Vesti
Politika
Ko je stopirao tužbe za Kosovo i Metohiju
16.03.2008. 14:00
Izvor: Glas javnosti
Ko je stopirao tužbe za Kosovo i Metohiju
Nove optužbe i kontraoptužbe u političkom vrhu Srbije
Vojislav Koštunica optužio je doskorašnje partnere za to što Srbija odmah posle samoproglašenja nezavisnosti Kosova nije tužila zemlje koje su priznale lažnu državu, čime je načinjena velika šteta.
- Taj potez bio je mesecima planiran, ali kada je to trebalo uraditi, Demokratska stranke i G17 plus su tražile formiranje komisije koja će time da se bavi. Trebalo je brzo reagovati, trebalo je tužiti određene zemlje. Trebalo je nečemu što je pravni razlog dodati medijski publicitet - kazao je juče Koštunica i dodao da su Beograd to savetovali mnogi stručnjaci, među kojima i Tomas Flajner, koji je bio član državnog pregovaračkog tima za Kosmet.
Inače, prvi koji je pomenuo da će Beograd tužiti sve one vlade koje priznaju Prištinu kao prestonicu nove države bio je predsednik Srbije Boris Tadić. A onda, još dok je koalicija kako-tako funkcionisala, 27. februara vlada je odlučila da obrazuje pravni tim čiji će zadatak biti da utvrdi kako i pred kojim sudovima Srbija može da brani svoje državne interese. Za koordinatore tima, koji bi prvenstveno pripremao tužbe pred Međunarodnim sudom pravde, imenovani su tada Saša Obradović iz Ministarstva spoljnih poslova i Miloš Jovanović iz Ministarstva za Kosmet. Oni su imali zadatak i da, do sledećeg zasedanja vlade, predlože prve članove tima. Međutim, to se nije desilo.
Ipak, prema saznanjima Glasa, eksperti koje predvode dva pomenuta koordinatora, rade svoj posao uveliko, ne obazirući se na političare i kampanju i već ovog četvrtka, a najkasnije sledećeg, pred tehničkom vladom naći će se dokument kojim predlažu dalje pravne korake.
A onda je na bivšim saveznicima, a sada ljutim rivalima, da vide šta im je činiti, ako uopšte bilo šta urade.
- Zvanično tim nije oformljen, ali koordinatori uveliko rade i sa domaćim i sa stranim ekspertima, putuju i po inostranstvu, a rezultati će vrlo brzo stići pred ministre - priča naš izvor.
Da li su DS i G17 s jedne strane i DSS s druge zaista imali saglasnost oko toga da treba podići tužbe protiv zemalja koje su priznale Kosovo, još se ne zna jer od toga niko zvanično nije odustao.
- Komisija se formira. Vlada je donela odluku o njenom stvaranju i to će biti urađeno ukoliko se ne donese nova odluka kojom se poništava prethodna. Zvanično niko nije odustao od te ideje - rekao je za Glas Milivoje Mihajlović, šef vladine Kancelarije za saradnju sa medijima.
Iako se lider DSS-a setio u jeku predizborne kampanje da tvrdi kako Boris Tadić i Mlađan Diknić nisu bili za brzopotezne tužbe protiv Amerike, Velike Britanije i drugih zemalja, šteta nije nenadoknadiva, kao što Koštunica tvrdi.
- Nije dobro što Srbija odmah posle 17. februara nije podnela tužbe Međunarodnom sudu pravde protiv država koje su priznale Kosovo, jer bi se, posle takvog poteza Beograda, mnoge zemlje koje to još nisu učinile zamislile. Tužbe bi bile veliki ne samo pravni, nego i medijski potez, pošto bi neke zemlje, sigurno, sačekale da vide sudski epilog. Ipak, nije sve izgubljeno, još mogu da tvrdim da su šanse Srbije 80 odsto za uspehnije, jer je pravo na njenoj strani - istakao je za Glas Tomas Flajner, koji još nije dobio zvanični poziv da bude deo srpskog tima.