Vesti
Društvo i ekonomija
Država staje iza radničkih prava?11.06.2008. 12:00
Izvor: Dnevnik
Srbija bi, barem su nam prethodnih dana to obećavali, trebalo da dobije socijalno odgovornu vladu.
Ako političari to zaista uspeju da dogovore onda će se upravo takva vlada naći pred iskušenjima da se među prvima nađe oči u oči sa sindikatima koji već nekoliko godina traže da se izmeni Zakon o radu usvojen 2005. godine i skrojen po meri sveta kapitala, a na štetu sveta rada. Naime, sindikati već dve godine traže od vlasti da izmeni Zakon o radu u pogledu povećanja prava zaposlenih, ali njihovi zahtevi su uvek bili stavljeni „na čekanje“ i tako nisu ni stigli na dnevni red. Odlazeći ministar rada i socijalne politike Rasim LJajić je odmah po stupanju na dužnost obećao da će mu prioritetni zadatak biti izmena Zakona o radu, ali do kraja svog skraćenog mandata nije stigao da se time pozabavi.
Sindikati će sada, potpomognuti Socijalističkom partijom Srbije i ako socijalisti uđu u vlast, sasvim sigurno tražiti izmene Zakona o radu koje će garantovati važnost kolektivnih ugovora, smanjenje prava poslodavaca i veća prava za zaposlene.
Prvo što će sindikati tražiti od nove vlade jeste da ona postane garant kolektivnih ugovora- što sada nije- pa se otuda dogodilo da se potpiše Opšti kolektivni ugovor, nakon trogodišnjeg natezanja, a da važi samo za neke poslodavce i zaposlene, pa se čak ni za njih ne primenjuje. Pošto se kolektivnim ugovorom uređuju prava i radnika i poslodavaca neophodno je da postoji institucionalna garancija koja bi kažnjavala one koji proklamovano ne poštuju. Garantovanje kolektivnih ugovora od Vlade posebno bi zaštitilo radnika u privatnom sektoru, gde je već zavladalo pravilo da zaposleni deo zarade dobijaju na ruke, a da im se samo na minimalac plaćaju doprinosi i porezi.
Sindikati će posebno tražiti da se smanje prava poslodavaca u pogledu otpuštanja radnika, s obzirom da sada Zakon o radu pruža mogućnost da se zaposleni otpusti i bez pravog razloga.
Zakon čak dozvoljava i da nezakonito otpušteni radnik koji ima sudsku odluku ne mora biti vraćen na posao, već ga poslodavac može isplatiti i time ga zauvek ostaviti bez radnog mesta. Izmene zakona treba da ograniče poslodavca i da se tačno propiše u kojim situacija on može da otpusti zaposlenog.
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Stevan Avramović smatra da je neozbiljno da se svake dve godine menja zakon o radu, dodajući da je čak uočljivo i to da kada je na vlasti stranka koja naginje udesno takav je i zakon, a, ukoliko je reč o levičarskoj stranci, pravi se levičarski zakon o radu. Time se, po njemu, gubi dragoceno vreme, umesto da se radi na uspostavljanju stabilnog privrednog stanja. Uostalom, ističe Avramović, Unija poslodavaca Srbije je potpisala Opšti kolektivni ugovor kako bi nadomestila nedostatke Zakona o radu.
- Taj ugovor predstavlja naš pokušaj da već sada obezbedimo što veća prava svim radnicima u Srbiji, da ne čekamo nekakve izmene zakona. Opšti kolektivni ugovor je potpisan a uskoro treba da se nađe na dnevnom redu vlade, kada će dobiti prošireno dejstvo, što će praktično označiti početak njegove primene - objasnio je Avamović.
On tvrdi da ni jedan zakon o radu nije uspeo da suzbije da poslodavci izbegavaju plaćanje doprinosa, pa tako ne bi ovaj izmenjeni. Po njegovoj proceni, država treba da radi na suzbijanju sive ekonomije, a to može činiti samo ako smanji obaveze poslodavaca prema njoj, na smanjenju uvoza svega onoga što ne moramo da uvozimo i, uopšte, na revitalizaciji ekonomskog ambijenta u zemlji. Tek tako će se, tvrdi Avramović, stvoriti uslovi da se smanji visina obaveza poslodavaca prema državi, pa samim tim i pobošlja njihov odnos prema zaposlenima. Dodaje da sumnja da bi izmene Zakona o radu mogle da to postignu i da donesu ono što sindikati i socijalisti obećavaju.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…