Vesti
Društvo i ekonomija
Koštunica i Medvedjev o „Južnom toku“24.02.2008. 14:00
Izvor: Glas javnosti
Sutra u posetu Srbiji stiže predsednik borda direktora ruskog „Gasproma“
BEOGRAD - Poseta Srbiji prvog zamenika predsednika vlade i predsednika borda direktora ruskog energetskog giganta „Gasprom“ Dmitrija Medvedjeva biće vezana i za realizaciju međuvladinog sporazuma o izgradnji gasovoda „Južni tok“, rekao je predstavnik ruske vlade. S tim ciljem, dodao je sagovornik ruske državne agencije, ne isključuje se ni poseta Medvedjeva Budimpešti. Rusija i Srbija su 25. januara u Moskvi zaključile strateški sporazum o saradnji u oblasti nafte i gasa, u prisustvu predsednika Srbije i Rusije, Borisa Tadića i Vladimira Putina.U Vladi Srbije agenciji Tanjug rečeno je da će Medvedjev u Beograd doputovati sutra i da će sa Koštunicom razgovarati o Kosovu i Metohiji, ekonomskoj saradnji Srbije i Rusije i unapređenju ukupnih bilateralnih odnosa dve zemlje.
Da među odgovornima za Sporazum za gasovod i prodaju Naftne industrije Srbije nema jedinstva bilo je jasno u toku pregovora oko ovog dokumenta, a slična praksa nastavlja se i prilikom razgovora o njegovim detaljima. Tako je Srđan Bošnjaković, direktor Naftne industrije Srbije, pre desetak dana izjavio da očekuje dolazak delegacije „Gasproma“ u Beograd na pregovore o detaljima Sporazuma, na šta su u Ministarstvu energetike saopštili da nemaju informacije da ruski predstavnici dolaze i da su jedini nadležni za pregovore. Ovde, kako tvrde upućeni, nije reč samo o „grešci u koracima“ već o još jednom dokazu da između Ministarstva, na jednoj, i NIS-a i pojedinih funkcionera DSS-a i DS-a, na drugoj strani, nema dovoljno saradnje.
Nejedinstvo srpske strane, ignorisanje stručnjaka, prejak uticaj političara mogao bi na kraju da dovede do niza loših ugovornih obaveza u konkretnim ugovorima, koji proističu iz Sporazuma, o preuzimanju 51 odsto NIS-a od strane „Gasprom njefta“, i formiranju dve firme, za gazdovanje gasovodom „Južni tok (Južni potok)“ i skladištem gasa „Banatski Dvor“. I Sporazum, koji je u suštini odličan za Srbiju, sadrži nepovoljne odredbe, a šteta bi mogla da se smanji ozbiljnijim pregovorima. Srpska strana trebalo bi da obrati pažnju kod NIS-a na bankarske garancije da će „Gasprom njeft“ uložiti 500 miliona evra, na koliko se obavezao Sporazumom, na obavezu da će to uraditi za četiri godine, na sudbinu vredne imovine, kao što je na primer pančevačka „Petrohemija“. Kod dve zajedničke firme važno je koliki će biti kapacitet gasovoda jer je sada garantovano samo deset milijardi, kako će Srbija obezbediti finansiranja svog udela, koji najviše može da bude 49 odsto, kako ne bi bio smanjen, cena takse za transport i i skladištenje gasa...
Političari i ljudi od poverenja, pre svega, premijera Vojislava Koštunice i predsednika Borisa Tadića, a ne stručnjaci, vodili su glavnu reč u pregovorima. Pregovarači su bili ispred DSS-a Dejan Mihajlov, generalni sekretar Vlade Srbije i Srđan Bošnjaković, direktor NIS-a, a u ime DS-a Božidar Đelić, potpredsednik vlade, Biserka Jevtimijević-Drinjaković, Tadićeva savetnica zadužena za ekonomska pitanja i Aleksandar Ćirilović, predsednik Odbora za energetiku. Indikativno je da u timu na primer, nije bio Slobodan Sokolović, pomoćnik ministra energetike za naftu i gas, što govori da je Ministarstvo pomalo bilo skrajnuto. Dosta govori i da resorni ministar nije potpisao Sporazum u Moskvi 25. januara, već je to uradio Velimir Ilić, ministar za infrastrukturu.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…