Vesti
Društvo i ekonomija
Nema tendera za „Zastavu“
29.04.2008. 12:00
Izvor: Glas javnosti
Nema tendera za „Zastavu“
Dinkić i predstavnici kragujevačke fabrike automobila o privatizaciji
Za dva dana biće potpisan Protokol o zaštiti radnika „Zastave“ i socijalnom programu koji predviđa da nema otpuštanja u narednih pet godina, izjavio je juče, nakon završenih razgovora sa ministrom ekonomije Mlađanom Dinkićem, Zoran Mihajlović, predsednik „Zastavinog“ sindikata. Prema njegovim rečima u igri za „Zastavu“ su kineski „FAU“, italijanski „Fijat“, i nemački „Folksvagen“.
Već za dan-dva trebalo bi da jedan od ovih partnera dođe u Ministarstvo ekonomije, i tada će mu biti ponuđeno 70 odsto vlasništva nad fabrikom.
- Direktnim pregovorima, a ne tenderom izabraće se potencijalni kupac sa kojim će država napraviti mešovitu firmu. Država će prodati deo svojih akcija, u zavisnosti od toga koliko je potencijalni partner spreman da plati. Manjinski deo od 30 odsto zadržaće država - kaže Mihajlović i dodaje da će potpisivanje Pisma o namerama uslediti posle prvomajskih praznika. Potpisivanje ugovora sačekaće novu vladu. Mihajlović tvrdi da su sve kompanije u igri, i da je „Folksvagen“ izrazio želju uđe u privatizaciju „Zastave“, ali je to u nekoj „dužoj“ fazi. Da li će Nemci ući „direktno“ u fabriku, ili se opredeliti za izgradnju potpuno nove, zavisiće od toga kako bude odlučio „Fijat“.

Politički poeni
Između lidera DSS-a i Dinkićevog G17 plus već je izbio „rat“ kome pripisati zasluge ako „Zastava“ nađe kupca. Nije tajna da je DSS na čelu sa nekadašnjim ministrom za privredu i privatizaciju Predragom Bubalom, zaslužan što je pre koju godinu uspeo da „Zastava“ sredi otpis svojih dugova prema „Fijatu“, a i delegacija koja je nedavno stigla u Kragujevac navodno je došla u pratnji Koštuničinih partijskih kolega.
Da je istina tu negde, govori podatak da se Dinkićev koalicioni partner, aktuelni gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović, koji je u zavadi sa DSS-om, nije oglašavao povodom nedavne posete „Fijatove“ delegacije Kragujevcu. Stevanović je samo saopštio da će se na Dan grada 6. maja desiti nešto jako važno za Kragujevac. Među lokalnim političarima, uveliko se najavljuje da će na Đurđevdan u Kragujevac, lično doći i Tadić, kako bi se saopštilo potpisivanje ugovora o namerama sa „Fijatom“.
Sindikalci „Zastave“ su još pre mesec dana izrazili zabrinutost da je iznenadno Dinkićevo pronalaženje strateškog partnera za „Zastavu“ i to čak tri, direktno vezano za predizbornu kampanju. I ministar finansija Mirko Cvetković izjavio je da „Fijat“ vezuje svoja ulaganja u „Zastavu“ za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, odnosno rezultatima parlamentarnih izbora od 11. maja.
U tom paketu i eventualnim uslovima za privatizaciju „Zastave“ niko, bar za sada, nije pominjao Mladića i Karadžića i Haški tribunal.
- Zastava je spremna za privatizaciju, ali mi se ne pitamo šta nudimo, nego šta partner hoće, i da li ispunjavamo uslove - izjavio je generalni direktor „Zastava vozila“ Zoran Radojević, povodom Dinkićevih najava da bi „Fijat“ mogao da uđe u trku za spas srpske automobilske industrije. Prema njegovim rečima u „Zastavi“ je modernizovana linija za sklapanje „desetke“ dok ostalo čeka svež novac onog ko bude spreman da ulaže u novu proizvodnju.

Duga tradicija
- Prednosti „Zastave“ su u tome što ona raspolaže potrebnom infrastrukturom, ima dobar kadrovski potencijal i tradiciju od pedeset pet godina proizvodnje automobila. „Zastavu“ sa „Fijatom“ veže pet i po decenija saradnje i rada po licenci italijanskog proizvođača, ali ja sad ne bih vezao sudbinu „Zastave“ za „Fijat“ - rekao je juče Radojević, neposredno pre početka razgovora u Ministarstvu ekonomije.
Prva proizvodnja automobila u nekadašnjim Zavodima „Crvena zastava“ krenula je proizvodnjom popularnog „fiće“, zatim je usledila proizvodnja „osmice“, a pre tri godine, i montaža „zastava 10“ u kragujevačkim pogonima, a po licenci „Fijata“.
Prema saznanjima sindikata privatizacija „Zastave“ bi se realizovala „Fijatovim“ ulaganjem u opremanje fabrike za prozvodnju jednog od svojih aktuelnih modela, odnosno dislokacijom proizvodnje u Kragujevac kao što je to rađeno sa „desetkom“.

Socijalni program
- U opticaju su redizajnirani „fića“, a moguće je i da se preuzme „grand punto“ koji bi mogao da se proizvodi na već postojećoj fabričkoj opremi. Nas interesuje koliko će ljudi biti angažovano, kolika će biti proizvodnja, koji model će se raditi, a zatim i da li će i kakav će biti socijalni program. Tražimo garancije da niko neće biti otpušten i da će radnici koji budu svojom voljom napustili fabriku dobiti otpremninu od po 300 evra po godini staža - kaže Zoran Mihajlović, predsednik fabričkog sindikata.
„Zastavu“ su u kratkom vremenskom intervalu posetili predstavnici kineske kompanije „FAU“, „Fijata“ i „Folksvagena“, nakon čega je i potekla priča da Nemci nameravaju da grade novu fabriku baš u Kragujevcu, a da će Italijani da ulože 300 miliona evra za novu proizvodnju.
Prošle godine „Zastava“ je potpisala ugovor sa „Dženeral motorsom“, odnosno „Opelom“ o proizvodnji „opel astre“ u kragujevačkim pogonima. Početak proizvodnje planiran je za poslednji kvartal ove godine.