Vesti
Društvo i ekonomija
Skuplje telefoniranje
22.04.2008. 20:00
Izvor: Glas javnosti
Skuplje telefoniranje
Telefoniranje i pretplata u fiksnoj telefoniji u Srbiji trebalo bi da poskupe u junu, najavio je juče izvršni direktor Republičke agencije za telekomunikacije Milan Janković. On nije precizirao koliko bi moglo da iznosi povećanje cene impulsa u lokalnom telefonskom saobraćaju, istakavši samo da su cene telefoniranja u lokalnom saobraćaju u Srbiji među najnižima u regionu, tako da je neophodan rebalans tarifa.
Janković je dodao da će promena cena telefoniranja biti u skladu sa Pravilnikom o troškovnom modelu cena, čija izrada je u toku. On je rekao i da je mesečna pretplata za fiksnu telefoniju u Srbiji oko jednog evra i značajno je niža nego u regionu gde se kreće oko 15 evra.
Direktor samostalnog sektora za strategiju i razvoj Telekoma Srbije Saša Leković naglasio je da je cena lokalnog i međumesnog telefoniranja na srpskom tržištu od tri do devet puta niža nego u regionu.
- To otežava poslovanje kompanije i smanjuje finansijski kapacitet za investicije u infrastrukturu - naglasio je on.
U Srbiji cena jednog impulsa bez uračunatog poreza iznosi 0,3037 dinara za građane, odnosno 0,5019 dinara za preduzeća, što je znatno niže negu u ostalim zemljama u okruženju. Primera radi, u Hrvatskoj fiksni pozivi u lokalu kod nacionalnog operatera koštaju čak 3,38 dinara tokom jakog saobraćaja, odnosno od 7 do 19 časova, dok tokom večeri i noći cena pada na 1,69 dinara. U Crnoj Gori minut razgovora tokom dana košta više od dva dinara kod „Crnogorskog telekoma“, dok „Telekom Srbije“, koji kod komšija pruža usluge fiksne telefonije preko svoje podružnice „M: Tel“, impulse naplaćuje po 1,37 dinara po minutu.
Jedina oblast u kojoj su domaći korisnici podređeni u odnosu na većinu građana iz država u regionu je cena novog priključka, koja ovde košta čak 5.900 dinara, dok je u Bosni i Hercegovini cena 2.893 dinara.