostvarivanje vlastitih političkih interesa - rekao je Tadić.
Prema Tadićevim rečima, ako nelegalni čin Prištine postane realnost, "svet više neće biti isti", dok će Srbija "nastaviti mirnu i diplomatsku borbu, ne odustajući od od svojih legitimnih interesa i svoje legitimne evropske perspektive". On je ponovio da "Srbija, kao odgovoran član međunarodne zajednice, posvećena mirnom i sporazumnom rešavanju sporova, neće pribeći upotrebi sile. Upozorio je da širom sveta "postoje desetine raznih KIM koja samo čekaju da kosovska secesija postane stvarnost i da se ustanovi kao takozvana prihvatljiva norma".
- Verujem u regionalni mir i stabilnost. Verujem da jedino pregovorima i kompromisnim rešenjem dugoročni mir i stabilnost mogu biti postignuti. Jednostrane odluke, poput ove prištinske, ne mogu biti rešenje i ne idu u prilog ovakvoj perspektivi - poručio je Tadić.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun sinoć je na sednici SB rekao da je "dao instrukcije svom izaslaniku o stanju na terenu kako bi SB UN mogao da u potpunosti reaguje na sve dalje događaje". U Unmiku već više od deset dana tvrde da čekaju instrukcije iz centrale u Njujorku, za slučaj proglašenja nezavisnosti KIM.
- Apelujem na sve da potvrde i poštuju svoja obećanja da se uzdrže od izjava koje bi mogle da ugroze bezbednost na Kosovu i u regionu - poručio je Ban Ki Mun.
Vitalij Čurkin, ambasador Ruske Federacije u UN, naglasio je da Moskva "priznaje Srbiju u njenim međunarodno priznatim granicama", a da "deklaraciju lokalne skupštine Kosova flagrantno kršenje međunarodnog prava". Čurkin je takođe zatražio da šef Unmika proglasi nevažećom nelegitimnu odluku Skupštine Kosova" i naglasio da najavljena misija EU na KIM "nije u skladu sa Rezolucijom 1244 i ne može biti deo međunarodnog civilnog prisustva u Pokrajini".
Ambasadori Kine, Indonezije, Južne Afrike, Libije i Burkine Faso založili su se sinoć za poštovanje međunarodnog prava i nastavak pregovora Beograda i Prištine, kako bi se diplomatskim i političkim sredstvima došlo do obostrano prihvatljivog rešenja.
- Vreme je da Kosovo zauzme svoje mesto u društvu naroda. Ovo je nepovratka realnost i jedinstven slučaj. priznavanje nezavisnosti Kosova je logična, legitimna i pravna reakcija, saglasna s Rezolucijom 1244 - poručio je Zalmaj Khalilzad, ambasador SAD u UN.
Džon Sojers, ambasador Velike Britanije objasnio je da "mir i stabilnost na Kosovu i u regionu nije moguće bez davanja nezavisnosti" Prištini, a da će kosovske evropske integracije zavisiti od ponašanja prema manjinama. Prema njegovim rečima, "bilo kakva akcija u većinski srpskim mestima na Kosovu je neprihvatljiva" i njima bi trebalo da se "vlada iz Prištine".
Žan- Moris Piter, ambasador Francuske u UN, poput američkog i britanskog kolege, ukazao je da je reizbor Borisa Tadića potvrdio volju Srbije da bude deo EU i dodao da put Srbije ka Uniji treba ubrzati. N. D. i agencije