Vesti
Društvo i ekonomija
Uvoz benzina lomi monopol
28.06.2006. 08:00
Izvor: Dnevnik
Uvoz benzina lomi monopol
Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za Srbiju i Crnu Goru ocenila je da Srbija beleži ekonomski rast, ali da su nezaposlenost i deficiti u tekućim plaćanjima prema inostranstvu problemi koji treba da se rešavaju u narednom periodu, kao i da se smanjuju tekući rashodi. “Rezultat uspešnih petogodišnjih ekonomskih reformi je povećanje bruto društvenog proizvoda za 40 odsto i zaposlenosti u privatnom sektoru”, rekao je na šef Misije MMF-a Piter Dojl na jučerašnjoj konferenciji za novinare, posle dvonedeljnih konsultacija sa predstavnicima Vlade Srbije i Narodne banke Srbije (NBS) o ekonomskim kretanjima u Srbiji.

On je pohvalio mere u oblasti ekonomske i monetarne politike koje su preduzete da bi se oborila inflacija, napominjući da NBS treba da nastavi sa restriktivnim merama i da još ima prostora da se utiče na smanjenje cena. Jedna od mera za obaranje inflacije, prema njegovim rečima, bila bi sprečavanje monopola i uvođenje konkurencije, zbog čega je preporučio da se ukine Uredba o zabrani uvoza naftnih derivata i uvede carina na uvoz te robe, koja bi se postepeno smanjivala.

“Niža stopa inflacije će podstaći investicije, jer je to ključni signal za investitore”, rekao je Dojl, ističući da budžet Srbije za ovu i narednu godinu treba da ostane restriktivan. Dodatne javne investicije su, kako je naglasio, potrebne Srbiji, ali njihov iznos treba da bude usaglašen sa stanjem u budžetu, kao i da se sprovode postepeno i kontrolišu njihovi efekti, kako se ne bi dogodilo da posledica povećanog investiranja bude budžetski deficit.

Dojl je naglasio da stopa nezaposlenosti u Srbiji od 20 odsto nastavlja da raste i da je zbog toga potrebno da se ubrza restrukturiranje velikih društvenih i državnih preduzeća koja imaju gubitke, kako bi se sproveo stečaj tamo gde se utvrdi da ne postoje uslovi za uspešnu proizvodnju. “Čuvanje starih radnih mesta i izbegavanje stečaja je prepreka za otvaranje novih radnih mesta”, ukazao je Dojl. On je naveo da je deficit bilansa tekućih transakcija, koji iznosi 10 odsto bruto društvenog proizvoda, i dalje je neodrživo visok i zato Srbija treba da ubrza strukturne reforme, kako bi se povećala produktivnost i rast izvoza.

Tokom konsultacija sa predstavnicima ekonomske i monetarne vlasti u Srbiji, prema rečima Dojla, nije bilo reči o ugovaranju novog aranžmana između Srbije i MMF-a, kao ni o regulisanju članstva Srbije i Crne Gore u toj međunarodnoj finansijskoj instituciji. “Izvesno je da će i Srbija i Crna Gora biti članice MMF-a i očekujemo da će se načinu regulisanja članstva postići dogovor između vlasti Srbije i Crne Gore”, rekao je Dojl.