Vesti
Politika
Tadiću nude dve većine!
23.05.2008. 12:00
Izvor: Večernje novosti
Tadiću nude dve većine!
Nijedna partija ili lista nema potrebnu većinu za formiranje vlade - saopštio je u četvrtak predsednik Srbije Boris Tadić, posle osmočasovnih konsultacija sa parlamentarnim partijama.
Iako, i lista za evropsku Srbiju i radikali i DSS-NS u četvrtak su na zvaničnim konsultacijama u Predsedništvu Srbije uveravali šefa države da mogu da formiraju vladu! Prvi su tvrdili da za svoju politiku imaju 142 glasa podrške, drugi da će njihovu koaliciju podržati 128 poslanika.
Posle ovakvih izjava sve oči bile su uprte u socijaliste koji su četvrti po redosledu prijema ušli kod Borisa Tadića. I koji jedini znaju gde je većina. Ni oni, međutim, nisu odgonetnuli javnosti koja će to većina biti u novoj srpskoj vladi. Ivica Dačić je poručio:
- Pregovori su završeni kada se potpiše koalicioni sporazum.
Od 10 časova kada je na Andrićev venac došla delegacija Liste za evropsku Srbiju, na svakih sat ulazile su nove stranačke postave.

DS: NAŠIH 142
Četrdesetak minuta se Tadić konsultovao sa svojima - Dušanom Petrovićem, Draganom Šutanovcem, Nenadom Čankom, Mlađanom Dinkićem, Vukom Draškovićem i Mehom Omerovićem, a onda se novinarima obratio zamenik predsednika DS Dušan Petrović:
- Predsedniku smo izneli svoje uverenje da ZES može da formira novu vladu i da obezbedi većinu u parlamentu za politiku koja će Srbiju povesti ka EU, za šta bi prvi korak bio ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i za nastavljanje pravne i diplomatske borbe za Kosovo i Metohiju. Predložli smo da u okviru svojih ovlašćenja predsednik utvrdi kandidata za premijera.
Pošto je Petrović najavio da će ZES u vrlo kratkom vremenu započeti razgovore sa drugim strankama, usledilo je pitanje otkuda ZES zna da ima većinu, kada nije ni razgovarala sa drugim listama.
- Sa naše tačke gledišta, dve temeljne postavke naše politike: nastavak evropskih integracija, odnosno ratifikacija SSP i diplomatska borba za očuvanje teritorijalnog integriteta u ovom trenutku imaju sigurnu podršku 142 poslanika. To smo zaključili iz stavova koji su iznošeni u javnost. Na toj osnovi počinjemo razgovore sa drugim listama, uvereni da će iz ovog korpusa biti formirana parlamentarna većina.

SRS: IMAMO VEĆINU!
Kao predstavnici SRS, u 11 časova, u Predsedništvo su ušli Nataša Jovanović i Filip Stojanović.
- Rekla sam da je SRS na putu da napravi koaliciju sa DSS-NS i SPS-JS-PUPS i konstatovala da imamo parlamentarnu većinu - prenela je Jovanović.
Onda je pojasnila šta to znači da je njena stranka “na putu” do koalicije:
- To znači da očekujemo da uskoro napravimo koalicioni sporazum.
Prema njenim rečima, predsednik Tadić je tokom sastanka “pokušao da priču širi dalje i izađe iz svojih nadležnosti” ali su ga oni, “kao ljudi iz ozbiljne stranke, u tome prekinuli”.

