Vesti
Politika
Vlada za evropsku budućnost Srbije
08.07.2008. 12:00
Izvor: Politika
Vlada za evropsku budućnost Srbije
Mandatar Mirko Cvetković rekao da je cilj da Srbija za četiri godine bude potpuno spremna za ulazak u EU, da vlada nikada neće priznati nezavisnost Kosova i da će nastaviti da izmiruje međunarodne obaveze
Opredeljenje za evropsku budućnost Srbije, neprihvatanje nezavisnosti AP Kosovo i Metohija, jačanje ekonomije i socijalne odgovornosti vlade, pooštravanje borbe protiv kriminala i korupcije i poštovanje međunarodnog prava, ključni su elementi programa nove vlade o kojima postoji puna saglasnost svih članova koalicije, rekao je juče mandatar Mirko Cvetković u obraćanju poslanicima Narodne skupštine Srbije.
Istakavši da je punopravno članstvo u EU u najdubljem interesu Srbije i njenih građana, Mirko Cvetković je rekao da je na putu učlanjenja Srbije u EU neophodno sprovesti brojne dodatne reforme, stoga će jedan od prvih poteza nove vlade biti upućivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije EU Narodnoj skupštini na ratifikaciju. Cvetković je rekao da je cilj vlade da ubrzanjem ekonomskih i drugih reformi, koje su predviđene SSP-om, već krajem ove ili početkom naredne godine Srbija dobije status kandidata za ulazak u EU. Nova vada će, dodao je mandatar, usvojiti Akcioni plan čija realizacija će obezbediti da Srbija na kraju mandata ove vlade bude u potpunosti spremna za ulazak u EU.
Cvetković je rekao da opredeljenje za ulazak u EU nije u suprotnosti sa namerom da dalje razvijamo dobre političke, ekonomske i druge odnose sa drugim zemljama sveta. Prema njegovim rečima, jedan od prioriteta nove vlade je produbljavanje i proširivanje ekonomskih i političkih odnosa Srbije sa Ruskom Federacijom i ratifikacija gasnog aranžmana sa „Gaspromom”. Vlada će nastojati da unapredi odnose sa SAD sa ciljem da najveća svetska sila pri rešavanju sporova na području Balkana u većoj meri uvažava interese Srbije.
Cvetković je rekao da su sve članice koalicije potpuno saglasne da nova vlada nikada neće priznati nezavisnost KiM, kao i da će u saradnji sa drugim državnim organima preduzeti sve pravne i diplomatske mere za očuvanje KiM u sastavu Srbije. U tom smislu, dodao je mandatar, vlada će nastaviti diplomatske aktivnosti koje imaju za cilj da što manji broj država prizna nezavisnost KiM, a iniciraće i ponovno pokretanje pregovora sa predstavnicima kosovskih Albanaca radi pronalaženja obostrano prihvatljivog rešenja. Vlada će pokrenuti aktivnosti za opstanak srpskog naroda na KiM kao i za poboljšanje njegovog ekonomskog i socijalnog položaja, a rebalansom budžeta za 2008. godinu obezbediće se potrebna sredstva.
Kako je rekao Cvetković, cilj vlade je da bruto domaći proizvod u naredne četiri godine raste po stopi od sedam odsto godišnje, a povećanjem realnog nivoa BDP-a za oko 30 odsto u naredne četiri godine smanjiće se ekonomski i socijalni problemi i zaostajanje zemlje u odnosu na regionalno i evropsko okruženje.
Prema Cvetkovićevim rečima, rast zaposlenosti ostvariće se unapređenjem privrednog ambijenta, rastom privatnih i javnih investicija i realizacijom niza neposrednih podsticaja za zapošljavanje. Očekivani rezultat, kaže mandatar, jeste otvaranje najmanje 200.000 radnih mesta u naredne četiri godine i smanjenje stope nezaposlenosti sa 18,1 na 11,9 odsto. Treći cilj, povećanje standarda, kaže Cvetković, zavisiće od uspešnog ostvarivanja prva dva cilja.
Četvrti cilj u oblasti ekonomije je smanjenje regionalnih razlika u nivou razvijenosti. Novim zakonom o regionalnom razvoju predviđeno je formiranje fonda za ravnomerni regionalni razvoj koji će se finansirati iz evropskih pristupnih fondova i budžeta Srbije.
Cvetković je rekao da je preduslov za ostvarenje ovih ciljeva učvršćenje makroekonomske stabilnosti, a to podrazumeva smanjivanje inflacije sa sadašnjih oko 12 odsto godišnje na oko četiri odsto, kao i smanjenje deficita tekućih plaćanja sa sadašnjih 13 na osam odsto u 2012. godini.
U narednom periodu planira se ubrzanje započetih i pokretanje krupnih infrastrukturnih projekata, među kojima su najvažniji izgradnja autoputa i modernizacija železnice na Koridoru 10, početak gradnje autoputa prema južnom Jadranu, početak izgradnje gasovoda Južni tok u saradnji sa „Gaspromom”...
Nova vlada će, kazao je Cvetković, nastaviti politiku striktnog poštovanja međunarodnog prava i neodložnog izmirenja svih međunarodnih obaveza. Vlada će tražiti i od drugi država da poštuju međunarodno pravo što je ključni oslonac u našoj borbi za očuvanje AP KiM u sastavu Srbije. Takođe, u slučaju Međunarodnog suda za ratne zločine u Hagu vlada će uporno insistirati da se svi zločini jednako tretiraju, to jest da nema manje vrednih žrtava i povlašćenih zločinaca.

