Vesti
Društvo i ekonomija
Na jesen 80 nabildovanih dinara za evro22.05.2008. 12:00
Izvor: Dnevnik

Analitičarka druge po snazi nemačke banke uočava da je trenutni nivo osnovne kamatne stope u Srbiji (15,25 odsto), niži samo od onog u Turskoj i da kao takav predstavlja veoma primamljivu metu za evropske pa i svetske investitore. Procenjujući da bi se formiranje nove srpske vlade moglo protegnuti do polovine septembra, ona zaključuje da će NBS, čuvajući nacionalnu valutu od političke neizvesnosti, dodatno podizati referentnu kamatnu stopu. Prvo povećanje od pola procenta, smatra Nestorova, moglo bi se dogoditi već 29. maja, kada zaseda Kreditni odbor NBS.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Subotici i Novom Sadu dr Siniša Ostojić takođe očekuje da bi dinar do jeseni mogao da apresira. Jačanje domaće valute već je svojim merama najavila NBS. Povećanjem referentne stope, podizanjem obavezne rezerve na devizne depozite i ograničavanjem kreditnog zaduženja građana na 30 odsto njihovih mesečnih primanja. Praktično, kaže Ostojić, NBS kroz više svojih kanala transmisije gađa istu metu. Jača se kurs dinara i time posredno ograničava stopa inflacije. On smatra da je poruka krajnje jasna - svi ćemo morati da živimo u okviru vlastitih budžetskih ograničenja.
U poruci koja je stigla iz Komercbanke postoji još jedno zanimljivo poglavlje. Naime, Barbara Nestor uočava da je ključna kamatna stopa u Srbiji za 11,25 procentnih poena viša od kamate u zoni evra, za 13,25 procentna poena iznad američke i za 14,75 procentna poena viša od japanske. Iz toga izvlači zaključak da bi naš dinar mogao da postane favorit "keri" trgovine. To je onaj vid biznisa u kome investitori pozajmljuju novac tamo gde je on jeftin (zemlje sa nižim kamatama) i ulažu ga tamo gde su povraćaji veći, zarađujući na kamatnoj marži (razlici u nivou kamata).
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu dr Dejan Miljković kaže da takva prognoza ne predstavlja nikakvo iznenađenje. Strani investitori to već rade dve-tri godine i to je suština borbe koju NBS vodi sa poslovnim bankama. Rezultat te borbe su strašni gubici koje zemlja ima. On dodaje da je situacija pomalo apsurdna. Dok Evropska centralna banka obara eskontnu stopu, naša centralna banka podiže referentnu stopu. Stvari nisu tako bezazlene, smatra Miljković, ili će NBS dozvoliti nešto veću inflaciju, ili će finansijski špekulanti sve više zarađivati isisavajući kapital sa našeg tržišta?
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…