DSS: 128 SA NAMA!
Posle radikala, na konsultacije su u podne stigli predstavnici koalicije DSS-NS - Slobodan Samardžić (DSS), Jovan Palalić (DSS) i Miroslav Markićević (NS). I oni su predsednika obavestili da imaju parlamentarnu većinu! Zadržali su se oko pola sata, a prema rečima Samardžića, predsednika države upoznali su tim da su posle završetka izbora “prionuli” na razgovore o formiranju vlade sa SRS i SPS-PUPS-JS.
- Rekli smo predsedniku da smo se dogovorili o ciljevima vlade, njenom karakteru i da smo poslednjih dana pregovarali oko strukture i raspodele mesta u vladi - rekao je Samardžić novinarima.
- Obavestili smo ga da imamo većinu od 128 poslanika, što je dovoljan uslov da se formira vlada. Takođe smo rekli da smo od Sulejmana Ugljanina dobili načelnu saglasnost da će se i on pridružiti ovoj koaliciji.
DSS-NS obavestio je Tadića i da će uskoro sve tri strane koje pregovaraju o vladi potpisati koalicioni sporazum, da će potom imati ime kandidata za mandatara i da će to učiniti pre formiranja Skupštine.
- Tada ćemo u pisanom obliku saopštiti predsedniku da imamo uslove za formiranje vlade i onda on, po ustavu i zakonu o predsedniku, treba da nam da mandat ili da predloži mandatara za premijera Skupštini - naveo je Samardžić. - Predsednik nam je rekao da on može da deluje samo kada uz sporazum imamo i tačno ime mandatara.
Izjave iz Palmine JS da će tražiti prekid pregovora sa radikalima i DSS, Samardžić nije hteo da komentariše, jer kako je rekao, oni igraju “fer plej” sa partnerima sa kojima pregovaraju.
O pitanju ratifikicije SSP koje se postavilo kao jedno od važnijih za formiranje vlade, potpredsednik DSS je rekao:
- Mi se zalažemo za ulazak celovite Srbije u EU. Ako SSP zadovoljava ovaj princip, onda nema problema.

SPS: NIKO NEMA
Predsednik SPS Ivica Dačić, Milutin Mrkonjić, Žarko Obradović, Jovan Krkobabić, Konstantin Arsenović i Dragan Marković Palma ušli su kod Tadića u 13 časova. Kako je lider socijalista preneo novinarima, Tadića su obavestili da je ova izborna lista o formiranju parlamentarne većine do sada razgovarala samo sa DSS-NS i SRS, da su dogovorili temeljne principe na osnovu kojih može da se pravi parlamentarna većina i da su načelno razgovarali i oko zastupljenosti u budućoj Vladi.
- U narednim danima razgovaraćemo i unutar naše koalicije, jer nema parlamentarne većine bez jedinstvenog stava naše koalicije - rekao je Dačić. - Naša koalicija je protiv poništavanja SSP. Dakle, o parlamentarnoj većini moći će da se govori tek kada se završe svi razgovori, potpiše koalicioni sporazum i dogovore sva pitanja.
On je ponovio da SPS nije razgovarala sa DS:
- Nismo na berzi, pa da pričamo: ko da više. Govorićemo o principima i kvalitetima naše saradnje. Ne možemo u isto vreme da razgovaramo i sa jednima i sa drugima.
Njegova koalicija, uveravao je, neće raditi ništa tajno “zato što su oči celog sveta uprte u njih”.

LDP: PODRŠKA EVROPI
U ime LDP sa predsednikom Srbije razgovarali su lider liberala Čedomir Jovanović, Nataša Mićić, Vesna Pešić i Žarko Korać.
- Za nas je najvažnije da sprečimo parlamentarnu većinu koja bi dovela na vlast DSS i SRS. A, to je moguće jedino formiranjem koalicije DS i SPS - preneo je novinarima Jovanović stavove koje je saopštio šefu države. U jednoj takvoj koaliciji ne vidimo prostor za LDP, ali vidimo prostor za punu podršku DS kako bi takva koalicija bila ostvarena.
Jovanović je pojasnio da to praktično znači da liberali ne bi bili u vladi DS i SPS, ali su spremni da podrže njeno formiranje.

