Vesti
Politika
"Slatke muke" SPS-a, dan četvrti
15.05.2008. 12:00
Izvor: Mondo
"Slatke muke" SPS-a, dan četvrti
Pregovori oko formiranja nove vlade, prema najavama iz stranaka koje pokušavaju da formiraju parlamentarnu većinu, biće danas nastavljeni.
Na formalnom ili neformalnom nivou pregovori traju gotovo od same izborne noći, a za sada, sudeći po zvaničnim saopštenjima, "za koplje" ispred u približavanju dogovoru su predstavnici "narodnjačke" opcije - pogotovo posle informacije koje su u sredu preneli mediji da je postignut dogovor o vlasti na nivou grada, a prema kojoj će novi gradonačelnik biti Aleksandar Vučić.
Šta je tačno dogovoreno biće poznato već posle 14 sati za kada je zakazana konferencija za novinare predstavnika beogradskih lista Srpske radikalne stranke, Demokratske stranke Srbije i Socijalističke partije Srbije.
Spekulacije će se nastaviti sve dok koalicija oko SPS ne demistifikuje svoj stav i otkrije "kom carstvu će se prikloniti".
U zgradi Vlade Srbije u sredu je održan sastanak predstavnika koalicija SPS-PUPS-JS i DSS-NS o formiranju vlade, kome nisu prisustvovali radikali. Danas bi trebalo da i oni "uskoče" u celu priču.
Posle tog sastanka, međutim, socijalisti nisu bili ništa konkretniji u iznošenju svojih namera.
Predsednik Nove Srbije Velimir Ilić izjavio je da veruje da će dogovor sa koalicijom SPS-PUPS-JS biti postignut i da će se formirati buduća vlada.
On je za "Novosti" rekao da su u četvrtak "finalni razgovori", kao i da se neće dozvoliti "maratonski pregovori", jer "ne želimo da se mrcvarimo".
"Hoćemo da se stvari odmah isteraju na čistac, da znamo na čemu smo - imamo li vladu sa SRS i SPS-PUPS-JS ili je nemamo", kazao je Ilić.
On je dodao da je prihvaćen zahtev predsednika SPS Ivice Dačića da "i socijalna politika bude jedan od principa rada vlade".
Međutim, sa socijalistima će pregovarati i Lista "Za evropsku Srbiju". Njen nosilac Boris Tadić kaže da započinje pregovore sa koalicijom SPS-PUPS-JS i da u ovom konkretnom trenutku mesta u budućoj vladi nisu tema.
"Razgovara se o mogućnosti stvaranju normalnog partnerskog odnosa", rekao je "Blicu" Boris Tadić.
"Za to postoje dobri preduslovi. I DS i SPS dele ideologiju Socijalističke internacionale, obe stranke se zalažu za socijalne reforme koje dovode do prosperitetnog društva u kome postoji socijalna pravda i podjednake šanse za svakog građanina", kazao je Tadić.
Tadić je naveo da je saradnja sa Tribunalom "naša međunarodna obaveza, ali i obaveza regulisana domaćim zakonima".
"Onaj ko zagovara prestanak saradnje sa Hagom u stvari predlaže da Srbija počne da krši međunarodne pravne norme i da time da za pravo svima onima koji su upravo kršeći međunarodno pravo priznali nezavisno Kosovo. Dakle, nemoguće je prestati sa izvršavanjem haške obaveze i čuvati Kosovo", istakao je on.
U intervjuu za "Novosti", Tadić je rekao je da je njegova dužnost da se demokratskim sredstvima usprotivi stvaranju vlade Srpske radikalne stranke (SRS) i Demokratske stranke Srbije (DSS).
Dnevni listovi u Srbiji i u četvrtak su nastavili da spekulišu o tome kako će izgledati budući sastav vlade, odnosno o tome kome će se prikloniti SPS, kao ključni faktor za formiranje nove skupštinske većine.
Pozivajući se na izvore iz Demokratske stranke, "Blic" navodi da je ta stranka ponudila lideru SPS Ivici Dačiću mesto potpredsednika u budućoj vladi, a funkcioneru SPS-a Milutinu Mrkonjiću mesto ministra za kapitalne investicije.
