Vesti
Društvo i ekonomija
Strah od inflatorne spirale01.03.2008. 14:00
Izvor: Politika
Dinar od početka godine oslabio 5,1 odsto, rastu cene nafte i struje
Guverner Narodne banke Radovan Jelašić upozorio je da gotovo svi ključni makroekonomski faktori deluju inflatorno, pa je zbog toga NBS bila prinuđena da deluje restriktivno i znatno poveća referentnu kamatnu stopu sa 10,75 na 11,5 odsto.Jelašić je na konferenciji za novinare naglasio da postoji opasnost da će – ako inflacija ne bude brzo smanjena, biti pokrenuta „inflatorna spirala”, jer će se pojačati pritisci na vladu sa zahtevima za povećanje zarada, što će izazvati dodatnu inflaciju.
Guverner je naveo da bi dodatna izdvajanja iz budžeta u uslovima povećane političke neizvesnosti i povećanog rizika iz međunarodnog ekonomskog okruženja još više narušila makroekonomsku stabilnost u Srbiji.
Ukupna inflacija na godišnjem nivou u februaru će preći 11 odsto, od čega na regulisane cene odlazi 15 odsto, ukazao je guverner.
Prema Jelašićevim rečima, silazni trend bazne inflacije očekuje se sredinom godine, tako da bi ona trebalo da dostigne zacrtani raspon u četvrtom tromesečju.
On je ukazao da su inflatorna očekivanja visoka i rastuća, da je dinar od početka godine oslabio 5,1 odsto, rastu cene nafte i struje, postoji mogućnost porasta zarada, a da je, nažalost, jedini pokazatelj u pravcu smanjenja inflacije sporiji rast bruto domaćeg proizvoda.
Istakao je da se visokom kamatnom stopom „dokazano može pobediti inflacija, pa iako ona u jednom prelaznom periodu može značiti nešto skuplje kredite, nijedna povišica plata i penzija ne može da poveća standard građana, kao niska inflacija”.
Jelašić je napomenuo da je za ostvarivanje zacrtanog raspona bazne inflacije od tri do šest odsto u ovoj godini neophodna dodatna restriktivnost navodeći da se očekuje da na kraju februara međugodišnja bazna inflacije posle 14 meseci pređe šest odsto.
On je naveo i da je agencija „Standard i purs” pitanje budućeg kreditnog rejtinga Srbije gotovo isključivo povezala sa time u kojoj meri će zemlja nastaviti evropsku integraciju i sa odnosom prema stranim investitorima.
Ne stidim se svoje plate
Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić juče je rekao da se ne stidi svoje plate i predložio da sve državne institucije objave podatke o primanjima čelnih ljudi. „Da se stidim svoje plate ne bih ni objavio koliko ona iznosi", rekao je Jelašić na konferenciji za novinare.
Centralna banka je na svom sajtu (www.nbs.yu) objavila da je prosečna neto plata guvernera u prošloj godini iznosila 412.175 dinara.
Na ukupnu godišnju zaradu Jelašić treba da plati porez u iznosu od 353.701 dinar.
NBS je prvi put objavila zaradu guvernera i istakla da to čini zbog interesovanja javnosti, kao i da bi svoje poslovanje u svim oblastima učinila transparentnijim.
Jelašić je rekao da osim plata u NBS nema drugih mesečnih primanja, odnosno da nije član nijednog upravnog odbora ili angažovan u nekom projektu. „Stanujem u svojoj kući i plaćam sve svoje račune", naveo je on i dodao da se zalaže da se objavi i imovinska karta svih funkcionera, kao i sva njihova dodatna primanja i podaci da li plaćaju porez.
Povodom komentara da oni koji kontrolišu rad NBS, poslanici Skupštine Srbije, imaju manju platu od guvernera, Jelašić je rekao da NBS kontroliše rad banaka, čiji direktori imaju dva-tri puta veću platu od njega.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…