MAĐARI: ZA DEMOKRATE
Lider Mađarske koalicije Ištvan Pastor u Predsedništvo je došao sam, a u razgovoru sa šefom države zadržao se nepunih pola sata. To je bilo dovoljno da obavesti predsednika o spremnosti poslanika MK da u parlamentu budu deo - proevropskih snaga.
- Mi smo za maksimalno brzo povlačenje poteza koji će Srbiju približiti EU, za privredni oporavak zemlje, rešavanja pitanja manjina i spremni smo odmah da započnemo konkretne razgovore, na osnovu platforme koju već imamo - predložio je Pastor, ali i napomenuo da je uslov ove liste da se razgovori moraju voditi u paketu - “na nivou republike, pokrajine i opština”. - Načelno smo spremni da podržimo mandatara Liste za evropsku Srbiju, ali u ovom momentu ne zna se još ni ime mandatara, niti njegov program.

BOŠNJACI: NEODLUČNI!
Bošnjačku listu “Za evropski Sandžak” predstavljao je ustaljeni dvojac - Bajram Omeragić i Esad Džudžević. Iako je, nepuna dva sata pre njihovog dolaska, Slobodan Samardžić rekao da DSS ima načelno uveravanje lidera ove bošnjačke koalicije da će biti deo “njihove” većine, Omeragić je potvrdio da je ovoj koaliciji “načelno ponuđeno jedno ministarsko mesto, u vladi koju bi predvodio Koštunica, i da im ta
ponuda godi, ali da konkretnih razgovora nije bilo”.
- Predsednik nije stekao utisak da bilo koja lista ima većinu za sastav vlade. Kad čujemo ko je mandatar, odlučićemo hoćemo li ući u tu vladu - rekao je Omeragić.

ALBANCI: JASNI
Jedan od lidera Koalicije Albanaca preševske doline Riza Halimi poslednji je u četvrtak razgovarao sa predsednikom Srbije. Ove konsultacije trajale su oko 20 minuta, a Halimi je novinarima preneo da je ova delegacija Tadiću ponovila njihove dobro poznate stavove.
- Mi ćemo podržati samo onu vladu koja se bude zalagala za evropske integracije i radila na rešavanju problema Albanaca preševske doline. Takvu proevropsku vladu može da formira samo DS i stranaka iste orijentacije.

MANDATARI: KOŠTUNICA I MRKONJIĆ
Upitan da li je lista Za evropsku Srbiju predsedniku predložila mandatara za novu vladu, Petrović je odgovorio da kandidata za mandatara utvrđuje predsednik Republike, ali da je siguran da neće proći puno vremena dok ne dobijemo ime manadatara.
Radikali su, zato, bili mnogo konretniji:
- Na pitanje Tadića ko će biti mandatar, rekla sam mu da smo u okviru buduće koalicije saglasni da to bude dr Vojislav Koštunica - rekla je Nataša Jovanović.
Iako bi se očekivalo da i DSS na pitanje ko će biti mandatar da isti odgovor, njihov potpredsednik Slobodan Samardžić je po izlasku sa sastanka sa Tadićem naveo da će ime mandatara objaviti posle potpisivanja koalicionog sporazuma.
SPS je Tadića informisao da je kandidat njihove koalicije za premijera u predizbornoj kampanji bio potpredsednik stranke Milutin Mrkonjić.

SRS NAJBRŽI, SPS POLAKO
Predsednik je pozvao predstavnike lista koje su ušle u parlament na sastanke zakazane na svakih sat vremena, počevši od 10 časova. Ceo svoj “termin” jedino je potrošila koalicija SPS-JS--PUPS, dok su predstavnici radikala od Tadića izašli posle svega desetak minuta.
- Bila su konkretna pitanja, a mi smo dali konkretne odgovore - objasnila je Nataša Jovanović ovu hitrost.
I Bošnjaci su iskoristili skoro celo rezervisano vreme, konsultovali su se sa predsednikom 55 minuta.

