Vesti
Društvo i ekonomija
Za investicije u EPS potrebno devet milijardi evra
03.04.2008. 12:00
Izvor: EMportal
Za investicije u EPS potrebno devet milijardi evra
Investicioni projekti Elektroprivrede Srbije, koji treba da budu realizovani do 2015, vredni su oko devet milijardi evra, a za njihovu finalizaciju neophodno je obezbediti kreditne linije i novac stranih partnera.
Sekretar zadužen za strategiju u EPS-u Aleksandar Jakovljević je juče, na sednici Udruženja energetike i rudarstva u Privrednoj komori Srbije, rekao da je predviđeno da se u investicione projekte uloži oko 3,4 milijardi evra iz sredstava EPS-a, 3,8 milijardi evra iz kreditnih linija, dok se očekuje da će od strateških partnera biti obezbeđeno oko 1,8 milijardi evra.
Jedan od četiri strateška projekta na kojima će EPS intenzivno raditi narednih godina biće i TE Kolubara B u Lazarevcu, za čiju izgradnju će biti potrebno obezbediti 750 miliona evra od inostranih partnera i iz kredita.
On je naveo da će za izradnju novog bloka B3 u TE Nikola Tesla u Obrenovcu biti potrebno oko 900 miliona evra, dok će za rekonstrukciju, a najverovatnije i izgradnju, novog bloka TE i Toplane u Novom Sadu biti neophodno ulaganje 120 do 160 miliona evra.
Prema njegovim rečima, za izgradnju hidroelektrane Gornja Drina neophodno je 300 do 400 miliona evra. Trenutno je u fazi formiranje preduzeća sa Elektroprivredom Republike Srpske, a u pripremi je i investiciono-tehnička dokumentacija.
Dvadesetogodišnji investicioni zaostatak u izgradnji proizvodnih kapaciteta doveo je u pitanje održivost svih postavljenih ciljeva, smatra Jakovljević.
On je podsetio da su značajnije investicije u nove proizvodne kapacitete u EPS-u realizovane u drugoj polovini 80-ih, pri čemu je starost postojećih proizvodnih postrojenja više od 40 godina.
Jakovljević je naveo da je EPS za sopstvene potrebe od konsultanta dobio projekciju cena električne energije koja pokazuje da će cena struja u Srbiji, koja ove godine iznosi oko 5,2 evrocenta, 2015. dostići 11,3 evrocenta.
Takav scenario rasta cene električne energije pruža moućnost relizacije predstavljenog razvojnog plana.