Vesti
Politika
Šutanovac: Vlada neće pasti
08.03.2008. 14:00
Izvor: Mondo
Šutanovac: Vlada neće pasti
Potpredsednik Demokratske stranke (DS) Dragan Šutanovac izjavio je da lično ne očekuje pad Vlade Srbije, ali i da se ne pribojava novih izbora.
Šutanovac je u intervjuu za "Politiku" rekao da DS ima većinu u vladi i da nijedna odluka ne može da se donese bez te stranke, a da bi izlazak iz vlade bio bežanje od problema i značio destabilizaciju protiv čega je DS.
On je naveo da ne veruje da izjava premijera Vojislava Koštunice o izgubljenom poverenju u koalicione partnere iz DS-a i G17 plus označava kraj vlade u ovom sastavu i da premijer nema potrebe da daje takvu izjavu ako je vladi došao kraj.
Šutanovac, koji je i ministar odbrane, smatra da poruka premijera nije kolegijalna, ali da krucijalno ne menja ništa.
Prema njegovim rečima, očigledno je da Koštunica ni u drugom krugu izbora nije imao poverenja u koalicione partnere i nije podržao predsednika Borisa Tadića i njegovu politiku.
"Sad je rečeno nešto što, u principu, nije ništa novo. Vlada i dalje ima demokratski kapacitet. Tri četvrtine vlade je proevropskog karaktera. Vlada nema problem, on može da se traži u parlamentu i da se u njemu reši", rekao je Šutanovac za "Politiku" koja će ceo intervju sa potpredsednikom stranke objaviti u nedelju.

Dva viđenja izlaska iz krize
Potpredsednik DSS Miloš Aligrudić izjavio je da je jedan od izlaza iz krize vladajuće koalicije da EU "jasno kaže gde vidi granice Srbije", dok je potpredsednik DS Bojan Pajtić ocenio da je "jedini pravi izlaz" da DSS odustane od podrške rezoluciji radikala o zaštiti teritorijalnog integriteta Srbije u odnosima sa međunarodnim organizacijama, posebno sa EU.
U "sučeljavanju" sa Pajtićem, za "Večernje novosti", Aligrudić je rekao da "ako Oli Ren odgovori da poštuje međunarodno priznate granice naše države, spora u Srbiji više neće biti i nastavljamo integracije sa Briselom".
Aligrudić je kao "zamenu teza" ocenio optužubu DS da DSS prihvatanjem rezolucije SRS udaljava Srbiju od Evrope.
"To je neistinita zamena teza. EU nam perfidno postavlja uslov - ako hoćemo da pristanemo na integracije, moramo da zaboravimo na Kosovo i Metohiju.
DS ovih dana pokazuje da je spreman na ispunjavanje tog uslova. Kosovo je prvi princip ove vlade i ne može mu se nijedan drugi pretpostaviti", kazao je Aligrudić.
Na pitanje šta je suština sukoba unutar vlade, Aligrudić je kazao "to što DSS i NS traže da EU odgovori samo poštuje li našu državnu teritoriju kada žele partnerstvo sa nama".
"DS i G 17 plus smatraju da je to nebitno, a mi smo sigurni da je to minimalno pitanje da bismo kao zemlja opstali i da bismo nastavili borbu za očuvanje našeg Kosova i Metohije", rekao je Aligrudić.
Pajtić je ocenio da bi rezolucija o Kosovu mogla bi da ima pogubne posledice po opstanak Srbije, jer postavlja nemoguće uslove EU, a to je da se zajednica od 27 država izjasni o statusu Kosova, iako se zna da EU nema takvu nadležnost.
"Rezolucija je besmislena, pošto većina članica EU još nije priznala nezavisnost Kosova, a neke su najavile da to neće ni učiniti. Postavljanje nemogućeg uslova znak je da su se SRS, DSS i SPS opredelili za antievropski put, oglušujući se, pri tom, o volju građana.
Naravno da niko odgovoran u Srbiji neće priznati nezavisnost Kosova, ali ne želimo ni da uskratimo evropski put Srbiji", kazao je Pajtić.
Prema njegovim rečima, "jedini pravi izlaz" iz krize je "da DSS odustane od te rezolucije jer njen partner u Vladi nije SRS, već DS i G17 plus".
"Ta rezolucija nije samo direktno usmerena protiv budućnosti Srbije, već je na neki način uvredljiva za Španiju, Grčku i ostale članice koje ne priznaju nezavisnost Kosova. Po toj logici, trebalo bi da izađemo iz UN, OEBS, Saveta Evrope, jer su i tamo neke zemlje za, a neke protiv samostalnog Kosova", kazao je Pajtić.