MARKIĆEVIĆ OPTUŽUJE, TADIĆ DEMANTUJE
MOTKE I LIKVIDACIJE

Predsednik Izvršnog odbora Nove Srbije Miroslav Markićević izjavio je u četvrtak da je, učestvujući na konsulatacijama kod predsednika Srbije, imao neprijatnost jer mu je Tadić uputio preteće reči. To je kabinet predsednika Republike najenergičnije demantovao.
Markićević je naveo da je Tadić, govoreći o predizbornoj kampanji u kojoj je “neko pominjao motke” i u kojoj je nazivan “izdajnikom”, rekao da se nikada ne bi tako ponašao, ali da “to ne znači da on (Tadić) nekoga ne bi mogao da likvidira”.
Markićević tvrdi da mu je Tadić kazao da to prenese lideru NS Velimiru Iliću.
Tadićev kabinet je najodlučnije i najenergičnije odbacio tvrdnje da je on ikome pretio likvidacijom na konsultacijama.
- Tadić nikome nije pretio, ali je izrazio protest zbog jezika mržnje koji je koalicija DSS-NS upotrebljavala protiv njega u predizbornoj kampanji - kažu u kabinetu.

ILIĆ I PALMA ZA “NOVOSTI” NAJAVLJUJU FINALE PREGOVORA
SUBOTA JE DAN ODLUKE

Čelnici DSS-NS, SRS i koalicije SPS-PUPS-JS nastaviće pregovore u subotu, najavio je u četvrtak za “Novosti” Velimir Ilić, lider Nove Srbije.
Prvi čovek “Jedinstvene Srbije” Dragan Marković Palma, međutim, kaže za “Novosti” da će se koalicija SPS-PUPS-JS u subotu izjasniti o njegovom predlogu da se prekinu pregovori sa DSS-NS i SRS, i počnu pregovori sa DS.
- Naša koalicija će se u subotu dogovoriti da li nastavljamo pregovore sa DSS i radikalima - rekao je Marković.
Ilić je, ipak, optimista i veruje u nastavak pregovora tri delegagije koje bi predvodili Koštunica, Nikolić i Dačić.
- Ti pregovori u subotu mogli bi da budi i finalni, a jedina tačka tog trojnog sastanka biće najverovatnije samo SSP - rekao nam je Ilić. - Sve ostalo je dogovoreno. I principi i program vlade, i resori su podeljeni, a ostao je samo sporan taj sporazum.
Marković se nije konkretno izjasnio kakvu odluku koalicije SPS-PUPS-JS očekuje, ali je “između redova” poslao poruku ko mu je bliži kao budući partner.
- Dačić je u četvrtak, posle konsultacija kod predsednika republike Borisa Tadića, jasno rekao da je naša koalicija jedinstvena i da smo svi u koaliciji protiv poništavanja SSP. To vam je ključna rečenica.
Stav lidera NS je da jedino Palma “pravi probleme” oko dogovora tri opcije za formiranje buduće vlade.
- Sa Dačićem i Krkobabićem pregovaramo dosta korektno. Krkobabić nam je rekao da će njegov PUPS poštovati svaku odluku SPS - naglasio je Ilić.
Upitan da li sumnja da će im koalicija SPS-PUPS-JS okrenuti leđa i početi pregovore sa DS, ministar za infrastrukturu je ocenio da su to glasine u koje ne veruje. (N. ČALUKOVIĆ)

BOJAN SUĐIĆ NIJE KANDITAT
DIRIGENT NEĆE NOTE

U medijima, pa i u “Novostima”, prethodnih dana, u mnogobrojnim kadrovskim kombinacijama, pominjano je i ime Bojana Suđića, kao nestranačke ličnosti, kandidata za mesto ministra kulture u mogućoj vladi DSS-SRS-SPS.
“Novosti” saznaju, iz pouzdanih izvora, da poznati dirigent ne želi da učestvuje u podeli vlasti i da hoće i dalje da samostalno “svira po svojim notama”. Uz to, Suđiću niko do danas nije ni nudio bilo kakvo mesto, pa ni ministra kulture.

