Vesti
Politika
Teme ministarskog zasedanja EU
27.03.2008. 12:00
Izvor: B92
Teme ministarskog zasedanja EU
Šefovi diplomatija EU sastaće se 28. marta na dvodnevnom neformalnom sastanku na Brdu kod Kranja, na koji su pozvani su i ministri spoljnih poslova država zapadnog Balkana.
Kako je najavljeno, prvog dana razgovaraće se o mirovnom procesu na Bliskom Istoku, pripremama za samit EU-Rusija, Tibetu i međukulturnom dijalogu, dok je drugi dan posvećen zapadnom Balkanu, za šta će ministri kao osnovu uzeti izveštaj Evropske komisije i Solunsku agendu.
"Slovenija želi da nađe odgovor na osnovno pitanje - kako u ovo vreme pomoći Srbiji da se što lakše približi Evropskoj uniji i kako urediti situaciju na Kosovu, pri čemu nas zanima pitanje uloge evropske misije Euleks", rekao je slovenački ministar spoljnih poslova i predsedavajući šefovima diplomatija Evropske unije Dmitrij Rupel.
Šef slovenačke diplomatije je rekao i da će se na konferenciji na Brdu kod Kranja tražiti i odgovori na pitanja "kako ubrzati napredovanje kandidata Makedonije, približavanje Crne Gore i BiH, dok je Hrvatska već na dobrom putu, naročito nakon što je došlo do zamrzavanja ekološko-ribolovne zone".
Rupel je kazao da dalje približavanje Albanije EU "zavisi od ispunjavanja uslova iz sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju".
"Ali, u ovom trenutku je najaktuelnije pitanje, naravno, podsticaja Srbiji i pitanje njene evropske perspektive", kazao je slovenački ministar.
"Nadam se da će nam ovog puta uspeti da ubedimo naše srpske prijatelje da ih EU želi, da želi napredovanje Srbije i da ona uredi postojeće probleme, kako bi nam se mogla pridružiti", rekao je Rupel.
On je rekao i da će "Srbija biti članica EU, o tome smo se dogovorili još u Solunu", a konferencija na Brdu kod Kranja bi trebalo da bude "potvrda i osveženje Solunske agende".
Rupel je rekao i da je interkulturalni dijalog između Srba i Albanaca od posebne važnosti, kao i dijalog Palestinaca i Izraelaca.
U pogledu odnosa EU i Rusije, ministri Unije će razgovarati o energetskoj bezbednosti, jer je Rusija jedan od strateški najvažnijih partnera EU sa kojom je razmena u 2006. iznosila 220 milijardi evra.
Rupel je ocenio da EU i Ruska federacija dele zajednički stav prema Iranu, saradnju u bliskoistočnom kvartetu, politiku prema Severnoj Koreji, ali i nesuglasice "pre svega kada je reč o Kosovu, odnosno rešavanju tog završnog dela jugoslovenske krize".
Na konferenciji će biti reči i o sporazumu o partnerstvu i saradnji sa Rusijom, koji je "jednako u interesu i EU i Ruske federacije" i oko kojeg ima određenih teškoća. Rupel je rekao da se nada da će one biti ubrzo savladane i da će početi pregovori dve strane.