Osnovni pravci privrednih reformi
Cvetković je rekao da su osnovni pravci privrednih reformi: dovršetak privatizacije društvenih preduzeća, državnih banaka i osiguravajućih društava, uvođenje konkurencije na tržištima infrastrukturnih i komunalnih delatnosti i pokretanje privatizacije (delimične ili potpune) javnih preduzeća koja posluju sa njima, ukidanje nepotrebnih propisa, povećanje efikasnosti sudskih organa pri rešavanju privrednih sporova i efikasnije sprovođenje stečajnih procedura i privatizacija državnog poljoprivrednog i građevinskog zemljišta.

Penzije od septembra veće za 10 odsto
Vlada planira da najkasnije do septembra ove godine poveća penzije za 10 odsto, a da se do kraja godine usvoje izmene zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju kojima bi se uvela indeksacija penzija prema kretanju zarada tokom 2009. godine i definisala dinamika povećanja odnosa prosečnih penzija i prosečnih zarada do nivoa od maksimalno 70 odsto sa ekonomskim i fiskalnim mogućnostima zemlje. Radi zaustavljanja nepovoljnih demografskih tendencija, vlada će izdvojiti dodatna sredstva za pomoć porodicama sa malom decom, doneti propise radi zaštite porodilja, obezbediti subvencije bračnim parovima sa decom pri rešavanju stambenih problema, a usvojiće se i mere za obezbeđenje socijalne sigurnosti seoskih staračkih domaćinstava.

Zabrana bavljenja politikom za korumpirane
U okviru borbe protiv korupcije biće donet zakon o zamrzavanju i oduzimanju imovine stečene korupcijom i kriminalom, a uvešće se i zakonska obaveza da svi državni funkcioneri na republičkom i lokalnom nivou, rukovodioci državnih ustanova i javnih preduzeća javno saopšte podatke o imovini koju poseduju. Predložiće se i nekoliko zakonskih rešenja prema kojima bi se u slučaju otkrivanja korupcije, osim predviđene krivične odgovornosti, državnim funkcionerima trajno zabranilo bavljenje politikom, dok bi se zaposlenima u državnom sektoru koji su učestvovali u korupciji trajno zabranio rad u državnom sektoru.