POSLEDNJI ROK ZA SASTAV VLADE 19. SEPTEMBAR
AGONIJA MOGUĆA CELO LETO

Odbrojavanje do trenutka kada će nova vlada Srbije položiti zakletvu zvanično je tek počelo. To znači da stranke mogu komotno da se nadgornjavaju čitavo leto, odnosno do 19. septembra. Do tada mora da se objavi hoće li novi premijer i njegov tim ući u Nemanjinu ili će Srbija ponovo izaći na izbore.
Uoči prošlih izbora svi su gledali u sat, jer je Vlada Srbije izglasana u republičkom parlamentu svega nekoliko minuta pre isteka roka. Ako bi se taj scenario sada ponovio, između glasanja i izbora nove vlade proteklo bi šest meseci i šest dana! Tu je uračunata kampanja duga 53 dana, jednomesečni rok za konstituisanje parlameta, plus tri meseca za sastav vlade.
Zoran Stojiljković, profesor na beogradskom FPN, smatra da je rok za pregovore o sastavu vlade realan za naše prilike:
- Posle izbora treba da se testira volja svih, da se obave pregovori i usaglase koncepti. Ne verujem da bi skraćivanjem rokova pregovori bili kvalitetniji. Mi smo država u tranziciji, sa puno nerešenih problema, a da su prilike sređene, ne bismo se ni obazirali na pregovore o vladi.
Razgovori o sastavu vlade koji se otegnu duže od mesec dana, prema rečima programskog direktora CeSID-a Marka Blagojevića, pretvaraju se u - agoniju.
- Zato ne vidim nijedan razlog zašto bi pregovori o vladi trajali duže od 30 dana od trenutka kad se saopšte konačni rezultati - ističe Blagojević. - Sve preko tog roka predstavlja prenemaganje i torturu za biračko telo.
Mnogo više od dužine pregovora o vladi Stojiljkoviću smeta to što nema kontinuteta politike, jer “ono što prethodna izvršna vlast usvoji, naredna ignoriše ili poništi”. Blagojević ističe da je sastavljanje bilo kakve vlade bolje nego da se ponovo ide na izbore. Jer, to bi značilo čitavu godinu neizvesnosti, potrošenu na predizborne i postizborne aktivnosti.
Svi glavni politički akteri, međutim, poručuju da ovoga puta neće biti maratonskih pregovora o podeli resora. Od zatvaranja birališta je prošlo manje od dve nedelje, a razgovori odmiču. Zato postoji šansa da se obori rekord u brzini sastavljanja kabineta, koji je postavio još pokojni Zoran Đinđić. Tada se dogodilo da izbori budu održani 23. decembra 2000, a da vlada preuzme dužnost već 25. januara 2001. godine.
Na prvu vladu, na čijem čelu je bio Vojislav Koštunica, čekalo se od 5. januara 2004. godine, kada su zvanično počeli pregovori, pa do 3. marta, kada su ministri iz redova DSS, G 17 plus, SPO i NS dobili podršku 130 poslanika Skupštine.
Ova vlada je bila manjinska, s podrškom SPS.
U odlazećoj vladi, s Koštunicom na čelu, mesta su zauzele i Tadićeve demokrate. Na okupu su bili nešto više od devet meseci, a o sastavu kabineta se pregovaralo čitava - četiri meseca. (R. O. - D. M. S.)

NIGDE NEMA OVAKVIH ROKOVA
Stranke i koalicije u Hrvatskoj imaju na raspolaganju dva meseca za dogovore o sastavu vlade, dok je u Poljskoj taj rok dve nedelje. U Češkoj, recimo, uopšte nije propisano koliko sme da prođe od zatvaranja birališta do formiranja vlade. Predsednik Francuske dan posle završetka glasanja saopštava ime mandatara, koji potom okuplja svoj tim.