Vesti
Politika
Predložili smo razdvajanje Srba i Albanaca
22.03.2008. 14:00
Izvor: Politika
Predložili smo razdvajanje Srba i Albanaca
Predlog sporazuma između Srbije i Unmika odnosi se na celu pokrajinu i deo je vladinog Akcionog plana koji je stupio na snagu posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, kaže ministar Slobodan Samardžić
Suština predloga Sporazuma o zajedničkom sprovođenju Rezolucije 1244, koji je ponuđen Unmiku u novim uslovima, nastalim posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, jeste „stvaranje atmosfere funkcionalnog odvajanja Srba i kosovskih Albanaca na Kosmetu”, kaže ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić.
„Mi prihvatamo Rezoluciju 1244 i nadležnosti Unmik-policije, pravosuđa i carina, ali posle jednostranog proglašenja nezavisnosti samo Srbi, uz pomoć Srbije, mogu da sprovode te nadležnosti”, kaže Samardžić za „Politiku” i naglašava da se predlozi iz ovog sporazuma odnose na sve srpske opštine i naselja u pokrajini, a ne samo na teritoriju severno od Ibra.
Tokom protekle dve nedelje u kontaktima sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija Ban Ki Munom, šefom Unmika Joahimom Rikerom, njegovim zamenikom Larijem Rosinom i savetnikom visokog predstavnika EU Štefanom Leneom „nagovešteno je da ćemo tražiti sporazum, a reakcije su načelno pozitivne”, kaže Samardžić.
Predlog sporazuma (koji je Samardžić u nedelju naveče predao Rosinu), u Beogradu je izazvao sporenja oko toga zašto svi članovi vlade nisu bili upoznati sa njim. Prema rečima ministra, predlog je nastao u saradnji Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva za Kosovo i Metohiju, i deo je Akcionog plana koji je usvojila vlada na sednici 14. januara.
Prema najavama funkcionera Unmika, o predlogu sporazuma razgovaraće se iduće nedelje, posle uskršnjih praznika.
„Ako ih Srbija ne preuzme, kosovski Albanci će, uz prećutnu saglasnost Unmika, u roku od dva meseca zavladati svim institucijama. Jasno je da ako nismo na Kosovu i Metohiji, izgubićemo ga”, kaže Samardžić.
Na pitanje da li bi taj novi sporazum predstavljao kršenje Rezolucije 1244, nadležni ministar kaže da Srbija ne odustaje od poštovanja ove odluke najvišeg tela UN, ali da je njihova odluka uzdrmana jednostranim proglašenjem nezavisnosti, da je kosovski Albanci ne poštuju i da je trenutna situacija „izazov Unmiku da kreativno misli a ne da se povuče neobavljenog posla”. „Ako žele mir i stabilnost, sa Srbima moraju da postignu trajan sporazum a ne da se svakog drugog dana nasiljem gasi požar”, kaže Samardžić.

Rosin je znao da su sudije spremne da napuste zgradu
Ministar Slobodan Samardžić je potvrdio za „Politiku” nezvanične vesti da je posle sastanka sa zamenikom šefa Unmika Larijem Rosinom i saradnicima, koji je održan u nedelju uveče, dogovor o mirnom izlasku pravosudnih radnika iz suda u severnom delu Kosovske Mitrovice – bio nadohvat ruke. „U nedelju uveče u 20 časova, ja sam rekao da sam siguran da mogu da rešim problem u vezi sa zgradom suda. Rekao sam da ću sutradan, u ponedeljak, doći u 13 časova i rešiti problem sa sudijama”, kaže Samardžić.
Na pitanje kako je sa tolikim stepenom sigurnosti mogao da zna da će rešiti taj problem mirnim putem, Samardžić kaže da je znao da su sudije i pravosudni radnici, njih 53, bili spremni da izađu iz zgrade i da insistiraju na ispunjenju svojih zahteva za povratak u službu demonstracijama ispred zgrade.
„Zato mi insistiramo da UN pokrenu međunarodnu istragu i da se utvrdi ko je naredio brutalnu upotrebu sile, iako sam ja sa Rosinom bio na pragu postizanja mirnog rešenja”, kaže Samardžić.

Pokriće za intervenciju
„Postoji nekoliko elemenata iz kojih se vidi da je akcija u Mitrovici bila čista provokacija i demonstracija sile međunarodnih snaga”, kaže ministar Samardžić. U ponedeljak u kontaktu sa funkcionerima Unmika, dok su trajali sukobi, upozoreni smo da Unmik zna da su Srbi planirali i pripremili još nekoliko sličnih akcija tog dana. Posle niko nije više spomenuo da su otkriveni bilo kakvi tragovi priprema takvih akcija.
Isto je bilo i sa vešću da se pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije nalaze u zgradi suda. Tokom akcije uhapsili su 53 pravosudna službenika i videli su da među njima nema policajaca iz Srbije, ali to nisu demantovali.
Takođe, objavili su da se inventar u zgradi uništava i da je zastava Unmika zapaljena. Istina, zastavu je neko uzeo, ali u roku od deset minuta postavljena druga. Sve su to bile izmišljene vesti kako bi se dao povod za sprovođenje nasilne akcije.
Na kraju, tu je i pismo-ostavka regionalnog administratora Unmika Džeralda Galučija, koji je najbolji poznavalac situacije na terenu, a koji je naveo da je „loše zamišljena operacija za povratak reda i zakona na severu dovela do iščezavanja reda i zakona”.
„Da je nekog drugog dana policija tražila da ljudi napuste prostorije bez pritvaranja, možda bismo bili u mogućnosti da objavimo pobedu bez koštanja”, navodi se u Galučijevom izveštaju kojim je kritikovao akciju izvedenu 17. marta, na godišnjicu etničkog nasilja prema Srbima na Kosovu.