Vesti
Politika
Najveći gresi ministra Dragana Jočića
06.06.2006. 11:00
Izvor: Blic
Od kada je 2004. došao na mesto ministra policije, Dragan Jočić je u centru medijske pažnje zbog grehova koji se teško mogu podvesti pod dečačke nestašluke. Navodimo neke od njih.

Dan posle predaje Milorada Ulemeka Legije, prvooptuženog za ubistvo premijera Đinđića, Jočić je tvrdio da Legija prethodnog dana nije saslušan u prostorijama MUP, niti su od njega uzete bilo kakve izjave. Međutim, pod pritiskom javnosti ministar je 18. juna 2004, na sednici skupštinskog Odbora za bezbednost, priznao da je razgovarao s Legijom, ali nije objasnio zašto je samo mesec i po dana ranije tvrdio suprotno. Maja Kovačević, portparol Specijalnog suda, izjavila je da je time prekršena zakonska procedura, jer je zadatak policije bio da samo identifikuje Ulemeka i sprovede ga u zatvor. Pritisnut Zakonom o slobodnom pristupu informacijama, Jočić je morao da dostavi službenu belešku o razgovoru s Legijom, u kojoj se navodi da se Ulemek predao kako bi zaštitio ženu i decu, jer je sumnjao da ih iz osvete mogu ubiti „neka lica iz Bosne“. Sporno je ostalo to da je razgovor, koji je, kako je ranije naveo Jočić, trajao jedan sat, a ministar je u belešci opisao na samo 18 redova.

Jočić je u noći između 17. i 18. marta 2004, kada je u protestima zbog nasilja nad Srbima na Kosovu zapaljena beogradska Bajrakli džamija, lično tadašnjem načelniku beogradske policije Milanu Obradoviću naredio da „policija ne upotrebljava silu“. Epilog: Džamija je ozbiljno oštećena u požaru, više policajaca je povređeno, a Obradović je „zbog propusta“ smenjen i raspoređen u Kuršumliju.

Na adrese svih odbora DSS prošle godine prosleđeno je anonimno pismo, potpisano sa „članovi stranke“, u kome se Jočić optužuje za nepotizam. U pismu su navedeni kumovi, prijatelji i zetovi predsednika beogradskog odbora DSS Tomislava Bogetića, kao i njihove funkcije koje su, navodno, zahvaljujući tim vezama dobili. Bogetić je, inače, Jočićev kum.

Jočićevu tvrdnju u pismu glavnom i odgovornom uredniku „Blica“ da je organima gonjenja dostavljena sva policijska dokumentacija o kriminalnim grupama koje su se bavile švercom cigareta od polovine devedesetih do 2001. godine, mesec dana kasnije demantovao je - MUP Srbije! „Potrebno je da se obave još neke dodatne predistražne radnje, posle čega će i preostala dokumentacija biti prosleđena tužiocu“, rečeno je „Blicu“. U do sada predatim izveštajima tužilaštvu pominje se oko 40 osoba, dok ih u policijskim dosijeima u akciji razotkrivanja švercera cigareta „Mreža“ ima skoro 200. Šta je sa tih „nestalih“ 160 osoba, pitanje je bez odgovora.