Vesti
Društvo i ekonomija
Mač pravde ipak secka špekulante?
28.06.2006. 08:00
Izvor: Dnevnik
Da li je slučaj “stečajne mafije” u Beogradu lekovito delovao na trgovinsko sudstvo i doprineo da se odlučnije zakorači u procenu valjanosti privatizacionih operacija? Neke od svežih vesti sa privredne pozornice govore u prilog takvom zaključku. Prvostepenom odlukom Trgovinskog suda u Beogradu Akcijskom fondu (AF) je naloženo da raskine ugovor o prodaji 41,93 odsto kapitala zrenjaninske “Jugoremedije” makedonskoj firmi “Jaka 80” iz Radoviša. Istovremeno je v.d. generalnog direktora “Jagodinske pivare” Saša Radosavljević zatražio reviziju procene kapitala te firme i raskid privatizacionog ugovora sa slovenačkim “Infoholdingom” i “Pan birom” iz Novog Sada.

Da li su ove vesti uvod u opštu reviziju obavljenih privatizacionih operacija? Po svemu sudeći - ne. Razmere zloupotreba ipak nisu tolikog obima da bi zahtevale generalnu reviziju, a sa druge strane preterana energičnost države mogla bi da izazove zaziranje investitora. Poznati ekonomski analitičar Stojan Stamenković svojevremeno je upozorio na ozbiljne kontraefekte generalnog pretresanja privatizacionog posla. NJegov stav je bio da moramo progutati privatizaciju onakvu kakva je, jer je sve drugo gore od toga.

To ne znači da je uputno zatvarati oba oka pred očitim marifetlucima. Primeri iz Zrenjanina iz Jagodine tipični su za tranzicioni prelazak iz državnog (društvenog) u privatno vlasništvo. Posle kupovine državnog paketa (41,93 procenta), niški preduzetnik Jovica Stefanović - Nini uspeo je da dokapitalizacijom svoj vlasnički udeo podigne na 62 odsto. Mali vlasnici, okupljeni u Udruženju malih akcionara (UMA) tvrde da je tokom 2003. veštački stvaran dug “Jugoremedije” prema “Jaki 80”, koji je kasnijom konverzijom pretvoren u dodatni vlasnički udeo. Češka privatizacija obogatila je ekonomski rečnik izrazom “tunelovanje”, kojim je objašnjen manir novih kapitalista da stvaranjem fiktivnih dugova prema svom matičnom preduzeću izvlače kapital preuzete firme. Ne čudi onda što su u “Jaki 80” prihvatali da se stornira dokapitalizacija, ne bi li sačuvali ono što su kupili od AF.

Pobuna radnika i akcionara u Jagodini, iselila je nove vlasnika (“Infoholding” i “Pan bir”) iz Pivare još oktobra prošle godine. Mali vlasnici su takav potez opravdavali nuždom da se spreči lopovluk i isisavanje kapitala. Zanimljiva je tvrdnja Nadice Margold iz lokalne UMA da je prema podacima LJubljanske privredne komore “Infoholding” u poslednje dve godine negativno poslovao, dok je “Pan bir” imao 7 miliona dinara duga prema “Jagodinskoj pivari”. Kako je Pivara (51,18 odsto kapitala) prodata za 6,3 miliona dinara, proizilazi da je vlasnik “Pan bira” Momčilo Rajić ispod cene otkupio svoje dugove i pride dobio fabriku.

Kako je “Jaki 80” ostala mogućnost žalbe pred Višim trgovinskim sudom u Beogradu, dok je mogućnost raskida ugovora u Jagodini tek naznačena, o ovim slučajevima će se još pisati. Međutim, pokrajinski sekretar za preduzetništvo Ištvan Pastor s razlogom tvrdi da je poslednje dve godine sve uočljivije prisustvo špekulativnog kapitala u našoj privatizaciji. Stoga je strožija kontrola države (Agencije za privatizaciju) neophodna. Mada je broj spornih slučajeva zanemarljiv, njihovo ignosiranje ohrabrilo bi nove špekulante.

Glasnogovornik Agencije za privatizaciju Rade Šević objašnjava da prioritet ima kontrola uplate izlicitirane sume, a zatim ispunjavanje investicionih i socijalnih stavki ugovora. Uz to, kaže Šević, do sada je raskinuto oko 200 ugovora od ukupno 2.000 sklopljenih, dakle 10 odsto. Poređenja radi, u Mađarskoj je svojevremeno pomenuti procenat prelazio preko 30 odsto.

Portparol pomenute Agencije dodao je da raskidanje može da utiče na investitore, ali i da to mora da se čini kad se povređuju striktne odredbe ugovora. Prošle godine Agencija je izvršila oko 1.000 kontrola.
Rigoroznost Trgovinskog suda u Beogradu, koji je naložio raskid ugovora s “Jakom 80” i zauzeo stav da se prvobitni udeo (41,93 odsto) mora vratiti AF, govori da države poseduje snažne mehanizme u borbi protiv javašluka. Prave investitore to neće obeshrabriti, a hohštapleri će ipak morati da dobro razmisle.