Vesti
Društvo i ekonomija
Prvi pasoši u avgustu05.07.2008. 14:00
Izvor: Politika
Posle 90 godina naši građani će dobiti srpsku putnu ispravu, jednu od najmodernijih u svetu
Prijem zahteva za izdavanje novog biometrijskog pasoša srpskim državljanima koji žive na teritoriji naše zemlje počeće u ponedeljak 7. jula ove godine. Ovo praktično znači da će se prvi pasoši naći u rukama građana najkasnije 7. avgusta, jer 30 dana iznosi rok za njegovo izdavanje.U diplomatskim i konzularnim predstavništvima ova procedura počeće 1. oktobra ove godine, a rok za izdavanje je 60 dana.Kako je na jučerašnjoj konferenciji za novinare rekao Božidar Đelić, potpredsednik vlade, prvi put posle 90 godina naši građani će dobiti srpski pasoš, koji je istovremeno i evropski, jedan je od najmodernijih u svetu i ključni je preduslov da naša zemlja pređe na takozvanu belu šengensku listu. Ovo je jedan od uslova da građani Srbije od kraja ove godine putuju Evropom bez viza.
On je napomenuo da su rešeni problemi koje je Zavod za izradu novčanica imao sa nabavkom finansijskih sredstava i materijala o kojima, kako je rekao, nije na vreme bio obavešten i za koje je saznao iz medija.
Dakle, prvi pasoši će se naći u rukama građana Srbije sa četiri meseca zakašnjenja, jer je zakon predviđao da početak izdavanja novih putnih isprava bude april ove godine. Doduše, do sada je podeljeno 204 pasoša koji su u jeku predizborne kampanje dodeljeni zaslužnim građanima.
Ljubiša Vuletić, direktor Zavoda za izradu novčanica i kovanog novca (ZIN), institucije koja je na neki način najodgovornija za kašnjenje izdavanja putnih isprava, rekao jeprošle nedelje da je bilo nerealno očekivati da proizvodnja obrazaca započne u mesecu koji je zakonom bio propisan. Vuletić je nekoliko godina ranije, u vreme kada je MUP nameravao da proizvodi pasoše,insistirao na tome da je ZIN sposoban da taj posao uradi, ali kada rokovi nisu ispoštovani on nije našao za shodno da se tri meseca obrati javnosti i saopšti razloge kršenja zakonskih obaveza. To je učinio tek prošle nedelje, kada ga je upravo Đelić javno prozvao, rekavši da je ZIN odgovoran za kašnjenje izdavanja novih putnih isprava. Bilo je to prvo obraćanje javnosti nekog državnog funkcionera koji je saopštio građanima razloge zbog kojih će, po svemu sudeći, kasniti ulazak Srbije na obećanu belu šengensku listu.
Cena novih pasoša sa PDV-om iznosiće 2.000 dinara uz koje je potrebno platiti još republičku administrativnu taksu, koja u zemlji iznosi170 dinara, a 15 evra u inostranstvu. Rok važenja biometrijske putne isprave je 10 godina, a dve godine za mlađe od 14.
Đelić je napomenuo da građani mogu istovremeno na jednom šalteru da podnesu zahtev i za novu ličnu kartu, napominjući da će sadašnji pasoši u zemlji važiti do kraja ove godine, a za naše građane koji žive u inostranstvu do kraja iduće.
– Neophodno je da rok za građane koji žive u inostranstvu bude duži, da bi oni uz postojeći pasoš mogli da izvade dokumenta u zemlji u kojoj žive. Ukoliko im je pasoš istekao, oni mogu u našem konzularnom predstavništvu da dobiju putni list sa kojim mogu da dođu u zemlju i da izvade novi – objasnio je Đelić.
Mirjana Orašanin, državni sekretar MUP-a Srbije, rekla je da građane ne bi trebalo da čudi što je protok vremena od podnošenja zahteva do izdavanja pasoša 30 dana.
– Ova putna isprava je ozbiljna, zahteva temeljnu proveru i ozbiljnu izradu. Personalizacija će se za celu Srbiju, kao i za dijasporu raditi na jednom mestu, u centralnom sedištu MUP-a – napomenula je Orašanin.
Ona je podsetila da šalteri za izdavanje biometrijskih dokumenata moraju da rade svakog dana od osam do 20 časova. Na primedbu novinara da u nekim opštinama rade do 16 časova, Đelić je izjavio da će krenuti na teren da proveri da li šalteri rade do predviđenog vremena. On je napomenuo da građani mogu svoja dokumenta da dobiju na bilo kojoj opštini u gradu, jer ne postoji tehnička mogućnost da se otvori više šaltera i apelovao na građane da ne stvaraju redove bez preke potrebe za dokumentima.
Dokumenta potrebna za biometrijski pasoš
Prilikom podnošenja zahteva za izdavanje biometrijskog pasoša policijskoj upravi ili stanici prema mestu prebivališta, treba dostaviti izvod iz matične knjige rođenih koji nije stariji od šest meseci, državljanstvo takođe ne starije od pola godine, fotografiju pet puta pet centimetara sa belom pozadinom, staru putnu ispravu na uvid, ličnu kartu ili drugu ispravu iz koje se može da se utvrdiidentitet i dokaz o uplati takse.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…