Vesti
Politika
Prekid kontakta sa zemljama koje priznaju Kosovo
20.02.2008. 20:00
Izvor: Kurir
Prekid kontakta sa zemljama koje priznaju Kosovo
Članovi Vlade Srbije na čelu sa premijerom Vojislavom Koštunicom spremni su da do daljeg obustave kontakte sa predstavnicima zemalja koje priznaju nezavisnost Kosova, poput SAD i EU, jedna je od diplomatskih mera koje Srbija, pored povlačenja ambasadora, namerava da povuče prema zemljama koje priznaju Kosovo kao državu, saznaje „Blic“ u Vladi Srbije.
- To je standardna procedura koju su koristile i druge zemlje u sličnim sitaucijama. To praktično znači da bi svi ministri i državni sekretari imali obavezu da ne kontaktiraju sa predstavnicima zemalja koje priznaju Kosovo, ali se to ne bi odnosilo na pomoćnike ministara - kaže naš izvor iz Vlade Srbije i navodi da će se to odnositi i na čelnike najvažnijih institucija koje postavlja ili imenuje Vlada Srbije. Međutim, naš sagovornik ističe da će Srbija i dalje biti aktivna u svim međunarodnim institucijama jer se te mere ne odnose na učešće u međunarodnim organizacijama. Ovaj plan se ne odnosi na predsednika Srbije. Iz kabineta predsednika poručeno je da sve institucije treba da rade svoj posao, a da će Tadić razgovarati s kim god bude trebalo da bi se diplomatskim putem borio za interese Srbije i očuvanje Kosova.
- Izolacija znači predaju - zaključuju iz Predsedništva na Andrićevom vencu.
Interesantno je da su ministri na sednici Vlade, kada je akcioni plan usvojen, imali samo kratak opis celog plana, a da je za kasnije uobličavanje akcionog plana bilo nadležno Ministarstvo za Kosovo i Metohiju koje vodi Slobodan Samardžić. Kako „Blic“ saznaje, poslanici Skupštine Srbije trebalo bi u petak da budu upoznati sa merama koje će Srbija povući kako prema Kosovu, tako i prema zemljama koje su priznale pokrajinu kao državu, a sednica će najverovatnije biti zatvorena za javnost.
Prvog dana po jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova usledila su i prva priznanja, odmah zatim i prve diplomatske protivmere Vlade Srbije prema zemljama koje su se odlučile da priznaju čin kojim se krši suverenitet i teritorijalni integritet Srbije. Nezavisnost Kosova prvo su priznali Avganistan, SAD, Turska, Francuska, Albanija, Australija, Tajvan i Senegal, dok su Austrija, Italija, Nemačka i Velika Britanija najavile da će to uskoro učiniti. U skladu s tim, aktiviran je akcioni plan Ministarstva spoljnih poslova Srbije koji za početak predviđa uručivanje protestnih nota i povlačenje ambasadora na konsultacije. Ministar Jeremić povukao je tako ambasadore iz tih zemalja.
Istovremeno, diplomatske note upućene su Francuskoj, Velikoj Britaniji, Kostariki, Australiji i Albaniji. Najznačajniji delovi akcionog plana Vlade Srbije za slučaj jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova će tako već početi da se primenjuju, a to su državna i diplomatska aktivnost usmerena na blokiranje priznanja nezavisnosti Kosova, dok drugi deo podrazumeva političku, socijalnu i ekonomsku pomoć Srbima na Kosovu, pri čemu je poseban akcenat na stvaranju paralelnih institucija Srba u južnoj pokrajini, dok ekonomske blokade neće biti.
Ipak, u delu plana koji predviđa povlačenje naših ambasadora iz zemalja koje priznaju nezavisnost Kosova na konsultacije u Beograd, kako „Blic“ saznaje, „nije napravljena izlazna strategija“. Tačnije, ne zna se koliko će ambasadori ostati na konsultacijama. Kako „Blic“ saznaje iz diplomatskih krugova u Beogradu, ambasadori najvećih zapadnih zemalja primili su ovo na znanje i rekli da neće odgovoriti istom merom, kako je to uobičajeno u bilateralnim diplomatskim odnosima. Ambasadori su istovremeno zahtevali da se poveća bezbednost ambasada, rezidencija i poslovnih predstavništava u Beogradu.
Dušan Lazić iz Spoljnopolitičkog saveta Ministarstva spoljnih poslova kaže i da bi strani ambasadori mogli biti povučeni iz Beograda na konsultacije ukoliko im Beograd stavi do znanja ili pošalje signal da to želi ili ako se naši ambasadori duže zadrže na konsultacijama.
- Srbija nema širok dijapazon efikasnih mera koje može da preduzme prema svetu, a da to ne bude na njenu štetu. Srbija mora da „govori jednim glasom“, a ne da šalje suprotne poruke, na primer o nastavku evropskih integracija - upozorava Lazić.
U mere spada i blokada prijema Kosova u međunarodne organizacije poput UN, OEBS, Svetske banke...
- Savet bezbednosti UN je za sada blokiran zbog polarizovanih stavova. Mi tu možemo da delujemo posredno, preko Rusije i Kine. Kad su u pitanju OEBS i Savet Evrope, čiji je Srbija član, tu se nove članice primaju konsenzusom i možemo da sprečimo da Kosovo bude primljeno - objašnjava Lazić.