Vesti
Politika
Đilas pred kapijom grada
15.07.2008. 12:00
Izvor: Večernje novosti
Đilas pred kapijom grada
Dugo iščekivana, prva sednica Skupštine Beograda, u ponedeljak nije izrodila do poslednjeg trenutka “viđenu” vladajuću većinu radikala, “narodnjaka” i socijalista. Umesto toga, započeli su pregovori vrhova DS i SPS da se državna vlast preslika i na prestonicu - saznaju “Novosti”.
Ipak, na konstitutivnom zasedanju, ostvario se za sve očekivani scenario: verifikovani su mandati odbornika, nova većina nije formirana, organi uprave nisu izabrani, ali je i na “terenu” prestala da postoji dvomesečna koalicija SRS, DSS-NS i SPS-PUPS.
Aleksandar Vučić neće biti novi gradonačelnik Beograda, a u narednih nedelju dana, do 22. jula, biće poznato da li će na čelo prestonice doći kandidat DS Dragan Đilas.
Ako pregovori propadnu i socijalisti odbiju da formiraju većinu sa Listom “Za evropski Beograd” uz manjinsku podršku LDP, uslediće privremene mere, a potom i novi izbori.
Realnija varijanta, prema saznanjima “Novosti” jeste da SPS u narednim danima proguta još jednu “gorku pilulu” i podrži Đilasa zajedno sa odbornicima Čedomira Jovanovića.
I na osnovu preokreta u ponedeljak na sednici, takav rasplet može da se nasluti.

Glasali dvaput
Skupština grada Beograda verifikovala je u ponedeljak mandate svojih 110 odbornika, doduše tek iz drugog pokušaja. Sednica je, pošto nije bilo većine koja bi izabrala njenog predsednika, sekretara i druge funkcionere - prekinuta.
Prvi predloženi dnevni red nije prošao. Socijalisti nisu digli ruku za 13 predloženih tačaka, pa ga je podržalo samo 54 odbornika. Za njega nisu glasali ni DSS-NS, a radikali su bili protiv.
Predsedavajući, najstariji među odbornicima, Branislav Belić (DS) odredio je pauzu. Posle sat vremena, pregovaranja socijalista, demokrata i Čedinih odbornika, sednica je nastavljena sa idejom da SPS predloži novi, prihvatljiviji dnevni red. U socijalističkoj postavci sednice, više nije bilo tačke o izboru gradonačelnika, mada se spekuliše da to i nije bio stvarni razlog femkanja Dačićevih. Novi predlog usvojilo je 58 odbornika DS-G 17, LD, SPS i PUPS, koji su ostali u sali.
Kada se, međutim, stiglo do izbora predsednika Skupštine, Aleksandar Antić je predložio prekid sednice jer je bilo očigledno da većine nema.
Odbornici su se potom rastali, a od Belića iščekuju poziv za novi sastanak. To će biti znak da je dogovor postignut. U suprotnom stranke će se pripremiti za nove izbore.
Radikali i “narodnjaci” u vreme glasanja napustili su salu, jer je za njih neizglasavanjem prvog dnevnog reda sednica završena. Zasedanje je, i pored toga, nastavljeno i odbornici ZEB, SPS-PUPS i LDP izglasali su novi, dogoreni predlog dnevnog reda.
- Ovo što se dogodilo je - skandal - poručio je Aleksandar Vučić, šef odborničke grupe SRS. - Dnevni red nije usvojen. To je nepostojeće glasanje. Sednica je morala da se prekine i da se ide na izbore, jer više nema nikoga ko bi mogao da zakaže novu sednicu. Zoran Alimpić to više ne može, prošlo je 20 dana zakonskog roka od objavljivanja rezultata izbora. Belić, takođe, ne može jer mandati nisu verifikovani, tako da on još nije odbornik.
Identičan stav imali su i odbornici DSS. Andreja Mladenović smatra da je sednica loše organizovana samim tim što su im poslata dva dnevna reda.
- Smatramo da konstitutivna sednica Skupštine grada nije uspela - rekao je Mladenović. - Jasno je da je sednica završena, a novu nema ko da zakaže. Jedino da raspišemo konkurs.
Socijalisti su imali svoju verziju sednice. Za njih je “nepostojeće” bilo prvo glasanje, jer se glasalo za dnevni red koji je Zoran Alimpić predložio 7. jula, a ne za onaj koji je poslao još 29. maja.

Novi izbori
Volju Beograđana, ako bi se verovalo izjavama stranačkih predstavnika, većina odbornika bi ponovo ispitala. Nov izlazak na birališta kao jedini izlazak iz trenutne krize vide i radikali i narodnjaci.
- Jedini zakonski izlaz iz krize je raspisivanje novih izbora - uveren je Aleksandar Vučić. - Mislim da će novih izbora biti jer je teško da će Dačić i Antić još jednom da pogaze reč.
U dobar rezultat veruju i “narodnjaci”. Andreja Mladenović, međutim, nije želeo da prerano najavljuje da li bi tada pred birače izašli u savezu sa radikalima.
Deklarativno i socijalisti su uvereni da drugog načina nema, jer je njima podrška LDP neprihvatljiva.
- Pokazali smo da ne postoji skupštinska većina i nismo mogli da je uspostavimo sa LDP - rekao je Antić. - Narednih deset dana je period u kome će stranke koje učestvuju u radu Skupštine pokušati da stvore većinu. Ukoliko u tome ne uspeju, ostaje opcija novih izbora.

Čeka dogovor
U novu trku demokrate ipak ne bi ponovo ulazile. Potencijalni gradonačelnik Dragan Đilas izjavio je da je protiv novih izbora za gradsku vlast u Beogradu. On je naglasio da je siguran da bi DS i G 17 na vanrednim izborima dobili još veću podršku građana, ali da izbori oduzimaju dosta vremena i novca.
- Sada imamo još osam dana da probamo sa potencijalnim partnerima da formiramo vlast i, ako u tome ne uspemo, slede novi izbori. LDP je ponudila manjinsku podršku da bi Beograd nastavio da se kreće u istom smeru kao i Srbija. Pretpostavljam da razgovore počinjemo u utorak.
LDP se ne protivi scenariju koji predviđa nove izbore. Veruju da će građani znati da kazne one koji su do njih doveli.
- Već smo ušli u formiranje opštinskih vlasti. U dve smo imali saglasnost SPS. Nemamo razumevanje za ponašanje ove partije poslednjih dana jer su oni nastavili sa politikom ucena i sedenja na više stolica - poručio je Dejan Ranđić, iz LDP.
Liberali socijalistima nisu baš toliko neprihvatljivi. Prvi su ustupak napravili u Novom Beogradu. U nedelju je ovaj savez uspostavljen i u Rakovici, a već u sredu se iščekuje i u Voždovcu. Ista podela vlasti planira se i u Paliluli.