Vesti
Društvo i ekonomija
Kad ih nešto pitate, samo će se smeškati
15.04.2008. 12:00
Izvor: Glas javnosti
Kad ih nešto pitate, samo će se smeškati
Državni službenici dobili Kodeks ponašanja i oblačenja
Stupanjem na snagu kodeksa ponašanja državnih službenika trebalo bi očekivati da građani koji sa njima kontaktiraju imaju lakši pristup informacijama i uslugama koje su im potrebne. Istovremeno, ti isti građani neće moći da službenike podmićuju skupim poklonima, jer će u protivnom imati problema i oni i službenici.
Kodeksom ponašanja, koji je vlada usvojila 29. februara, državnim službenicima je zabranjeno da primaju poklone ili bilo kakvu uslugu, osim onih protokolarnih. U slučaju da se desi da službeniku bude ponuđen veći poklon, dužan je da u roku od 24 časa to prijavi rukovodiocu, napravi službenu belešku ili potraži svedoke.
- Ja sam u Ministarstvo rada i socijalne politike došla iz Izvršnog veća Vojvodine, gde je već bio usvojen kodeks ponašanja državnih službenika i za mene to u ovoj vladi nije bila novost - kaže Snežana Lakićević-Stojačić, državni sekretar za rad i socijalnu politiku. Ona ističe da nije imala slučajeve da je neki poklon morala da vraća ili da joj bude neprijatno zbog njegove vrednosti.
- Kada dobijemo protokolarne poklone, oni su vlasništvo države, a simbolični pokloni za Novu godinu, 8. mart ili rođendan zaista su simbolični i ne podležu bilo kakvim sankcijama. Što se oblačenja tiče, Snežana Lakićević-Stojačić smatra da ono mora biti primereno instituciji koju službenik predstavlja i sa te strane, kodeks je bio neophodan, jer je bilo propusta u Skupštini, baš u tom delu ponašanja narodnih predstavnika.
Kodeks o ponašanju ne bavi se striktno načinom oblačenja državnih službenika, ali diskretno naglašava da ono mora biti primereno instituciji u kojoj službenik radi. To znači da nisu dozvoljene prekratke suknje, veliki dekoltei ili providne i prekratke bluze.
Osim toga, kodeks službenicima nalaže kako da postupaju sa informacijama do kojih dolaze. Službenu tajnu ne smeju da saopštavaju ili da je koriste u privatne svrhe, ali ne smeju ni da ističu svoju političku pripadnost strankama na radnom mestu.
Ono što je posebno važno, državni službenici dužni su da se prema strankama i građanima ponašaju profesionalno, ljubazno i pristojno, a posebno se to odnosi na neuke i osobe sa invaliditetom.
Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja, smatra da je dobro što je kodeks usvojen, ali očekuje da on proizvede i neke posledice, po mogućstvu pozitivne.
- U velikom broju slučajeva imamo situaciju da se akti donose iz, da tako kažem, ukrasnih razloga - kaže Šabić.
Iznosi primer iz svoje prakse, gde se 96 odsto zahteva za dostupnost informacijama ignoriše i to jeste kažnjivo.
- Uprkos tome, raste broj zahteva građana za korišćenjem prava, ali raste i broj informacija koje se dobijaju, što je pozitivno. Da je više korektnog odnosa prema zahtevima građana, novinara, bio bi i korektniji odnos prema vlasti, što bi povećalo i poverenje u nju - zaključuje Šabić.
U slučaju da državni službenici ne poštuju kodeks ponašanja, mogu biti podvrgnuti disciplinskoj odgovornosti. O sprovođenju odredaba Kodeksa brine Visoki službenički savet, koji određuje stručnu osposobljenost, znanje i veštine, kod izbora službenika. Savet ima devet članova, koje imenuje Vlada Srbije na šest godina.