Vesti
Društvo i ekonomija
Pola plate za prijemni na fakultete
29.05.2008. 12:00
Izvor: Politika
Pola plate za prijemni na fakultete
Uz novac za školarine, budući brucoši treba da pripreme i do 13.000 dinara za troškove kvalifikacionog ispita i upisa
Maturanti koji budu želeli da upišu neki od novosadskih fakulteta moraće za troškove polaganja prijemnog ispita i upisa da izdvoje i do 13.000 dinara, što je gotovo polovina prosečne plate. Naknade za polaganje prijemnih ispita, tako, staju od 4.500 do 7.000 dinara, a na svim fakultetima Univerziteta u Novom Sadu, osim Ekonomskog, treba platiti i troškove upisa, koji se kreću i do 6.000 dinara. Recimo, ukupna cena polaganje prijemnog i upisa na Filozofskom fakultetu je 10.000, odnosno po 5.000 dinara.
– Prijemni ispiti najčešće obuhvataju pisani i usmeni deo i podrazumevaju specifične troškove, kao što su priprema zadataka, umnožavanje testova za proveru znanja, pregledanje i ocenjivanje testova i pismenih radova, usmeno ispitivanje i ocenjivanje kandidata. Sredstvima koje fakultet obezbedi na osnovu uplate naknade za troškove upisa i premiju osiguranja studenata, finansiraju se režijski troškovi upisa, premije osiguranja studenata, rad studentskih organizacija fakulteta i studentskih organizacija Univerziteta u Novom Sadu, ostvarivanje integrisanih funkcija univerziteta i drugi troškovi – objašnjava Biljana Simunović-Beslin sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Najviše novca za polaganje prijemnog moraće da izdvoje studenti koji žele da upišu arhitekturu na Fakultetu tehničkih nauka – 7.000 dinara. Beogradski Arhitektonski fakultet još nije odredio koliko će ove godine biti troškovi prijave i polaganja.
Na fakultetima Univerziteta u Beogradu naknada za polaganje prijemnog ispita kreće se od 2.500 do 6.000 dinara, ali se na većini visokoobrazovnih ustanova troškovi za upis ne obračunavaju kao posebna stavka, već studenti kupuju samo neophodne obrasce za upis i indeks. Za troškove upisa na Filološkom fakultetu, na primer, treba izdvojiti 5.500 dinara, na Elektrotehničkom 6.000 dinara, Ekonomskom 5.800, Fakultetu dramskih umetnosti 5.500, a Medicinskom 3.500 dinara.
– U cenu troškova upisa uračunati su svi obrasci i materijali koji su potrebni za prijavljivanje, kao i za samo polaganje prijemnog ispita. To su, na primer, formulari, fascikla sa svim obrascima, kao i vežbanke sa zadacima koje kandidati dobijaju na prijemnom ispitu. Cena, između ostalog, obuhvata i rad komisija koje obavljaju upis, obrađuju podatke ili obavljaju evaluaciju diploma i priznanja. Zbog toga 6.000 dinara plaćaju i kandidati koji zahvaljujući nagradama i priznanjima sa raznih takmičenja imaju dovoljan broj bodova i ne polažu prijemni ispit. Takođe, uračunata je i cena zakupa hale na Beogradskom sajmu – objašnjava Jelica Protić, prodekan za nastavu na Elektrotehničkom fakultetu.
Nače, ove godine u halama Beogradskog sajma prijemni ispit polagaće kandidati koji žele da upišu Ekonomski i Elektrotehnički fakultet, kažu zaposleni u Odeljenju zakupa Beogradskog sajma. Oni objašnjavaju da je Ekonomski fakultet zakupio 2.100 mesta, dok je Elektrotehnički zakupio po 700 mesta za dva dana prijemnog ispita.
Koliko će kandidate stajati troškovi polaganja prijemnog još nije utvrđeno na većini fakulteta Univerziteta u Kragujevcu. Maturantima su, za sada, na raspolaganju brošure i informatori o načinu polaganja ispita i sadržaju testova. Oni koji žele da upišu Medicinski fakultet, na primer, mogu informator i testove sa prijemnih ispita iz prošlih godina podići besplatno na prijavnici fakulteta. Iz službe za odnose s javnošću ovog fakulteta objašnjavaju da kandidati mogu da vežbaju testove na njihovom internet sajtu, a postoji i poseban program koji oponaša situaciju na prijemnom ispitu, pa tako maturant rešava zadatke za onoliko vremena koliko ima na prijemnom, a na kraju, po broju bodova bude smešten na prošlogodišnju listu kandidata.
– Naknada za polaganje prijemnog ispita na našem fakultetu iznosi 6.000 dinara, a ove godine upisaćemo samo 600 studenata što je manje nego što smo primali prošle godine, jer smo zbog akreditacije želeli da smanjimo broj studenata u grupama kako bi rad na predavanjima bio što kvalitetniji – kaže Irena Pejić, prodekan za nastavu Pravnog fakulteta u Nišu.