Vesti
Društvo i ekonomija
Poništavanje koncesije za autoput?30.06.2008. 20:00
Izvor: B92
Beograd -- Ministarstvo ekonomije tražiće da se ugovor o koncesiji za autoput Horgoš-Požega poništi, jer koncesionar Alpina-Por postavlja dodatne zahteve, potvrđeno je u Vladi.
Kako je potvrđeno u tom Ministarstvu, koncesionar Alpina-Por je, umesto da dostavi garancije o finansijskoj konstrukciji, postavio dodatne zahteve. Dok Vlada Srbije očekuje konačan odgovor, koncesionari ne prestaju da postavljaju nove uslove. Podsećamo, danas ističe rok od tri meseca koji je Vlada postavila koncesionaru da dostavi garancije da će gradnju autoputa finansirati Dojče banka kako bi do kraja godine prikupili kompletnu dokumentaciju i počeli sa gradnjom.
Konzorcijum Alpina Por sada traži produženje roka koncesije sa 25 na 30 godina i garanciju Srbije o minimalnom protoku vozila na deonici puta na kojem bi koncesionar trebalo da naplaćuje putarinu. U Ministarstvu ekonomije poručuju da na nova uslovljavanja neće pristati.
"Ukoliko promet vozila ne bude takav, to bi moralo da se nadoknadi iz budžeta, odnosno od poreskih obaveznika. Menja suštinu koncesionog ugovora tako da je taj uslov neprihvatljiv a još nismo dobili finansijsku konstrukciju pa ćemo da predložiti da nova Vlada koncesiju stavi van snage", rekao je Nebojša Ćirić, pomoćnik ministra ekonomije.
Ćirić je rekao da bi nova Vlada Srbije na nekoj od prvih sednica trebalo da se izjasni o ugovoru o koncesiji, ali da je stav tog ministarstva da ugovor treba poništiti. Dodao je da te dve ključne promene ukazuju da nova vlada treba da stavi van snage ugovor o koncesiji i naglasio da će to će biti zvaničan predlog Ministarstva ekonomije novoj Vladi Srbije.
On je podsetio da je koncesioni ugovor potpisan pre nešto više od godinu dana, da je u aprilu koncesionar zatražio pomeranje rokova jer do tada nije mogao da zatvori finansijsku konstrukciju i obezbedi garancije od Dojče banke zbog čega je rok pomeren na 30 jun.
Ćirić je naveo i da je, prema podacima koje on ima, od aprila do danas održan jedan sastanak sa predstavnicima austrijsko- španskog konzorcijuma a da ostalih kontakata nije bilo tako da Vlada Srbije ne zna da li je koncesionar uspeo da zatvori finansijsku konstrukciju.
Da država ne sme da pristane na promenu osnovnog ugovora, smatra i ekonomista Milan Kovačević. On podseća da je koncesionar i ranije pokušavao da menja ugovor i to uvek na štetu države Srbije.
"Nadam se da ćemo uskoro doći do razuma i da ćemo saopštiti koncesionaru da ugovor ne može da se menja na našu štetu i da završimo sa tim poslom. Što pre raščistiti sa tim neuspelim pokušajem i da se krenuti u kompltetiranje autoputa", rekao je Kovačević.
Marković: Danas ne ističe rok za finansijske garancije
U narednih desetak dana nadležna ministarstva i državne institucije trebalo bi da daju svoja mišljenja o Ugovoru o koncesiji za izgradnju autoputa "Horgoš-Požega", a tek posle toga koncesija bi trebalo da se nađe na dnevnom redu Vlade Srbije, izjavio je danas Tanjugu zastupnik srpske vlade Mihajlo Marković za Tanjug.
Marković, koji zastupa Vladu Srbije u predmetu dodeljivanja koncesije austrijskom konzorcujumu "Alpina-Por", objasnio je da je prema vladinom zaključku 30. jun bio rok da se okončaju pregovori sa "Dojče bankom", a ne da se dostave finansijske garancije za koncesiju "Horgoš-Požega".
"Niti je to bio rok da banka daje ikakve garancije, niti da išta garantuje i pravi plan, nego da se okončaju pregovori kako bi Vlada i banke usaglasili dokumentaciju za finansiranje", rekao je on.
Marković je objasnio da je materijal o toku pregovora u petak, 27. juna, predat Ministarstvu finansija, Republičkom javnom pravobraniocu, republičkom Sekretarijatu za zakonodavstvo i Ministarstvu ekonomije i regonalnog razvoja, tako da nije bilo dovoljno vremena da se taj materijal dobro prouči i o njemu iznose bilo kakve ocene u javnosti.
"Koncesionar je predložio način finansiranja koncesije i taj način podrazumeva devet kriterijuma, a među njima je i da država, u slučaju poremećaja saobraćaja i pada likvidnosti koncesionarnog preduzeća, interveniše i podrži finansijsku konstrukciju", naveo je on i dodao da bi za tu vrstu angažovanja, država imala adekvatnu nadoknadu iz profita u onoj meri u kojoj je intervenisala.
On je ponovio da je osnovna želja banke bila da joj se garantuju planirani prihodi, odnosno da želi da u periodu gradnje bude oslobođenja plaćanja koncesione naknade iz razloga održivosti svog finansijskog plana.
Takođe, želi i da se osigura od intervencija države u deviznom kursu i promenama vrednosti dinara u odnosu na evro, zato što odobrava kredite indeksirane u evrima.
"Koncesionar je postavio i kao mogućnost da Vlada prihvati na sebe da će, ako slučajno projekat u nekoj godini zapadne u teškoće, dozvoliti da se koncesija produži da bi se otklonilli finansijski efekti tih teškoća", naveo je on.
Marković je ponovio da su pored Dojče banke, koja je predvodnik, i dalje uključene Evropska banka za rekonstrukciju i razvoj, Evropska investiciona banka i Međunarodna finansijska korporacija, kao deo Svetske banke.
Na pitanje da li je on sam zaključio da ima para da se finansijska konstrukcija u vezi sa koncesijom Horgoš-Požega 'zaokruži', Mihajlović nije direktno odgovorio ali je precizirao da je 'banka sve vreme pregovora potencirala da je novac na svetskom tržištu trenutno veoma skup", kao i da "ovaj projekat iako je dobar i kvalitetan ne može imati drugačiji status u odnosu na druge velike projekte i da on ravnopravno sa drugima konkuriše drugim projektima za novac".
"To što je on nama od državnog značaja, to za njih na svetskom tržištu novca nema posebnog značaja, nego se novac opredeljuje prema projektu u odnosu na onoliko sigurnosti koliko država pruža svakom zajmodavcu", rekao je Marković.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…