List dodaje da će lider DSS Vojislav Koštunica tek izneti konkretnu ponudu SPS-u za formiranje vlade.
Prema saznanjima "Blica", DSS želi mesto premijera i glavna ministarstva, a da bi SPS-u prepustio najviše tri ministarska resora - "u oblasti saobraćaja, eventualno prosvete i socijale".
Demokratska stranka i koalicija SPS-PUPS-JS su na korak od dogovora da zajedno formiraju buduću vladu, a funkcioner SPS-a Milutin Mrkonjić navodno je načelno prihvatio da preuzme ministarstvo za kapitalne investicije, dodaje još beogradski dnevnik.
List, međutim, navodi i da je Dačić kao uslov za saradnju sa DS-om postavio rehabilitaciju porodice pokojnog Slobodana Miloševića, odnosno da se odustane od zahteva upućenog Rusiji za izručenje njegove supruge i sina, Mirjane Marković i Marka Miloševića.
Odgovor demokrata je da SPS u tom slučaju mora da pristane na punu saradnju s Haškim tribunalom, navodi "Blic".
Isti list piše i o mogućim kandidatima DS-a za mesto premijera, a među najozbiljnijim kandidatima navodno se pominju dosadašnji ministar finansija Mirko Cvetković i predsednik Upravnog odbora banke "Sosijete ženeral" Goran Pitić.
"Danas" objavljuje intervju s predsednikom Političkog saveta Demokratske stranke Dragoljubom Mićunovićem, u kome je on izneo mogućnost da "SPS uđe u koaliciju sa DS-om i na nivou Republike, Pokrajine i gradova".
"Politika", pod naslovom "Ne menjamo se mi, nego SPS", objavljuje intervju s ministrom spoljnih poslova i funkcionerom DS-a Vukom Jeremićem, koji kaže da je "SPS potpuno prihvatljiv, kao i svako drugi ko podrži pet prioriteta" koje je DS postavila kao uslov za sklapanje koalicionog sporazuma.
Beogradske "Večernje novosti" navode da će razgovori čelnika SRS-a, koalicije DŠ-NS i koalicije SPS-PUPS-JS biti održani u četvrtak i posle toga bi moglo da se zna: ili se naziru obrisi nove vlade ili će biti krah prvog pokušaja da se formira skupštinska većina.
List navodi da u DS-u čekaju ishod razgovora SPS-a s "narodnjacima" i da, kako tvrde njegovi izvori, "još veruju u svoj savez" sa tom strankom.

Godišnjica odlazeće vlade
Odlazeća vlada premijera Vojislava Koštunice izabrana je na današnji dan, samo nekoliko minuta pre isteka zakonskog roka i nakon četiri meseca pregovora.
Vlada je prošle godine izabrana sa 133 glasa "za", pola sata pre isteka tromesečnog roka, a ministri su zakletvu pred potpredsednikom Skupštine Milutinom Mrkonjićem položili petnaestak minuta pre ponoći, čime je i zvanično počeo da teče njen mandat.
Sedam dana pre toga forimirana je skupštinska većina Demokratske stranke Srbije (DSS) i Srpske radikalne stranke, koja je raskinuta posle dogovora o vladi Demokratske stranke (DS), Demokratske stranke Srbije (DSS) i G17 plus.
Vladu su činili premijer Vojislav Koštunica, potpredsednik zadužen za evropske integracije Božidar Đelić, 22 ministra i jedan ministar bez portfelja.
Od 25 članova vlade, DS je imala potpredsednika i 12 ministarskih mesta, DSS-NS premijera i sedam ministara, a G17 plus četiri ministarska mesta.
Do raspada vlade Vojislava Koštunice došlo je nepunih deset meseci od njenog forimiranja, a novi izbori održani su 11. maja 2008. godine.
Premijer Vojislav Koštunica 8. marta predložio je raspuštanje parlamenta i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Koštunica je odluku o novim izborima obrazložio time da Vlada Srbije više nema jedinstvenu politiku o Kosovu i Metohiji, a tada je rekao i da je izgubio poverenje u svoje koalicione partnera i da vraća mandat narodu.
Koaliciona vlada na čijem je čelu Vojislav Kostunica je treća Vlada Srbije od povratka višestranačja 1990. godine koja nije navršila godinu dana.