Vesti
Društvo i ekonomija
O nasleđivanju članstva u MMF
28.06.2006. 15:00
Izvor: B92
Podgorica -- Ministri finansija i guverneri Crne Gore i Srbije nastavljaju u Podgorici pregovore o nasleđivanju članstva u MMF.
Pregovori o statusu dve države u međunarodnim finansijskim organizacijama počeli su 13. juna kada se državni funkcioneri za monetarnu i finansijsku oblast nisu dogovorili ko će naslediti članstvo doskorašnje državne zajednice u MMF-u.

Srbija zastupa stav da je država-naslednik svih prava dosadašnje državne zajednice, pa i članstva u MMF-u, dok crnogorska strana smatra da to pitanje treba posmatrati kao imovinsko i da i Crna Gora treba da bude naslednik.

"Sigurno je da će obe zemlje postati članice MMF-a, i nema dileme da će kvote obeju zemalja biti određene prema formuli koju MMF koristi za druge zemlje a ne samo za naslednice bivše SFRJ", kaže bivša guvernerka NBS Kori Udovički. Njoj nije jasno kako je uopšte postalo bilo šta sporno: "Verovatno je i Beogradu i Podgorici vrlo važna simbolika, ali je suština sasvim jednostavna".

A posle dvonedeljnih konsultacija sa predstavnicima Vlade Srbije i Narodne banke, delegacija MMF juče je pohvalila mere koje su preduzete za obarenje inflacije uz napomenu da ima još prostora da se utiče na smanjenje cena. Ta ocena je došla dan pošto je ministarstvo finansija saopštilo da će junska inflacija biti nula, što se nije dogodilo u proteklih devet godina.

Prema rečima šefa misije MMF-a za SCG Pitera Dojla Vlada Srbije inflaciju može da obori ukidanjem monopola i to, za početak, ukidanjem Uredbe o zabrani uvoza naftnih derivata. "Smanjenje inflacije je važno jer će to pomoći da se otvaraju nova radna mesta. Naime, rast cena jedan je od najvažanijih pokazatelja za svakog ko hoće da ulaže, a samo niža inflacija može da podstakne nove investicije u vašu zemlju. Srbija sada ima najveći rast cena u čitavom regionu i Evropi", rekao je Dojl.

Kori Udovički kaže da je Srbija na zadovoljavajućem ekonomskom putu već više godina: "Ne toliko dobrom u smislu izvesnosti u sigurnu budućnost, jer postoje brojni rizici, ali privreda raste, izvoz raste, zarade, makar koliko sporo, ipak se kreću."

"Glavni rizik koji je MMF istakao jeste da moramo da zagrizemo u još velike troškove i nisku konkurentnost naše realne provrede, tu su naglasili problem uredbe o uvozu naftnih derivata, i da ne možemo da imamo ovoliku fiskalnu potrošnju, a kamoli da je povećamo na investicije bez da smanjimo druge izdatke", rekla je za B92 Udovički.