Vesti
Društvo i ekonomija
Nicoviću i Lazareviću izmakao posao za EPS23.03.2008. 14:00
Izvor: Glas javnosti
Poništen tender za nabavku strujomera, vrednih skoro 20 miliona evra
Elektroprivreda Srbije poništila je pre nekoliko dana pet tendera za nabavku 120.000 brojila i sistema za daljinsko očitavanje koji bi joj doneli godišnju uštedu od 2-3,5 miliona evra zbog, kako je navela, nedovoljnog poskupljenja električne energije. Glavni razlog za odustajanje od ovog posla je, prema nezvaničnim informacijama, zapravo strah od još jedne afere. Glavni akteri mogli su da budu biznismeni - zemljoposednik Đorđije Nicović, vlasnik „Atlas elektroniksa“, i trgovac strujom i nekretninama Vojin Lazarević, vlasnik „Rudnapa“, firme koja pregovara o saradnji sa „Dži netom“, koji je učestvovao na tenderu i čija je ponuda slabije ocenjena. Kolač oko kojeg su se okupili su tenderi vredni skoro 20 miliona evra, što je dosad najveća nabavka EPS-a u akciji zamene oko 1,5 miliona brojila, koja bi na kraju mogla da dostigne i deset puta veći iznos.EPS-u je, inače, do sada „oboreno“ nekoliko nabavki strujomera. Povod je obično bila žalba neke domaće firme koja, naravno, nije dobila posao. Direktna posledica ovakvog vežbanja stručnjaka EPS-a u organizovanju tendera je odlaganje kupovine i zamena zastarelih 1,5 miliona strujomera, što bi smanjilo gubitke zbog netačnog merenja, grešaka u promeni jeftine i skupe struje i krađe. Ukupna ušteda bi mogla da bude 720 miliona kilovat-sati ili u zavisnosti od cene struje od 35 do 70 miliona evra.
Tender za nabavku 120.000 strujomera i sistema za daljinsko očitavanje raspisalo je pet elektrodistribucija u sastavu Elektroprivrede - u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kraljevu i Kragujevcu. Prvorangirana je bila firma „Atlas elektroniks“, ali umesto zvaničnog saopštenja da su pobedili 10. marta, stiglo je obaveštenje da se tenderi poništavaju jer je odobreno poskupljenje struje manje od očekivanog, pa je potreban rebalans budžeta kako bi se znalo koliko bi para moglo da se potroši za nabavku ove opreme. U međuvremenu, u jednom dnevnom listu počela je polemika u rubrici „Pisma čitalaca“ između predstavnika firme „Dži net“ i „Atlas“. Ovaj „dijalog“, kako kažu upućeni, bio je povod da EPS odustane od svega, mada u ovoj kompaniji nisu hteli da odgovore ni na jedno pitanje o tenderima.
Prvo pismo napisao je Slavoljub Marjanović iz firme „Dži net“, zatim je stigao odgovor Ace Đorđevića, direktora „Mačkatice“, vlasnika „Atlasa“, a ovih dana Marjanović se još jednom oglasio. Nije jasno zašto se Marjanović oba puta potpisao kao profesor Elektrotehničkog fakulteta, a ne kao radnik „Dži neta“, što zvanično jeste.
Glavna zamerka „Dži neta“ je da su tenderi napravljeni tako da favorizuju „Atlas“, jer se mnogo bodova dobija za reference, premalo za cenu, a malo se kontrolišu i tehničke performanse opreme. Petar Glumac, direktor „Dži neta“ kaže da su pripremili žalbu jer je „Atlas“ nelikvidan, odnosno u blokadi, a ne ispunjava ni tehničke uslove. „Dži net“ je, naglašava on, trebalo da pobedi da su im priznate sve reference. Na pitanje da li je ova firma povezana sa biznismenom Vojinom Lazarevićem on kaže: „Šta ima u tome loše. Pregovaramo i uskoro bismo mogli da uspostavimo saradnju sa ‘Rudnapom’“.
Na drugoj strani, Dragan Lakićević, direktor „Atlasa“, tvrdi da ova firma na tenderima nastupa kao podizvođač, čije proizvode nude trgovci „Elektrotehna“ i „Beogradelektro“, koje ispunjavaju propisane finansijske uslove. On negira da njihovi strujomeri nisu ispravni jer ih koristi više distribucija. „Dži net“ se, prema njegovim rečima, nije žalio na uslove tendera, kojima je bilo predviđeno bodovanje, već tek kad je video da neće dobiti posao. „Firma ‘Dži net’ je dostavila reference kojima se pominje da je isporučila opremu jednoj stranoj firmi, ali se ispostavilo da su bili fiktivni, što je krivično delo“, kaže Lakićević i naglašava da se „Atlas“ više od sedam godina bavi proizvodnjom brojila, a „Dži net“ tek nekoliko meseci.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…