Vesti
Politika
Tadićeva lista sve bliža formiranju vlade
11.06.2008. 12:00
Izvor: Politika
Tadićeva lista sve bliža formiranju vlade
Savez stranaka okupljenih oko DS-a i SPS-a mogao bi da bude ozvaničen već naredne nedelje. – U taboru narodnjaka pesimizam, lider G17 plus sto odsto uveren da će Srbija imati proevropsku vladu, ali demantuje da će Ivica Dačić biti njen premijer
Iako su lideri koalicije SPS–PUPS–JS i juče tvrdili da niko, u ovom trenutku, nema parlamentarnu većinu, te da nisu prekinuli razgovore sa narodnjacima i radikalima, prema nezvaničnim informacijama „Politike”, novu vladu Srbija bi mogla da dobije već naredne nedelje, a formirala bi je upravo koalicija oko socijalista sa strankama sa liste Za evropsku Srbiju – Boris Tadić.
Na to ukazuje i sinoćna izjava predsednika DSS-a Vojislava Koštunice koji je Tanjugu izjavio da „kako vreme prolazi, sve manje izgleda realno da je moguće sa koalicijom oko SPS-a ostvariti ciljeve nacionalne vlade”.
Izvori „Politike” tvrde da je savez stranaka okupljenih oko DS-a ipartija koje predvodi SPS, praktično dogovoren, a jedini problem predstavlja nepristajanje Mlađana Dinkića, lidera G17 plus, napodelu u kojoj bi Ivica Dačić dobio premijersko mesto.
Ovaj „nesporazum” nije otklonjen ni na prekjučerašnjem sastanku Dinkića, Dačića i Jovana Krkobabića (PUPS), održanom u Skupštini Srbije. Prema izvorima „Politike” na otklanjanju „nesporazuma” se radi, a Tadić je direktno rekao Dinkiću da, ukoliko, neće u vladu čiji bi premijer bio Dačić, slede izbori, ali G17 plus u tom slučaju neće biti na listi DS-a. Kako se juče moglo čuti u parlamentu, upravo to je razlog što je Dinkić juče potpisivao Sporazum o partnerstvu između G17 plus i Stranke demokratske akcije Sandžaka sa Sulejmanom Ugljaninom. O tom potezu se, kako tvrde naši izvori, on uopšte nije dogovorio sa Tadićem, niti Tadić na to gleda sa odobravanjem.
Sam Dinkić juče je, međutim, negirao da ima ikakvih nesuglasica sa liderom DS-a, kao ida je Dačić ikada spominjan kao mogući mandatar nove vlade.
– Odnosi između mene i Tadića su odlični, a ime Ivice Dačića nije se ni pojavljivalo kao opcija za premijersko mesto. Premijer će biti iz DS-a i mi ćemo ga podržati – rekao je Dinkić naglašavajući i da očekuje da će se lokalne vlasti u najvećim gradovima u Srbiji „prilagoditi republičkom nivou”, te da će tako biti i sa Beogradom.
Priču o Dačiću kao potencijalnom premijeru dodatno je „začinio” i njegov partijski kolega Milutin Mrkonjić, koji je jučerašnjem „Kuriru” izjavio da ne zna ništa o Tadićevoj ponudi Dačiću, te da je jedini zvanični kandidat socijalista za premijera upravo on sam.
Potpis Mlađana Dinkića i Sulejmana Ugljanina na Sporazum o partnerstvu između G17 plus i SDA, inače, ozvaničio je unajmanju ruku pat-poziciju koja je nastala u pregovorima o formiranju nove vlade Srbije. Ugljaninovim pristajanjem uz partije okupljene oko DS-a, naime, lista Za evropsku Srbiju obezbedila je sebi podršku najmanje 125 poslanika u srpskom parlamentu. ZES osim na svojih 102 poslanika, može, naime, da računa i na 13 poslanika Liberalno-demokratske partije (najavili da bi podržali vladu sa SPS-om mada ne bi u njoj učestvovali), sedam poslanika manjinskih stranaka, kao i na tri glasa Jedinstvene Srbije. Predsednik JS Dragan Marković Palma je, naime, uprkos tome što je njegova stranka u koaliciji sa SPS-om i PUPS-om, koja pregovara sa radikalima i narodnjacima o formiranju vlade, otvoreno izjavio da je za ulazak u vladu sa DS-om ili za nove izbore.
Ako se tome još doda i da je vrh koalicije SPS–PUPS–JS juče saopštio da neće nastaviti pregovore s narodnjacima i radikalima ukoliko im ne dostave kompletnu analizu za realizaciju socijalne politike prema penzionerima, što zahteva PUPS, može se razumeti i Dinkićev optimizam, koji je juče podsetio da je pre 15 dana rekao da je 99 odsto siguran da će Srbija imati proevropsku vladu, a da je sada ubeđen da će tako biti 100 odsto.
Istu dozu sigurnosti u formiranje proevropske vlade u Srbiji, juče je u Briselupokazao i potpredsednik vlade Božidar Đelić, koji je izrazio očekivanja da će novi ministarski kabinet bisti sastavljen dokraja juna.
Mada bi u trenutnoj podeli na političkoj sceni demokratama za formiranje vlade bila potrebna, recimo, još samo petorica poslanika PUPS-a, koji prema sporazumu sa SPS-om i JS-om imaju pravo da formiraju sopstveni poslanički klub, iz ove koalicije poručuju da to ne znači da će ovaj savez ikada doći u pitanje.
S druge strane, LDP-u Čedomira Jovanovića niko nije uputio poziv da učestvuje u proevropskoj vladi, što zajedno sa najavama da će koalicija SPS–PUPS–JS ostati celovita, ali i sa optimizmom koji stiže iz stranaka oko DS-a, upućuje na to da ZES ozbiljno računa samo na koaliciju oko SPS za formiranje buduće vlade.Sa druge strane, narodnjaci juče nisu krili nezadovoljstvo razvojem situacije, a Velimir Ilić, predsednik Nove Srbije, izjavio je na konferenciji za novinare da pregovori sa socijalistima nisu prekinuti, ali da „teku sporo, nemaju vremena jedni, drugi…”.
– Svi idu na neke dodatne konsultacije. I ovi što imaju po dva tri poslanika idu na nekoliko dana… Svi imaju nekog mentora… Ne znam šta se događa…Pijaca radi. Sve su igre u opciji. Videćemo. Nekome je stalo da bude u vladi po svaku cenu, ko god da bude premijer, to je postala lakrdija. Ja očekujem da se i neki portir tamo pojavi kao kandidat za vladu, možda i penzioneri predlože nekoga. Ovo je neozbiljna situacija – kazao je Ilić.
Da od vlade DSS–NS, SRS i koalicije SPS–PUPS–JS nema ništa, uprkos suprotnim pričama, moglo se videti i po jučerašnjim reakcijama Tomislava Nikolića, zamenika predsednika SRS-a, koji je samo pogledao u pravcu lidera SPS–PUPS–JS, koji su davali novinarima izjave i, uz mrštenje, napustio parlament. Miloš Aligrudić, potpredsednik DSS-a, nije čak ni pogledao u njihovom pravcu. Inače, DSS–NS juče je održao sastanak poslaničkog kluba, nekako u isto vreme kad su „sastančili” lideri SPS–PUPS–NS, a kako se moglo zaključiti iz neformalnih razgovora, oni uveliko pripremaju opozicionu taktiku u parlamentu.