Vesti
Politika
Vlada:Prekršen Ustav ili sednica za istoriju?
09.05.2008. 20:00
Izvor: Mondo
Vlada:Prekršen Ustav ili sednica za istoriju?
Vlada Srbije usvojila je glasovima ministara iz Demokratske stranke i G17 plus predlog zakona o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom, a za vreme glasanja iz sale su izašli premijer Vojislav Koštunica i ministri iz Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije.
Koliko su ministri nesložni pokazalo se i na konferenciji za novinare održanoj posle sednice Vlade, na kojoj je ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić ocenio da je usvajanjem SSP-a prekršen Ustav, dok su ministri iz Demokratske stranke navli da je se radi o istorijskoj sednici.
Kako saznaje agencija Beta, nakon što je na dnevni red stavljen predlog zakona o ratifikaciji SSP-a, iz sale su izašli Koštunica i ministri iz DSS, a sednicu je vodio potpredsednik Vlade Božidar Đelić.
"Predsednik Vlade i ministri iz DSS i NS bili su protiv stavljanja na dnevni red protivustavnog sporazuma i napustili su sednicu kada se glasalo o ovom sporazumu, kako ne bi ni na jedan način dali legitimitet sporazumu koji je direktno suprotan interesima zemlje", saopšteno je iz kabineta premijera.
Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić ocenio je da je sednica Vlade Srbije, na kojoj su energetski sporazum sa Rusijom, SSP i Prelazni sporazum o trgovinskim odnosima sa EU upućeni budućem parlamentu na ratifikaciju, pokazala "razdor zbog kog se vlada raspala".
Samardžić je na konferenciji za novinare posle sednice vlade rekao da su premijer i ministri iz redova DSS i NS bili protiv stavljanja na dnevni red Sporazuma sa EU, ali da su taj predlog izglasali ministri iz DS-a i G17 plus koji su ga i predložili.
Potpredsednik vlade Božidar Đelić je naglasio je da današnji dan, koji se slavi kao Dan Evrope, dan pobede evropske Srbije koja jača strateške odnose sa Ruskom Federacijom i obezbeđuju bolji život za svoje građane.
On je objasnio da premijer i ministri iz DSS-a i Nove Srbije nisu želeli da prisustvuju glasanju o potvrđivanju sporazuma sa EU, koji je bez njih usvojen jednoglasno, a da je, kad su se ministri vratili u salu, izglasan i zakon o potvrđivanju energetskog sporazuma sa Rusijom.
Đelić je istakao da je o tim sporazumima ranije bila postignuta saglasnost u vladi, tako da je bilo logično da ih ta vlada usvoji na poslednjoj sednici i uputi na ratifikaciju novom sazivu Skupštine Srbije.
Samardžić je ocenio da je potvrdom sporazuma sa EU deo vlade prihvatio faktičko stanje da je 19 zemalja EU priznalo nezavisnost Kosova i potpisivanje tog delikatnog i važnog saporazuma. Samardžić je kazao i da je time prekršen Ustav Srbije i zbog toga DSS i NS nisu želeli da učestvju "u tome".
Đelić se nije složio sa tom ocenom, kao ni ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić koji je rekao da po toj logici Srbija ne bi trebalo da ni o čemu ne pregovara i sklapa ugovore sa zemljama koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.
Jeremić je naglasio da je današnja sednica od velikog strateškog i simboličkog značaja za Srbiju pošto su na njoj učvršćena "dva stuba spoljne politike Srbije".
Ti stubovi su, kako je rekao, integracija u EU i čvrsti partnerski odnosi sa Ruskom Federacijom.
Ministar trgovine i usluga Pregrag Bubalo je istakao značaj za Srbiju potvrđivanja energetskog sporazuma, jer je zahtev ruskih partnera bio da se to učini do 11. maja. On je dodao da su ministri jedne stranke u vladi bili uzdržani kad se glasalo o tom sporazumu.
Na sednici vlade usvojena je i Strategija za mlade, kao i Strategija održivog razvoja Srbije.
Doneta je i Uredba o dodeli 40.000 dinara pomoći svim nekomercijalnim domaćinstvima do kraja ove godine. Taj iznos će biti isplaćen u dve rate.
Prema ranijim najavama iz DS, vlada će uputiti predlog tog međunarodnog sporazuma na ratifikaciju novom sazivu parlamenta.
Ministar za infrastrukturu Velimir Ilić takođe je ranije izjavio da će ministri DSS i Nove Srbije odbaciti Predlog SSP i tražiti dodatne pregovore sa Unijom.
Sednice vlade se uobičajeno održavaju četvrtkom, ali je, kako je saopšteno, na predlog predsednika Srbije Borisa Tadića premijer Vojislav Koštunica ovonedeljnu sednicu zakazao za petak, u vreme predizborne tišine, kako bi se izbegle političke zloupotrebe vezane za sporazume koji su na dnevnom redu.
SSP je potpisao potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić 29. aprila u Luksemburgu. Potiv potpisivanja tog dokumenta bili su ministri iz DDD i NS, iako je u decembru Vlada Srbije jednoglasno odlučila da Djelić potpiše SSP, kad Srbiji bude ponudjen.
Objašnjenje ministara iz koalicije DSS-NS je da se potpisivanjem SSP-a priznaje jednostrano proglašena nezavisnost Kosova, bez ozbira što zvaničnici EU tvrde da je taj sporazum neutralan u odnosu na status Kosova i Metohije.
Koštunica se požalio i da članovima vlade nije predočen originalni tekst SSP-a, koji je potpisan u Luksemburgu, što je Đelić negirao.