Vesti
Politika
Tajna „rukovanja“ ostaje u NJujorku
24.04.2008. 20:00
Izvor: Glas javnosti
Tajna „rukovanja“ ostaje u NJujorku
Polemike oko susreta Tadića i Tačija na sednici SB UN
Poslednja sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, iako zatvorena za javnost, glavna je tema srpske, ali i albanske javnosti. Naveliko se raspravlja o tome ko se s kim rukovao i „ćaskao“, jer je neizbežan susret Borisa Tadića i Hašima Tačija u NJujorku na različite načine interpretiran u Beogradu i Prištini.
Kabinet predsednika Srbije demantovao je juče da se predsednik Boris Tadić rukovao i komunicirao sa premijerom Kosova Hašimom Tačijem prilikom sednice SB UN u NJujorku.
- To je apsolutna neistina. Predsednik se nije ni rukovao, ni komunicirao niti razmenjivao poruke sa Hašimom Tačijem. Tači je sednici Saveta bezbednosti prisustvovao kao privatno lice, na osnovu poslovnika - piše u saopštenju Tadićevog kabineta. Takođe se navodi i da su predstavnici država koje nisu priznale nezavisnost Kosova tražile da sednica Saveta bezbednosti bude zatvorena za javnost, jer je Tači njoj prisustvovao kao privatno lice.
Naime, u utorak uveče, kosovski „javni servis“ RTK je u svom udarnom informativnom terminu preneo intervju sa svojim premijerom Hašimom Tačijem, snimljen nakon sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na kojoj su Tači i predsednik Srbije Boris Tadić govorili - iza zatvorenih vrata.
- U ime naroda Kosova i njegovih institucija, bilo mi je zadovoljstvo - prvi put u političkoj istoriji - da se obratim članovima Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija kao premijer Republike Kosova. Izvestio sam Savet bezbednosti o proglašenju nezavisnosti sada suverene i demokratske države, a takođe sam se zahvalio i zemljama koje su priznale nezavisnost Kosova. Od onih koji još uvek nisu priznali, zatražio sam da ubrzaju proces priznavanja - izjavio je Tači, koji je pred SB UN, između ostalog, izlagao i „dostignuća“ prvih sto dana svoje vlade.
- Takođe sam predstavio napredak koji smo obeležili u izgradnji demokratske i multietničke države i funkcionalnih institucija - pričao je Tači novinaru RTK, a onda poentirao: „Uz malo oklevanja, Savet bezbednosti je pozdravio čitav proces... Kosovo je dobilo znatno više podrške kao država koja odražava mir, bezbednost i razvoj, nego tokom svog ranijeg perioda“.
Za Srbiju najzanimljiviji deo intervjua je onaj u kome Tači opisuje svoj susret sa srpskim predsednikom. Na pitanje novinara RTK da li je spreman da se sastane sa srpskim zvaničnicima, Tači je odgovorio detaljno - on je optimista i željan dalje saradnje: „Čak i ovde pred Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija, tokom pozdrava sa predsednikom Tadićem - bez rukovanja - mi smo na kratko razmenili jedan broj mišljenja - ja kao premijer Kosova a on kao predsednik Srbije - i mislim da smo poslali jasnu poruku da čak i Beograd postepeno menja svoj stav prema Kosovu. On de fakto priznaje novu realnost na Kosovu, a za de jure mu treba malo više vremena. Mislim da će ovo pitanje biti mnogo jasnije veoma brzo posle izbora 11. maja kada će Beograd konačno početi više da razmišlja o integraciji u Evropsku uniju i NATO nego o gorkoj prošlosti, i kada će početi da se više bavi mogućnostima priznavanja Kosova kao države“, poručio je Tači iz NJujorka.
- Oko četrdeset država je već priznalo nezavisnost Kosova. Ovo je priznanje vredno poštovanja koje je poslalo poruku drugim delovima sveta da se polako pokrenu u istom pravcu... Najvažnije od svega je to što napredak učinjen na Kosovu ove godine pozdravljaju svi, i oni koji su već priznali nezavisnost, kao i oni koji se još uvek nisu odlučili - zaključio je Tači.

SRS kritikovala Tadića
Srpska radikalna stranka kritikovala je predsednika Srbije Borisa Tadića jer se sreo sa premijerom Kosova Hašimom Tačijem na sednici Saveta bezbednosti UN.
U saopštenju SRS-a navodi se da građani ne bi znali da je susreta bilo da se Tači, preko prištinskih medija na albanskom, nije „hvalio susretom“.
Pozivajući se ne navode prištinske štampe da je Tadić „u srdačnom razgovoru faktički podržao separatističke težnje Albanaca“, radikali su ocenili da je reč o najgrubljem rušenju državnog suvereniteta Srbije.