Vesti
Politika
LDP i dalje otvorena, DS odbija
11.03.2008. 12:00
Izvor: Danas
LDP i dalje otvorena, DS odbija
Nekoliko sati nakon što je lider Liberalno-demokratske partije, Čedomir Jovanović najavio normalizaciju odnosa sa Demokratskom strankom, naglašavajući da "odnosi LDP i DS ne smeju da opterećuju građansku, evropsku, političku scenu u Srbiji", Boris Tadić, predsednik Srbije odbacio je mogućnost da DS na predstojećim izborima nastupi na zajedničkoj listi sa LDP, dodajući istom spisku i Demokratsku stranku Srbije i Novu Srbiju.
- Sa neodlučnima nisam na zajedničkoj listi - rekao je Tadić podsećajući da su te stranke bile uzdržane na nedavnim predsedničkim izborima, kada su građani, prema njegovim rečima, odlučivali o budućnosti zemlje.
On je, međutim, naveo da je moguća zajednička izborna lista DS, G17 plus, Sandžačke demokratske partije Rasima Ljajića i još nekih stranaka. Ako se ima u vidu u činjenica da postoji sasvim izvesna programska sličnost koja na najeksplicitniji način insistira na integracijama Srbije u zajednicu evropskih zemalja, standardu građana odnosno sprovođenju real politike, bez izliva "patriotskih" parola, postavlja se pitanje zbog čega je odnos DS prema LDP tako isključiv. Pre svega, s obzirom na činjenicu da su glasači LDP, uglavnom odbegli glasači DS, kao i da je rejting te stranke porastao i približio se po broju pristalica DSS.
S druge strane, može se postaviti pitanje, na koji način LDP planira da sarađuje sa tzv. predvodnicima "zločinačkog udruženja" odnosno saradnicima tajkuna i monopolista, među kojima je, po otužbama LDP i Božidar Đelić.
Ivan Andrić, poslanik LDP u Skupštini Srbije kaže za Danas da u tom slučaju tužilaštvo nije uradilo svoj posao a da jeste "najlakše bi bilo dokazati nevinost optuženih". On dodaje da LDP ne smatra da je ceo DS pripadnik "zločinačkog udruženja" i Đelić nije simbol te stranke.
- Hoćemo da sarađujemo sa DS jer smatramo da je antievropski blok jako dobro organizovan. Mi ostajemo otvoreni bez obzira na to šta je rekao Tadić. Moramo se dogovoriti, naravno, najpre oko sadržine evropskih reformi a to podrazumeva - hapšenje Ratka Mladića, potpisivanje SSP i završetak saradnje sa sudom u Hagu, kao i promena politike prema Kosovo odnosno preusmerenje sa teritorije na ljude koji tamo žive - kaže Andrić.
Vesna Pešić, poslanik Liberalno- demokratske stranke u Skupštini Srbije, kaže za Danas da je još rano govoriti o predizbornim koalicijama, ali ističe da bi proevropske stranke trebalo da naprave strategiju za pobedu retrogradnih političkih snaga.
- Boris Tadić, sigurna sam, nije ozbiljno mislio ono što je izgovorio u vezi sa DSS, NS, stavljajući pri tom u isti kontekst i LDP, jer se zna da mi sa DSS i NS nemamo apsolutno nikakve dodirne tačke. Videćete i sami da će se popraviti uskoro. Mi moramo zajednički delovati na evropskom terenu a ne da se saplićemo. Ima uzajamnih optužbi i sa jedne i sa druge strane ali sve se to mora rešavati u hodu - zaključuje Pešić.
Marko Đurišić, predsednik Izvršnog odbora DS, kaže, međutim, za naš list da "onaj ko nije razumeo delikatan politički trenutak i dao podršku Tadiću u borbi protiv radikalskog kandidata na predsedničkim izborima, nije ozbiljan partner za saradnju sa DS". Na pitanje da li je ipak reč o stranci koja počiva na evropskim načelima, Đurišić odgovara: Delimčno, da.
Prema rečima Zorana Živkovića, bivšeg premijera Vlade i visokog funkcionera DS, ne bi bilo dobro praviti predizborne već samo postizborne koalicije, a po prirodi stvari, to bi trebalo da bude koalicija između DS, G17 plus, LDP i stranke manjina. Bilo koja predizborna koalicija ne bi bila dobra jer mnoge partije ne bi uspele da same ostvare ili potvrde svoj identitet na političkoj sceni Srbije, što opet otvara prostor za negativne posledice.
- Zbog toga mislim da bi trebalo stišati međusobne osude i oprobati snagu na izborima i to oko ključne teme a to su EU integracije. DS je prirodni koalicioni partner DS, dok će se konačno otkloniti kvazidilema - da li je Koštunica za ili protiv EU. Sada su stvari mnogo jasnije - kaže Živković.