Vesti
Društvo i ekonomija
Male su šanse za smenu patrijarha04.04.2008. 20:00
Izvor: Glas javnosti
Sve više spekulacija o eventualnom izboru poglavara Srpske pravoslavne crkve
Sve je izvesnije da Sveti arhijerejski Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom zasedanju, koje počinje 14. maja, ipak neće birati novog patrijarha, potvrđeno je Glasu javnosti u beogradskoj Patrijaršiji.Iako je do početka zasedanja ostalo više od mesec dana, dobro upućeni sagovornici Glasa javnosti tvrde da su male šanse da se Sabor pretvori u izborno zasedanje na kojem će za života patrijarha Pavla biti izabran njegov naslednik.
Ipak, spekulacije u javnosti otišle su prilično daleko. Naime, sve je više priča da je u toku otvorena borba za patrijarhov tron i da u toj borbi ima više zainteresovanih aktera. Glasine kažu da su, s jedne strane, mitropolit Amfilohije sa svojim pristalicama i vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije sa jakim „bosanskim lobijem“ ili kandidatom koga oni podrže.
Mitropolit Amfilohije je sigurno jedan od najozbiljnijih pretendenata na patrijaršijski presto (bio je kandidat i kada je patrijarh Pavle izabran) i široj javnosti nije poznato da li i kako njegovi protivnici mogu da ga iskompromituju i udalje iz trke.
S druge strane, protivnici vladike Vasilija kažu da je on već previše iskompromitovan objavljivanjem njegovog doušničkog kartona u knjizi Ivana Bešlića „Čuvari Jugoslavije - suradnici UDBA u Bosni i Hercegovini“. Prema tvrdnji priređivača knjige, episkop Vasilije (Kačavenda) je još 1960. godine zavrbovan za UDBA pod špijunskim pseudonimom „Pablo“. Zavrbovan je na osnovu „kompromitujućeg materijala“, a ocenjen je kao pouzdan saradnik.
Sukobi u crkvi
U poslednje vreme sve veće šanse daju se i vladiki raško-prizrenskom Artemiju, koga bi, navodno, podržala grupa episkopa okupljena oko vladike Vasilija ako on odustane. Vladika Artemije se u više navrata oštro sukobio sa mitropolitom Amfilohijem i još nekoliko vladika u Sinodu i oni koja ga podržavaju smatraju ga za beskompromisnog i pravdoljubivog borca.
Jedno od imena koje se spominjalo, ali za kojeg se smatra da nema nikakve šanse je i najstariji mitropolit po posvećenju, prvojerarh zagrebačko-ljubljanski Jovan. Ipak, njemu u prilog ne idu godine i bolest. NJegovi protivnici tvrde da je svojevremeno, poput vladike mileševskog Filareta, podržao Slobodana Miloševića i da je i to jedan od razloga što, ipak, ne slovi za favorita.
Kada je reč o vladikama koji možda mogu da se nadaju da će ući u uži krug kandidata za eventualni izbor patrijarha, onda pre svega treba imati u vidu nekoga od starijih episkopa (i po godinama i po posvećenju) kao što su mitropoliti srednjozapadnoamerički Hristofor i dabrobosanski Nikolaj, vladike šabački Lavrentije, niški Irinej, sremski Vasilije, banjalučki Jefrem, budimski Lukijan, kanadski Georgije, banatski Nikanor, za Ameriku i Kanadu mitropolije novogračaničke Longin, istočnoamerički Mitrofan, žički Hrizostom, bački Irinej, britansko-skandinavski Dositej, umirovljeni episkop zahumsko-hercegovački Atanasije, bihaćko-petrovački Hrizostom, osječko-poljski i baranjski Lukijan, srednjoevropski Konstantin, zapadnoevropski Luka, timočki Justin, šumadijski Jovan, slavonski Sava, braničevski Ignjatije, dalmatinski Fotije, budimljansko-nikšićki Joanikije... Episkopi vranjski Pahomije i mileševski Filaret nisu popularni u srpskoj javnosti i gotovo su bez ikakvih šansi. Ostali episkopi su mlađi i po godinama i po episkopskom stažu, a vikarni episkopi ne mogu biti birani tako da oni neće biti u prilici da se bore za prvojerarha srpske crkve.
Čeka se patrijarhova odluka
- U Saboru ima bar dvadesetak episkopa koji, makar i potajno, gaje nadu da bi mogli biti na čelu crkve. Naravno, neko je s većim, neko s manjim šansama. Očigledno je da se stvara kampanja za izbor novog patrijarha. U toj kampanji su prepoznatljivi akteri, oni koji bi mogli biti prozvati, a nisu! Poznato je da je jedan sada penzionisani vladika išao kod pojedinih „svojih simpatizera“ i pravio selekciju „ko bi mogao biti kandidat, a ko“. Tu se nije štedelo u blaćenju, pa su neke okarakterisali kao „nazadnjake“, druge kao ženskaroše, pa su im usput dodali i poneko dete?! Pa onda „bosanski klan“, pa „kontroverzni vladika“, a samo se o pojedinim ćuti. To je prepoznatljiv scenario! Naravno, do Sabora još ima vremena i videćemo kako će stvari ići - ističe za Glas javnosti jedan od episkopa SPC.
Ipak, kakve god bile spekulacije, pitanje eventualnog izbora novog patrijarha ostaće potpuno otvoreno do samog početka Sabora.
Da li će „koplja lomiti“ oko izbora 45. naslednika Svetog Save umnogome će zavisiti i od zdravstvenog stanja NJegove svetosti patrijarha Pavla, koji je, podsetimo, na lečenju na Vojnomedicinskoj akademiji od sredine novembra prošle godine, ali i od njegove eventualne odluke da se sam povuče sa patrijaršijskog trona. Patrijarh može sve da iznenadi i odluči da se penzioniše, pa bi se u tom slučaju pristupilo izboru novog patrijarha.
Takođe, Sabor može, kao što je Glas javnosti pisao 21. marta, da pokrene pitanje razrešenja i izbora novog patrijarha i na samom zasedanju. Arhijereji mogu tražiti da potvrdu sa VMA da patrijarh Pavle „nije u stanju da upravlja Crkvom“, pa bi se, ako je dobiju, pristupilo izboru novog patrijarha, što ne bi bio presedan u našoj Crkvi, jer je upravo patrijarh Pavle izabran za novog poglavara za života prethodnog poglavara Germana.
Treća mogućnost je da se zadrži status kvo, odnosno da patrijarh ostane na čelu Crkve, a da Sinod obavlja tekuće poslove ili možda preuzme poslove patrijarha.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…