Vesti
Društvo i ekonomija
Srbija u inflatornoj spirali06.03.2008. 12:00
Izvor: Glas javnosti
Električna energija samo što je poskupela, gorivo uskoro, hleb od aprila...
Inflacija u Srbiji grabi snažnim korakom, pa su cene koje se slobodno formiraju u februaru u odnosu na isti mesec prošle godine dostigle planirani godišnji rast od šest odsto. To je bio signal da guverner Radovan Jelašić nedavno upozori da će monetarna politika morati još da se pooštrava kako bi se obuzdala potrošnja i zaduživanje stanovništva i presekla „inflatorna spirala“.Početkom sledećeg meseca se očekuje poskupljenje hleba, pa će vekna koštati od 36 do 40 dinara, zavisno od troškova svake pekare. Momir Lazić, direktor Beogradske pekarske industrije i „Klasa“ kaže da do kraja marta neće korigovati cene, ali početkom aprila ovaj osnovni prehrambeni proizvod mora da poskupi i „tu nema dileme“. - „Brašno je zbog manjka pšenice skuplje za 15 odsto, struja u proseku za 7,6, a industrijska koju koristimo daleko više, najavljuju se i nove cene gasa. Ništa od troškova nije stabilno, pa mora da se promeni i cena hleba. Na kraju meseca napravićemo analizu svih izdataka i tada ćemo znati da li će ceo asortiman hleba i peciva poskupeti ili ćemo neke zadržati na sadašnjem nivou“, kaže Lazić.
Ministar poljoprivrede Slobodan Milosavljević izjavio je da bi u aprilu trebalo da bude realizovan interventan uvoz 200.000 tona pšenice, kojom bi trebalo da se popune robne rezerve Srbije jer su trenutne zalihe pšenice skromne. Na taj način bi država, u slučaju potrebe, imala čime da interveniše na tržištu, rekao je Milosavljević.
I mesna industrija priprema nove cenovnike, pa će mesu u više navrata narednih meseci skakati cena po dva - tri odsto, kaže direktor „Neoplante“ Momir Jovanović i dodaje da je prošlogodišnja suša napravila darmar, ali da je srpsko tržište malo, pa ne očekuje nestašicu. Najvećim farmama na Pešterskoj visoravni, međutim, preti zatvaranje zbog nedostatka stočne hrane i odložene očekivane finansijske pomoći Ministarstva poljoprivrede. Predstavnik Udruženja stočara sa Gornjeg Peštera Fehim Kurtović kaže da su farmeri u selima Đerekare, Karajukiće, Unare i Suvi Do prestali da kupuju kukuruz, koji je pet puta skuplji nego lane, i sada bikove hrane isključivo senom. „Ni sena nema dovoljno zbog prošlogodišnje suše, a i ono je trostruko skuplje nego prošle godine“, naglasio je Kurtović, navodeći da je zbog neadekvatne ishrane dnevni prirast težine tovnih bikova samo 100 grama, umesto dva kilograma, koliko jedno grlo dobije ako se hrani kukuruzom. Kurtović je podsetio da su farmeri u više navrata ove zime tražili novčanu pomoć od Ministarstva poljoprivrede, kao i pozajmice kukuruza iz robnih rezervi, ali na njihove apele nije odgovarano. On smatra da će, ipak, u tom ministarstvu razumeti probleme pešterskih stočara i pomoći im pre nego što stave katanac na svoje farme.
I na zelene pijace u svim gradovima u Srbiji ne može se krenuti bez punog novčanika. Kravlji sir u kriškama prodaje se po ceni od 220 do 250 dinara za kilogram, kajmak je od 500 do 600, paradajz od 140 do 150 dinara, krastavci su oko 170, kupus od 40 do 70 dinara, spanać od 100 do 120 dinara, zelena salata od 10 do 40 dinara, rotkvice i mladi luk 20 do 25 dinara, a pasulj od 130 do 170 dinara. Za kilogram prvih bresaka ili jagoda treba odvojiti od 400 do 500 dinara.
Od subote moguće je poskupljenje i goriva, što bi bio novi zamajac za sve cene. Iako je projektovana inflacija za ovu godinu šest odsto, već sada su mnogi ekonomisti skeptični i najavljuju dvocifrenu do kraja godine.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…